Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Rzeczywiście w stosunku do mojego alfa było można powiedzieć ze nie lubił konkurencji, to on wykończył mi samce. Niestety sam zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, zaraz po tym jak załatwił tamtych. potem od Msobo kupiłem następnego pięknie wybarwionego samca, którego mam do dziś, niestety o ile tamten zajmował się innymi samcami, ten zajął się samicami i zbyt mała ich ilość doprowadziła do tego, że je zamęczył.

Opublikowano

Wydźwięk wątku jest dość pesymistyczny dla fryeri – nie dosłownie, ale mniej więcej: „nasze fryeri trzeba jakoś bezboleśnie wkomponować w środowisko mbuna”. Odnoszę wrażenie, że jak tak dalej pójdzie to najpiękniejsze moim zdaniem samce w Malawi, pomału odejdą w zapomnienie. Wydaje mi się też, że hodowla wszystkich ryb spoza grupy mbuna od kilku lat znajduje się na stromej równi pochyłej. Drapieżniki - mam w głowie na szybko tylko Zbigniewa i Pereza666. Lethrinopsy - kiedyś MateuszT i nabe, teraz plaża. Aulonocary – słychać tylko o firefish i calico (mimo pewnych „ale”, z sympatią patrzę jak elozox pomału wprowadza czerwoną rybkę „na salony”, a ma tutaj ciężkie życie). Itd., itp…….. A może spróbować wyjść z odwrotnego założenia i sciaenochromisa potraktować jako „pierwszy wybór”.


Podzielę się z wami swoimi planami na następną obsadę mojego 160x60x60. Przyszłościowymi, bo zbiornik ma czteroletnią obsadę, z której nie zamierzam rezygnować (ale nie będę już jej uzupełniał). Kieruję się filmami w internecie i postami dawnych forumowych specjalistów od lethrinopsów. Chociaż naciągam trochę wymiar baniaka.

1/ Jako podstawa s.fryeri (nie iceberg) w układzie 3+5 (pewnie zostanie 1+5).

2/ Gatunek nonmbuna nieagresywny, nieterytorialny, o zachowaniach stadnych, typ „ciekawego świata pogodnego pływaka”, który zmieści się od biedy do mojego 160x60x60, ciekawe kolorystycznie i samce i samice. I tu zdecydowanie wyróżniają się, i z nich dokonam wyboru:

- małe Lethrinopsy (Red Cap lub albus)

- Placidochromis phenochilus White Lips Mdoka (nie Tanzania – bo ten jest za duży)

3/ Yellow 1+3 jako żółty akcent (nie jest to żółć msobo, ale pierwszeństwo ma komfort fryeri)


Kocepcja rozwija w mojej głowie już ponad rok. Może nawet za wcześnie przeszedłem do działania. Od około 10 miesięcy w kotniku 60x30x30 pływa moje drugie pokolenie sciaenochromisów. Największe osiągnęły 6cm. Z tego co widzę to najbardziej prawdopodobny układ to 7+5. Mam nadzieję, że zostanie 5 samic. Dla przypomnienia w pierwszym pokoleniu (do redukcji) miałem 5+5. Powinienem je przenieść do większego zbiornika już wcześniej. Ale w życiu nie wszystko jest idealne.

Co dalej:

1/ Za dwa tygodnie przeprowadzka pierwszej partii fryeri (3+5) do akwarium przejściowego 100x50x50. Znajdą się tam wszystkie samice i 3 największe i najładniejsze samce – czyli ekipa do akwarium docelowego.

2/ Za miesiąc pozostałe samce (4szt) przeniosę do akwarium przejściowego 80x35x40.

3/ Fazy przejściowe (bo będzie jeszcze „gang emerytów”, którego nie chcę łączyć z nowymi rybami)

4/ Docelowo w 160x60x60 fryeri z nonmbuną j.w. i yellow, a w 100x50x50 – banda 4 samców fryeri (przetestuję „zespołowość polowań” z poprzednich postów)


Mam nadzieję, że zainspirowałem chociaż jednego Malawistę do wzięcia pod uwagę koncepcji fryeri + nonmbuna.

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Witam, stary temat ale pamiętam że pytano w nim o rozmnażanie tej ciekawej ryby. Kiedyś posiadałem ten gatunek był koloru ciemno niebieskiego z ciemnymi płetwami brzusznymi, uzyskałem z niego kilka miotów. Obecnie posiadam ten sam gatunek lecz nieco jaśniejszy i o dziwo nie podchodzi on do tarła. Zdjęcia mizerne ale widać ubarwienie.

post-12774-14695714531753_thumb.jpg

post-12774-14695714532129_thumb.jpg

Opublikowano

Jasna odmiana to albo Iceberg albo któraś płeć macała się z Icebergiem :D. Nie sądze żeby był to bezpłodny bastard. Jak duże sa ryby i czy na pewno masz dwupłciowo ?

Opublikowano

Być może masz inne samice i innego samca ( wariant geograficzny ) i coś go w nich boli choć mój Iceberg molestował nawet Otopharynxy, więc w sumie to zgadywanka.

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Też posiadam fryeri w układzie 2+2 i samiec chętny jest tylko do mniejszej samiczki a drugi woli większa wiec to chyba jest tylko ich zauroczenie :) jak by co to mam do sprzedania te rybki

Opublikowano

Trzymałem Sciaenochromisa około roku nie wiem jaka dokładnie odmiana ale miał piękny równy biały pas na głowie .Rybka była w towarzystwie drugiego samca ,samic nie posiadałem .Dominujący samiec pozwolił mu się wybarwić na etapie sama głowa niebieska reszta tułowia jak śledź .Nie widziałem żeby kiedykolwiek zaczepiał drugiego samca pływały obok siebie nie zwracając na siebie większej uwagi .Rybka nadzwyczaj łagodna raz widziałem tylko przepychanki z nimbochromisem polystigma .Co do karmienia karmiłem żywymi rybkami danio ,gupiki z mrożonek kryl i stynka i jako dodatek o.s.i.cichlid pellets. Sciaenochromis bardzo szybko łapał kolor i tak samo przybierał na długości gdy go sprzedawałem miał jakieś 20cm nie był otłuszczony !.Podczas karmienia żywym pokarmem widziałem ze nie jest tak jak piszecie super tępicielem narybku w porównaniu do polystigmy po prostu nie dawał rady nimbochromis potrafił złapać kilka rybek do pyska jeszcze ich nie połykając łapał następne a sciaenochromis uganiał się dalej za ta drobnicą i jak złapał z 2 sztuki to było dobrze .Z tego co zauważyłem rybka rzadko pływała na dnie akwa wybierała raczej środek nie obierała żadnego rewiru pływały w akwa 200cm .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.