Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Osoby początkujące, zaczynające dopiero przygodę z akwarystyką borykają się często z różnymi czynnościami, które można wykonać o wiele szybciej. Proponuję wpisywanie w tym wątku pewnych rozwiązań które przyśpieszą te czynności a może nawet pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Nam może wydawać się to oczywiste a może nawet śmieszne, ale początkujący może pomyśleć o kurcze no to jest świetny pomysł. Jeśli ktoś się dołączy do tematu będzie mi niezmiernie miło. Jeśli nie, będę szukał tego typu ciekawych rozwiązań i sukcesywnie rozwijał wątek.


1. Instalacja węży do filtra zewnętrznego - aby uprościć sobie sprawę należy zagrzać wody, nalać do naczynia, zanurzyć w nim wąż; dzięki temu wąż staje się bardzo elastyczny i rozciągliwy, bez problemu wciśniemy go na dowolną końcówkę, a po ostygnięciu skurczy się i uszczelni.


2. Czyszczenie węży (oraz głowicy) - jesteśmy zasypywani różnego rodzaju czyścikami, wyciorami, na linkach, drucikach, etc. Wierzcie mi nie ma prostszego rozwiązania niż: urywamy dwa listki papieru toaletowego :D (to nie żart) wciskamy go na siłę do węża - jak najciaśniej, ale nie przesadzajmy powinien zapełnić cały otwór, odkręcamy wodę, przystawiamy wąż od prysznica energicznie i mocno dociskając (inaczej fontanna, można najpierw docisnąć potem odkręcić wodę) - woda pod wysokim ciśnieniem przeciągnie zwitek papieru przez wąż czyszcząc go nieporównywalnie lepiej niż najlepszy czyścik - sprawdźcie, sam byłem w szoku - 2 sek. i wąż jak nowy. Tak samo czyszczę głowicę w JBL 701 i 901.


Na razie to na tyle. Zapraszam do zabawy. Na pewno każdy z Was ma jakąś fajną radę.

Opublikowano

3. Instalację z narurowcami najłatwiej zalewa się podłączając wodę z kranu wężem odwrotnie niż obieg. Powietrze zostanie wypchane do akwarium.

4. Woda nalewa się o wiele szybciej kiedy się nie patrzy ;D

Opublikowano

5. Ustawianie aranżacji.

Na dno zbiornika kładziemy cienki kawałek styropianu (1 lub 2 cm). Podkład docinamy tak, aby dotykał tylnej ściany, a boki i przód powinny mieć ze dwa centymetry luzu. aby nie były widoczne. Na to układamy kamienie, aby stały stabilnie. Na sam koniec sypiemy piasek. Dzięki takiej kolejności możemy być spokojniejsi, że kamień nie rozbije nam szyby, gdy ryby go podkopią.

Opublikowano

7. Usuwanie kamienia z szyb- soda oczyszczona z dodatkiem octu. Na szmatkę i schodzi aż miło.

8. Podmiana wody bez wiaderek. Trójnik ogrodowy, wąż. To podłączamy pod kran i podmieniamy wodę. Układ również spuszcza wodę z akwarium jak i ją nalewa. Ważne; musimy mieć pewność, że woda w wodociągach nie jest chlorowana.

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Jest jakaś metoda na szybkie podgrzanie wody przed podmianą ? Praktykował ktoś puszczenie cieplejszej wody z kranu zakładając że wodę mamy ze studni i podgrzewaną w piecu elektrycznym akumulacyjnym ?

Opublikowano

Nie wiem czym jest piec elektryczny akumulacyjny ale zakładam,że chodzi o bojler? Co to za różnica w czym podgrzane.Mam zwykłego blokowego junkersa,więc przy podmianie odłączam waż od prysznica, nakręcam szybkozłaczkę a dalej wąż i do akwa. Temp. wody na oko albo na łokieć? :) 20-kilka stopni.

Opublikowano

W jaki sposób podgrzewana może nie ma ale jak mocno to już pewnie tak bo można zmienić np twardość wody. Piec akumulacyjny ma zasobnik na wodę, w którym ona w temperaturze np 60 stopni i ciśnieniu 3- 4 atmosfer sobie stoi. W kazdym razie zaraz po prostu zrobie testy GH i PH wody ciepłej i zobaczę czy są jakieś różnice. W przypadku wodociągów instalacja wody ciepłej ma jeszcze od groma specyficznych zanieczyszczeń dlatego np nie powinno się używać do picia gorącej wody.


Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano
Jest jakaś metoda na szybkie podgrzanie wody przed podmianą ? Praktykował ktoś puszczenie cieplejszej wody z kranu zakładając że wodę mamy ze studni i podgrzewaną w piecu elektrycznym akumulacyjnym ?


Witam, w twoim przypadku martwił bym się o twardość wody, ze studni jest zapewne miękka. Wodę możesz podgrzać zwykłą grzałką w baniaku 20 lub 30 l ( ale po co?) . Jeżeli chodzi o wodę z bojlera to zły pomysł, wymiennik ciepła czy grzałka może być wykonana z miedzi i taka woda może być szkodliwa. Jeżeli masz instalacje wodną z miedzi zalecane jest przed podmianą wody spuścić wodę z rur przez około 15 sekund.

:)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.