Skocz do zawartości

117x60x61 + sump krok po kroku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stałem się posiadaczem zbiornika jak w temacie. Plan zakłada akwa, stelaż z profili, sump, lampa led chłodzona wodą i na deser hydroponike. Całość chciałbym napędzać pompą C.O. Omnigeną. Oczywiście w trakcie budowania z pewnością pojawią się pytania i dlatego pozwoliłem sobie rozpocząć nowy wątek :D . Jako, że zawsze są inne ważniejsze wydatki będę starał się jak gdzie się da i w miarę rozsądku ciąć koszty.

Zbiornik zakupiłem jako używany z wklejonym kominem, i trzema otworami ok 27mm w związku z tym planuję hydraulikę 20mm. Na szarych rurach ponieważ zbiornik jest z szyby 12mm i nibco nie da rady.

1 pytanie czy instalacja na rurach 20mm da radę, czy lepiej od razu spróbować powiększyć otwory w kominie.

2. pytanie czy jest szansa, aby jedna pompa dała radę zasilić dodatkowo lampę led + hydroponikę

3. czy w warto bawić się w próbę zrobienia wysuwanego sumpa, wg Makoka w pierwszej komorze powinna być wata, którą trzeba dosyć często wymieniać, a jak sump będzie głęboko w szafce raczej na pewno będzie wszędzie mokro, jakieś propozycje?

4. pytanie na jakiej wysokości wiercić otwór w sumpie na pompę?

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odp. 3


Mam wysuwanego sumpa i u mnie nie było innej opcji. Sump pełni rolę tylko i wyłącznie biologa a znajdujące się w nim gąbki wyjmę dopiero gdy będę go czyścił bo mam narurowego mechanika i to on czyści mechanicznie.


Określ się dlaczego miałby być wysuwany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam akwarium pomału się buduje, niestety brak czasu spowalnia budowę, i dodatkowo obawiam się że zbliżający się mocno sezon dodatkowo oddali w czasie start baniaka. Ale mimo wszystko coś tam się dzieje w temacie:D


1.Lepiej od razu wiercić większe otwory,wszystko zależy od wydajności pompy


udało mi się kupić przeloty na otwór 27 przystosowane pod rury 25mm w cenie ok 20 zł/szt

z resztą cała hydraulika kupiona


4.Rozwiązań jest wiele od spodu,frontu czy z boku ja u siebie również mam zamiar wszystko gonić pompą c.o i kazałem otwór w sumpie wywiercić z boku


otwór w sumpie wywiercił szklarz za 10zł

pompa co od znajomego hydraulika za 50zł jakąś hybryde mi złożył w obudowie od grundfosa 2 biegi, na pierwszym biegu ma brać 30w


Określ się dlaczego miałby być wysuwany ?

tak sobie myślałem, że jakby zrobić wysuwany, to w bardzo łatwy sposób można by wymieniać watę z pierwszej komory, ale ostatecznie zrezygnowałem.


Poza tym z postępów:

stelaż zrobiony

płyty na obudowę stelaża zrobione (mam blisko hurtownie)

pcv kupione

pompa co jest

profile na pokrywę przycięte i oddane do kumpla do spawania

ledy kupione testy trwają 6x xpg cw oraz 6x xpe rb ten pająk na zdjęciu to driver diy


Plany:

wkleić przegrody do sumpa

plan 10cm wata + 2x 15 cm bio (jak myślicie będzie ok?)

Muszę kupić jakiś podkład pod akwarium (karimata może) ciężko dostać w gdańsku w jednym kawałku taki materiał.

Pomału zastanawiam się nad obsadą najlepiej dość spora rybka, ale raczej mała ilość.

post-10983-14695713887064_thumb.jpg

post-10983-14695713887722_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian daje rade, mam pod obecnym akwarium. Niestety ma coś takiego w sobie, że małe dzieci uwielbiają go skubać. Wszystkie małe dzieci które u mnie bywały zawsze jakoś w zawędrowały do akwarium. Dlatego w następnym będzie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

instalacja będzie na rurach 25mm (3/4'') ponieważ otwory w kominie miałem 27mm i takie przeloty mi weszły (złączki zbiornikowe).


opis instalacji od sumpa:

kolanko->rura 25mm->złączka 25-3/4" -> złączka zbiornikowa 3/4" -> złączka 25-3/4" -> rura 25mm -> kolanko -> rurka -> złączka 25x32x1" -> śrubunek pompy CO -> pompa CO


chyba o taki opis chodziło?

w załączniku zdjęcia

post-10983-14695714326223_thumb.jpg

post-10983-14695714330416_thumb.jpg

post-10983-14695714334348_thumb.jpg

post-10983-14695714340826_thumb.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć, sorki za długą przerwę, ale dopiero teraz drgnęło.

Znalazłem ostatnio czas żeby wnieść w końcu akwarium. Niestety okazało się, że podłoga (jak to w starszym budownictwie) nie jest równa, i trzeba było na szybko zrobić jakieś stabilne stópki. Stópek jest 6 mam nadzieje, że nie będzie problemów z powodu małej ich powierzchni (śrubka fi 10).

Cała reszta z górki. Jak dobrze pójdzie jutro kamienie i piach.

Wszelkie komenty mile widziane.

post-10983-14695714721443_thumb.jpg

post-10983-14695714722024_thumb.jpg

post-10983-14695714722479_thumb.jpg

post-10983-14695714723017_thumb.jpg

post-10983-1469571472418_thumb.jpg

post-10983-14695714724575_thumb.jpg

post-10983-14695714725094_thumb.jpg

post-10983-14695714725677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A jaką masz obecnie? Nie ma sztywnych liczb jaki mogą spowodować szok termiczny u ryb.
    • Do jakiej minimalnej temperatury wode mogę obniżyć podczas awaryjnej podmiany połowy zbiornika 630l 
    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.