Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ja nie odpowiem ci na to pytanie. Nawet sie nie pokuszę o zgadywanie. Twoje zmienne to dla mnie całkowita nowość i nie potrafię nawet zdroworozsądkowo ocenić wytrzymałości tego. A nie chce brać nawet umownej odpowiedzialności za jakiś krach.

Moze koledzy maja wiecej doświadczenia z takimi domami i Ci cos powiedzą. Swoją drogą może lepiej poświęcić pare złotych i zasięgnąć opinii architekta ?

Opublikowano

Nie odp czy prostopadle idą belki wobec akwarium. To jest istotne, nawet wg mnie kluczowe. Czy dobrze rozumiem, że akwarium stanie na 2 belkach (belki stalowe)? Jeżeli tak, to jest lepiej, ale:


Wg mnie cała konstrukcja, o której piszemy jest zbyt ciężka (nadmiar wszystkiego). Masz w planach: wylewkę betonową?, 4 stopy (70cm akwa+10 w ścianę), blat 40mm (!!!), no i 375l akwarium. Ile będzie ważyć ta cała konstrukcja!?


Pamiętaj by zrobić konstrukcje LEKKĄ. Jeżeli jednak chcesz to w/w robić, dlaczego nie pokusić się o wsporniki w piwnicy? Dla 375l tyle roboty....


Olej wylewkę, olej 4 stopy, olej kucie 10cm w ścianie, olej 4cm blat. W zamian zastanów się nad stelażem stalowym max 30x30x2, ale myślę, że i 20x20x2 będzie dobry. Jeżeli będzie mieć nóżki regulowane, postawić na osb 30, jak bez nóźek to bez osb <- to Ci pozwoli rozłożyć ciężar w miarę równomiernie na płaszczyźnie 170x70, wykorzystując 2 stalowe belki. Dalej, by sumienie miały spokój zakotwiczyć stelaż kotwami chemicznymi. Do tego blat 18 i włala.

Opublikowano
Nie odp czy prostopadle idą belki wobec akwarium. To jest istotne, nawet wg mnie kluczowe.


To jest ważna kwestia przy budynku z taką metryką.


Poczytaj sobie (pooglądaj zdjęcia, schematy) o: strop odcinkowy i strop kleina i powiedz co masz u siebie.


Najlepiej daj jakąś dokumentację fotograficzną warunków lokalowych - góra i dół stropu.

Opublikowano





Wstawiłem dwa rysunki.

Takie super szybkie szkice :) :)

--

Na tym pierwszym narysowałem jak to ma wyglądać z grubsza.

Te czarne linie na podłodze to belki drewniane do których jest przybita deska podłogowa.

Pod belkami jest strop z metalowymi szynami w środku.

Ten siwy prostokąt to będzie wylewka.

Niebieskie to podmurówka a wyżej akwen.

--

Na drugim obrazku przedstawiłem to co widać z piwnicy.

Czyli sufit w piwnicy, strop w domu osadzony w szynach a dokładniej ułożone cegły na przemian z wybrzuszeniem do góry.


Czyli jak bym chciał postawić akwen na jakimś stelażu drewnianym to stało by na tych dwóch belkach.

Ale ja chcę zrobić wylewkę i wynika z tego że te dwie belki zostaną zalane betonem i chyba w jakiś sposób to usztywni.

Bloczki z gazo betonu są w miarę lekkie, będą stanowić jako stopy na to pójdzie blat będzie ok.

Bloczki wbiję na 5-10 cm w ścianę żeby ta przejęła trochę obciążenia.

Sciana stoi na fundamencie jak wynika z widoku w piwnicy.

post-13494-14695713737139_thumb.png

post-13494-14695713737599_thumb.png

Opublikowano

O widzisz. Chcesz postawić akwarium równolegle z belkami i legarami. Nie dobrze. Akwarium w głównej mierze będzie się opierać na wylewce na 1 płycie (legaru nie będzie). Cała płaszczyzna będzie naciskać na płytę pomiędzy belkami stalowymi i pracować będzie tylko 1 płyta. Ja bym tak nie robił. Mam stary dom, przebijałem się przez strop i wiem jak u mnie to wygląda. Może panikuje, ale w takie rozwiązanie co zaproponowałeś bym nie szedł.


Natomiast, myślałbym o większym akwarium, do tego belki metalowe w kształcie L 30x30x3 przymocowane do ściany oraz w podłodze idąc ~2metry w pokój, tak by były oparte na 2 belkach stalowych. I robiłbym stelaż metalowy. Może wsporniki w piwnicy.

Opublikowano

Jeśli tak twierdzisz to chyba wiesz.

Nie chce mi się przebijać przez strop,ocenię jak to wygląda od domu.

Albo pozostanie mi postawienie akwenu w pokoju gościnnym przy ścianie gdzie szyny ze stropem i belki drewniane idą prostopadłe od tej ściany do ściany zewnętrznej budynku.Przy tej ścianie jest stara wylewka spod pieca kaflowego co kiedyś stał.

Piec mierzył 2,5 metra i był duży więc też musiał swoje ważyć. Wylewka ma metr na półtora.

Tylko że na przeciwko tej ściany mam dwa duże okna które dają w dzień sporo światła.

A to chyba złe dla akwenu?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.