Jump to content

jak zachować biel piasku wapiennego


Recommended Posts

Często w necie oglądam zdjęcia i filmy zbiorników malawii które wyglądają jak dopiero co po zalaniu. Skały bez jakiegokolwiek nalotu a piasek wapienny biały jak śnieg.

U mnie po dwóch miesiącach piasek wapienny dostał brązowego zabarwienia i wygląda to już do bani.

Przecież co tydzień robię podmiany wody razem z odmulaniem dna, kosmetyką szyb itd więc w czym rzecz? Jak osiągnąć efekt świeżego i czystego zbiornika na co dzień?

Link to comment
Share on other sites

Kolego spróbuj tego:

http://www.microbe-lift.pl/prod.html

Gravel & Substrate Cleaner - odmulacz do podłoża w płynie.

Czytałem swego czasu opinie o tym odmulaczu na forum holenderskim i ludzie chwalili sobie ten środek.

Jednakże musisz się przygotować na totalnie syfną wodę po pierwszym użyciu przez około 2-3 dni po czym kryształ i czyste podłoże. Po pierwszym zabiegu zaleca się przepłukać filtry bo lubią się zapychać tym syfem ale dalsze używanie tego środka nie będzie już przebiegać tak drastycznie a nawet będzie usuwać syf z filtrów i zwiększać ich wydajność.

Ja swojego akwa jeszcze nie mam zarybionego ale zamówię Gravel & Substrate Cleaner i Special Blend. Będę stosował regularnie w akwarium dawki zapobiegawcze i na bieżąco opisywał w dziale testownia.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o brązowe zabarwienie to okrzemki lub jakis osad. Ja przy co tygodniowej podmianie przebieram piasek w ten sposób że biore garść do ręki i przebieram palcami mocno ściskając. W ten sposoób piasek znowu jest bialutki. Sama podmiana odmulaczem nie pomoże. Dodatkowo pomoże pozbyć się Ci stref beztlenowych.

Link to comment
Share on other sites

lufa555 w tym rzecz że nie mam zamulonego dna bo co tydzień je przelatuje odmulaczem tylko zbrązowiałe od okrzemków.

Ten środek ma tak silne działanie wybielające? trochę to zastanawiające.


Kamil777 przetestowałem Twój sposób

Zebrałem górną warstwę do wiadra i zrobiłem tak jak radziłeś, poskutkowało.

Patent faktycznie dobry ale trochę kłopotliwy w wykonaniu bo ciężko się zbiera piach z ciasnych miejsc zbiornika.


Teraz trochę żałuje, że skusiłem się na ten piasek wapienny. Wydaje mi się że jest bardziej podatny na zabrudzenia ze względu na porowatą powierzchnie nie to co zwykły piasek kwarcowy.

Link to comment
Share on other sites

lufa555 w tym rzecz że nie mam zamulonego dna bo co tydzień je przelatuje odmulaczem tylko zbrązowiałe od okrzemków.

Ten środek ma tak silne działanie wybielające? trochę to zastanawiające.
Widzisz ja tego nie stosowałem ale zamówiłem już na allegro.

Jeżeli zbrązowienie jest przez okrzemki to raczej ten środek nie pomoże.

Jak podaje producent środek zawiera szczepy bakterii odpowiedzialnych za usuwanie osadów i mułu. Czy się sprawdzi przedstawię w testowni za jakiś czas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.