Skocz do zawartości

Początkujacy prosi o porady


bajron1984

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł był pisany kilka ładnych lat temu (na pewno nie później niż w roku 2003 bo wtedy trafiłem na stronę www.malawi.pl i zdecydowana większość materiałów tam występująch już wtedy tam była publikowana). Bynajmniej nie twierdzę, że wiedza w nich zawarta jest nieaktualna, wręcz przeciwnie mnóstwo jest tam trafnych i wciąż zachowujących aktualność spostrzeżeń, ale siłą rzeczy przez te 10 lat sporo się zmieniło w akwarystyce w tym również w podejściu do Malawi.

Z karmieniem zrobisz i tak jak uważasz bo oczywiście nikt Cię nie zmusi do stosowania określonej diety ;-) , ale ja osobiście uważam, że obecnie jest tak duży wybór dobrej jakości pokarmów, o których w tamtych czasach nikt nie słyszał, że po prostu nie warto ryzykować karmienie mrożonkami. Takie jest moje zdanie :-)

--

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wodzeń a dokładnie jego postać larwalna występuje w większości słodkich wód (między innymi w "naszym" jeziorze). Karmię tym pokarmem (żywy dostępny cały rok) ryby od lat, pyszczaki min raz w tygodniu bez skutków ubocznych . W przypadku ochotki problem polega na tym że w przeciwieństwie do wodzienia lubi brudne, zaszlamione bajora i można zatruć ryby różnymi cudami z tablicy Mendelejewa ;) Można ją również hodować samemu, wtedy jest dobrym i bezpiecznym pokarmem. Oba gatunki są dość kaloryczne i tu byłbym ostrożny w zbyt częstym podawaniu ich pyszczakom.

---------------------------

Polecam zerknąć od 24 min http://www.youtube.com/watch?v=layofT4ztdc



Niestety przy moim wolnym łączu jest to awykonalne, żeby dotrzeć do 24 minuty :-(

Z tym karmieniem wodzieniem to oczywiście jest sprawa dyskusyjna, ale tutaj każdy musi indywidualnie podjąć decyzję, choć z tego co pamiętam (ale mogę się mylić bo nie mam możliwości zweryfikowanie tego teraz) o występowaniu wodzienia w środowisku kwaśnym spotkałem się bodajże w BTN.

Natomiast z tego co kiedyś poczytałem to nad Malawi występują owady z rodziny wodzieniowatych (Chaoboris edulis ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o występowaniu wodzienia w środowisku kwaśnym spotkałem się bodajże w BTN.
Dobrze wyczytałeś co nie oznacza że nie jest to duże uogólnienie ze strony autora ;)

Natomiast z tego co kiedyś poczytałem to nad Malawi występują owady z rodziny wodzieniowatych (Chaoboris edulis ? )
"gatunków" jest sporo w Polsce żyje ich chyba z 5 :)

Tak na marginesie, bardzo wątpię że ktoś robił badania na temat, wpływu środowiska w którym żyją owady stosowane jako karma, na przewód pokarmowy pyszczków.

W podobnych warunkach co wodzień, żyją polecane larwy czarnego komara, czy dafni, nie wspominając już o artemii żyjącej w wodach słonawych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak będę starał się karmić rybki granulatami gdyż jest on najbardziej polecany a co do mrożonek do będę je unikał gdyż mam blisko sklep który sprzedaje żywy pokarm wodzienia oraz inne pokarmy żywe i myślę ja jak dam im go dwa razy w tygodniu np poniedziałek i piątek to nic im się nie stanie:p



A mam okazje kupić te rybki melanochromis maingano,pseudotropheus saulosi,labidochromis caurelus w cenie 5zł za sztukę ryby są z własnej hodowli czy to według was drogo? i czy te gatunki można trzymać razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak będę starał się karmić rybki granulatami gdyż jest on najbardziej polecany a co do mrożonek do będę je unikał gdyż mam blisko sklep który sprzedaje żywy pokarm wodzienia oraz inne pokarmy żywe i myślę ja jak dam im go dwa razy w tygodniu np poniedziałek i piątek to nic im się nie stanie:p


No i dobry pomysł. Pamiętaj jednak o moczeniu granulatu!

Polecam również karmić płatkami bo dlaczego nie?


A mam okazje kupić te rybki melanochromis maingano,pseudotropheus saulosi,labidochromis caurelus w cenie 5zł za sztukę ryby są z własnej hodowli czy to według was drogo? i czy te gatunki można trzymać razem?


Tanio jak rybki ok. Można trzymać razem gdyż da się pogodzić dietę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moczyć granulat? nie wystarczy ze go do baniaka wrzucę?


A i jak będę wlewał wodę czy tez później podmieniał to dawać za każdym razem uzdatniacz wody oraz makro i mikro elementy?


Mam zamiar posadzić tez kryptokoryny czy one utrzymią się w piasku kwarcowym?i czy jak dam pod korzeń nawoź to coś się stanie z rybami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moczyć granulat? nie wystarczy ze go do baniaka wrzucę?

Nie nie wystarczy w większości przypadków.

Musisz poczytać o konkretnej karmie bo granulat granulatowi nie równy.

Granulat w wodzie pęcznieje! Jak go podasz rybom to pęcznieje w ich brzuchach. Może to spowodować liczne choroby z bloat włącznie.

Poszperaj o tym na necie. Jest mnóstwo informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma.

Dla planowanych przez Ciebie rybek też nie nadaje się jako podstawowy.

Raz. Dwa razy w tygodniu możesz podać. Namaczać musisz.

Pamiętaj, że wybrałeś rybki wszystkożerne.

Jak nie masz kasy to proponuje jako podstawowe płatki

Tropical Malawi

Tropical Spirulina Forte

Tropical Cichlid Color

kupisz wszędzie także na wagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np.Tropical Spirulina Forte to jest to samo co kupilem w granulkach wiec czemu platki moge stosowac codziennie a granulat nie?



i najważniejsze posiadam szafkę pod akwarium z płyty wiórowej na całej długości jest z 6 regałów tj.pulek które wzmacniają górny blat na którym stoi akwarium boje się czy szafka wytrzymie 6okg piachu i około 60kg skal plus woda

--


Jak nie masz kasy to proponuje jako podstawowe płatki

Tropical Malawi

Tropical Spirulina Forte

Tropical Cichlid Color

kupisz wszędzie także na wagę.




juz kupiłem każdy z nich wiec będę codziennie podawał mieszankę tych pokarmów:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla planowanych przez Ciebie rybek też nie nadaje się jako podstawowy. Raz. Dwa razy w tygodniu możesz podać. Namaczać musisz.

Kolego co Ty piszesz od kiedy to spiruline w granulacie trzeba namaczać??

I skąd to stwierdzenie ze dwa razy w tygodniu można podawać? W naszym biotopie i przy takiej obsadzie właśnie powinno się ją podawać jak najczęściej.


Bajron 1984 jak dla mnie osobiście ta spiruline możesz podawać 5 razy w tygodniu uwzględniając jeden dzień postu. Ach i nie namaczaj tego bo nie ma takiej potrzeby.

Po Twoim opisie szafki spokojnie wytrzyma.

Troszke sie pospieszyles z zakupem tych pokarmow. Jak tuz postawiłeś na pokarmy (z mniejszej półki żywieniowej) to trzeba było chociaż je wymieszać tzn inne firmy. Hikari, tropical, jbl

Pokarmu na wybarwienie nie powinienes podawac codziennie a max dwa razy w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.