Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

rozpocząłem tworzenia tła wewnetrznego z łupka filitowego naklejonego na plexi (120X50). Zakupiłem dość dużą ilość łupka, zacząłem łupać i pojawia sią pytanie. Czy łupek filitowy zawsze jest stalowo-czarny jak węgiel. Mój na niektórych kawałkach często ma przebarwienia podchodzące w brąz. Nie jest to kolor rudy jak ruda żelaza też nie czysty czarny. Czy przy łupku filitowym jest to normalne i nie ma czym sie przejmować i nie zawsze filit bedzie czysto-czarny? Czy też łupek ten nie nadaje się bo powiniem być wyłącznie czysto-czarny (bez skazy), a brązy które u mnie pojawiają się to szkodliwe związki np. metale ciężkie. Po drugie, jaka powinna byc maksymalna grubość kawałków łupka aby silikon wytrzymał i tło nie ważyło pól tony. Kto łupał wie, że jest to niezła zabawa. Czy może byc to ok. 1,5 cm? I jeszcze jedno- jaką grubą pleksę daliście aby tło było stabilne. Prosze o wymiane doświadczeń

Opublikowano

Normalne. Przebarwienia w kierunku bordo, brązów

czy czerwieni lub nawet białe warstwy - dające wygląd

skamieniałego drewna u mnie występują na filycie.


Zastrzegam - nie widziałem TWOICH łupków :-)


milc

Opublikowano

Cześć


Ja właśnie na dniach skończyłem swoje tło DIY

Proponuje płytę plexi podzielić Ci na dwie części. Raz że łatwiej będzie Ci je włożyć do akwarium, a dwa to tło 120cm długie było by BARDZO ciężkie i .. giętkie :) U siebie użyłem płyt 83dł x 55wys x 0,5cm gr a i tak zauważyłem że płyta mi się wygina przy podnoszeniu.

Pamiętaj aby na dno baniaka dać styropian ( ja dałem 12mm) - zamortyzuje to częściowo ciężar tła.

Ponadto przy docinaniu płyt zachowaj po centymetrze luzu z każdej strony. Tło włożone "na wcisk" może wpłynąć na spoiny silikonowe w baniaku.


Co do grubości łupków.

U siebie użyłem grubych nawet na 3cm. Wklejając je na dół tła, tak dobierając krawędzie by ta dolna była w miarę równa i ściśle przylegała do przyszłego dna. Im wyższe partie ściany tym cieńsze łupki.

Używałem silikonu akwarystycznego - czarnego. Poszło mi go około 1,5 dużej tuby - a uwierz nie oszczędzałem go :D

Miejsca/krawędzie możesz obsmarować silikonem i posypać odłamkami które na pewno masz po łupaniu - takimi 02-05cm. Dosyć ciekawie to wygląda i ładnie maskuje różne mankamenty.


Jeśli chodzi o łupki - zajrzyj do galerii - tam jest fotka mojego tła z łupków filitowych. Prawdziwa tęcza kolorów :D

Sprzedawca miał go pod nazwą "Łupek SzaroGłazowy" :D:D:D:D

Opublikowano

dziękuję za dobre rady,

Proszę jeszcze o informację jak kleiliście tło (plexę) do tylnej ściany akwarium: na całej powierzni, a może tylko na górze. Po drugie, czy czyścicie jakimś preparatem łupki przed przyklejeniem żeby lepiej się trzymały. Po trzecie czy bardzo staraliście się żeby łupek od strony która będzie klejona był idealnie równy i na całej powierzchni przylegał do płaszczyzny. Kto "łupał" wie że to niemożliwe. Niektóre kawałki, nawet spore mają swoje nierówności i tylko w kilku miejscach przylegają i oczywiście będę te miejsca smarował silikonem - czy to wytrzyma. I jeszcze jedno - czy można w miejsca nieprzylegające podłożyć płaski mały łupek i przykleić do łupka głownego, a potem wszystko do pleksy (krótko mówiąc -czy silikon klei łupek do łupka).

Opublikowano

Witam


Proszę jeszcze o informację jak kleiliście tło (plexę) do tylnej ściany akwarium: na całej powierzchni, a może tylko na górze.


Nie kleiłem ;) Po prostu oparłem tło o tylną szybę pod delikatnym kątem.


Po drugie, czy czyścicie jakimś preparatem łupki przed przyklejeniem żeby lepiej się trzymały.


Niczym specjalnym nie czyściłem - przepłukałem wodą by pozbyć się osadu, pyłu. Oczywiście klejone były suche(!) łupki.


Po trzecie czy bardzo staraliście się żeby łupek od strony która będzie klejona był idealnie równy i na całej powierzchni przylegał do płaszczyzny. Kto "łupał" wie że to niemożliwe. Niektóre kawałki, nawet spore mają swoje nierówności i tylko w kilku miejscach przylegają i oczywiście będę te miejsca smarował silikonem - czy to wytrzyma.



Nie starałem się :) Układałem tak jak mi pasowało wizualnie :> Łupki nigdy nie będą idealnie płaskie. Smarowałem tylko te miejsca które przylegały do płyty. Przy większych kawałkach dodatkowo podklejałem silikonem po obrzeżach. "Mokry" klej obsypywałem kruszywem.


I jeszcze jedno - czy można w miejsca nieprzylegające podłożyć płaski mały łupek i przykleić do łupka głównego, a potem wszystko do pleksy (krótko mówiąc -czy silikon klei łupek do łupka).


Patrz jw. Wg mnie nie ma sensu zwiększanie ciężaru tła.

Opublikowano

Hej


"(krótko mówiąc -czy silikon klei łupek do łupka)."


Jeżeli silikon klei łupek do plexi - to na 10000000000000000% przyklei go również do innego łupka...


Tylko tak jak pisał JimmyPl - po co?

Próbuj tak układać łupki żeby podpierały się min kilkoma miejscami zarówno o plexi jak i ewentualnie o inne łupki. Raczej staraj się unikać sytuacji w których podpierasz jeden łupek jego małym kolegą tylko po to żeby wyrównać. Lepszym rozwiązaniem będzie chyba robić tzw zakładki.


Zresztą nigdy tła wew nie robiłem. Tak się tylko wymądrzam. he he

pozdro

  • 3 lata później...
Opublikowano

Odkopałem stary temat, żeby nie zakładać nowego.

MAm łupek filytowy z rdzawymi przebarwieniami, czy aby wsadzać go do akwarium?

Wszędzie klepią o tym, że rude przebarwienia są szkodliwe.

Drugie pytanko o gnejs, zna ktoś takowy kamień, można go wkładac do akwarium?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
Drugie pytanko o gnejs, zna ktoś takowy kamień, można go wkładac do akwarium?


No właśnie !


Jeżeli kolega pozwoli podepnę się pod temat :D


Pytam również o możliwość użycia gnejsu do mojego pierwszego Malawi a to dlatego że będąc u rodziny w okolicy Gór Sowich i Zagórza Śląskiego nazbierałem kilka ładnych kamieni gnejsowych.Z Wikipedii właśnie wyczytałem że między innymi tam właśnie występuje,znalazłem go tuż obok zbiornika z rybami ,moje kamienie wyglądają jak odmiana listewkowa gnejsu,więc czy nadaje się do Malawi ? Piszą że nadaje się jako kamień budowlany i drogowy.


Gnejs --> http://pl.wikipedia.org/wiki/Gnejs


Mój gnejs :


kimien.jpgkamiennn.jpgkamien1.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.