Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Mam okazje na zmiane filtra UNIMAX 150 na UNIMAX 200. Czy przy podmiance musze na cos uwazac? Czy do nowego filtra lepiej przelozyc stare wklady? Czy moga byc nowe? Czy jezeli nowe to musze plukac w wodzie z akwa? Dzieki za pomoc ;-)

Akwarium 112l malawi z saulosi

Opublikowano

No jak nowe... a skąd bakterie w złożach weźmiesz, przeżuć stare wkłady oczywiście. Rozumiem że chodzi Ci o unimaxa 250, on ma 4 kosze więc jeżeli wkłady masz już zużyte to proponuje zacząć od 3 koszy ze starymi mediami i jednym świeżym, co trzy tygodnie bym jeden kosz wymieniał na świeży. Cyba że Ci się nie chce to podłącz 250 - tkę na 5-6 tyg. równocześnie z 150.

Opublikowano

Filtr chodzi ok miesiaca, wiec wklady chyba dobre ;-) dzieki za pomoc, zastosuje sie do rady.

Ps. Dokladnie chodzi o unimax 250.- co jaki czas zalecana jest wymiana poszczegolnych wkladow? Dziekuje za odpowiedz:rolleyes:

Opublikowano

Czyli Ty masz już ten unimax 250 podłączony do akwa? Jeżeli tak i chodzi Ci przez miesiąc to ok. Ja o wymianie wkładów pisałem w kontekście "zachowania biologii" w baniaku (3 stare wkłady i jeden świeży, potem kolejna podmiana na kolejny nowy wkład itd) ale to w sytuacji jeżeli chciał byś w nowym filtrze mieć inne, nowe złoża albo stare już by się zaczęły nie nadawać do filtra.


Co do wymiany wkładów to nikt Ci nie poda jakiegoś ścisłego terminu bo to zależy chociażby od rodzaju wkładu (zupełnie inne terminy "przydatności" będzie miał węgiel a inny ceramika) i jakości danego wkładu. Ja mam wszystkie kubły zasypane ceramiką i od ponad roku jeszcze niczego nie uzupełniałem ani nie wymieniałem, założyłem prefiltry i wszystko puki co gra.

Opublikowano

Konrad, mówiłem o starym filtrze że chodzi on ok miesiąca. W przeciągu tygodnia powinienem mieć już 250. W filtrze 150 mam wkłady które dawali standardowo. Ale zrobię tak jak mówisz; do nowego filtra włożę stare wkłady + jeden nowy i sukcesywnie będę podmieniać. Czyli wnioskuję że w nowym filtrze mogę zastosować 4xceramika bez żadnych innych udziwnień?? :) wielkie dzięki za pomoc !

Opublikowano

No to teraz zrozumiałem... zrób tak jak piszesz. Na wszelki wypadek możesz dodać do nowego złoża jakiś bakterii np. JBL FilterStart (nie jest to konieczne przy podmianie tylko jednego kosza), zasyp całość ceramiką i pomyśl o jakimś prefiltrze.

Opublikowano

Jeśli chodzi o bioceramikę, dołączaną do filtrów Unimax, to zalecenia producenta odnośnie sposobu postępowania z mediami filtracyjnymi - jak dla mnie - nie są jednoznaczne. Z instrukcji wynika bowiem, że wystarczy raz na pół roku wypłukanie wkładu BioCeraMax w wodzie akwariowej, przy czym poniżej jest informacja: "albo połowę wkładu wymienić".

Przy czym ta bioceramika wizualnie jest dość mocno porowata i do czasu gdy nie straci takiej struktury, moim skromnym zdaniem nie ma sensu myśleć nad jej wymianą. Zresztą jeśli "biologia" nie będzie wyrabiać w akwarium, wówczas da o sobie znać NO2 i wtedy będzie wiadomo, że czas na zmiany.


Tak na marginesie, dlaczego planujesz Unimaxa 250 do swojego akwarium ? Prawdę powiedziawszy, w takim zbiorniku można byłoby spokojnie "obsłużyć" biologię filtrem wewnętrznym (oczywiście przy założeniu, że ilość ryb, które posiadasz jest odpowiednia na ten litraż tj. harem 1+3 małej mbuny.


Na wszelki wypadek możesz dodać do nowego złoża jakiś bakterii np. JBL FilterStart


Z tym konkretnym preparatem byłbym ostrożny bo z tego co kojarzę jest to "typowy" biostarter zawierający pożywkę (nie są to same bakterie). Sprawdzonym środkiem, który wielu z Nas używało jest Prodibio Biodigest i jeśli mógłbym coś zasugerować to polecam właśnie ten preparat, choć w tej konkretnej sytuacji jest to zbędne.




Opublikowano

Generalnie tylko z tego tytułu że mam okazję za bezcen zakupić owy filtr a obecny oddać rodzicom do ich 112L. Zakładam że mam harem 1+5 natomiast w chwili obecnej rozpoznaję tylko jednego samca i jedną samicę - reszta to młodzież. W środku zbiornika zamontowałem filtr Aquael Fan 1 natomiast te filtry są bardzo głośne. Filtr kubełkowy jest bezszelestny (akwarium znajduje się w pokoju w którym śpię. Może głupie pytanie i trochę odbiegające od tematu (chociaż wychodzę z założenia że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi :) )zakupiłem swoim pyśkom Spirutabs- jak to im podawać? Po prostu wrzucić tabletki do zbiornika czy karmić z ręki (tylko to narazie praktykowałem). I czy pokarm Acticolor (wybarwiający w płatkach, suszone dodatki zwierzęce takie jak krewetki, rozwielitki, larwy ochotki, rureczniki) oraz ActiMin jakie mi polecono w sklepie na pewno jest odpowiednimi pokarmami??

Do tego mam jeszcze wcześniej wspomnianą spirulinę w tabletkach i tropicala malawi. Za każdą odpowiedź bardzo dziękuję !

Opublikowano

Te pokarmy które wymieniłeś to ryby jeść będą no ale na pewno nie są one z najwyższej półki. Na żarciu dla ryb bym nie oszczędzał, wątków w dziale żywienie na ten temat jest cała masa. Tu niczego nowego nie odkryje O.S.I i NF to jest to co każdy kto używał może polecić. Przy Twojej obsadzie nawet najmniejsze opakowanie starczy na długo. Zastanów się czy chcesz karmić pysie tabletkami dla zbrojników i czy osoba która Ci to poleciła nie zrobiła tego z racji braku dostępu do innego pokarmu. Moja rada to nie kupować trocin i tutaj nie chce absolutnie nikogo obrazić ale zupełnie inne efekty możesz osiągnąć stosując lepsze pokarmy.


Co do JBL FilterStart to rzeczywiście jest to bardziej starter jak kolega Post Mortem napisał ale ja sugerowałem się bardziej niepewnością w dojrzałości złóż bo pisałeś że filtr około miesiąca chodzi. Pytanie czy robiłeś testy np. na NO2 ale to już inna kwestia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Znaczy, (mogłem w sumie to powiedzieć od razu) jakiś już baniak z "malawi" jest, tyle że bardzo mały (100l) więc jedynie saulosi w nim pływa (zresztą już jedna samica ma narybek). Jakieś doświadczenie jest, co prawda bardziej ojca niż moje, ale wiem że w razie co to mnie nakieruje. Mam tak samo zamiar kupić książkę od Tan-Mal'a, więc też się nią pewnie doedukuje chociaż trochę. Czytałem do tej pory książkę "Back to Nature: Guide to Malawi cichlids", co prawda książka już trochę lat ma ale podstawy się raczej nie zmieniają. Też fakt faktem kto powiedział że nie mogę mieć 3 akwarii, w tym jednego u siebie (chociaż musiałbym się nakombinować aby znaleźć na nie miejsce u siebie). Tapatalkowane.
    • Do 240l trzech gatunków bym nie pchał, ale to samo mi przyszło do głowy - pierwszy baniak (w tym taki po długiej przerwie) jest zawsze poligonem doświadczalnym. Zasady biologii w środku się nie zmieniają, więc przynajmniej ryby nie płacą życiem za eksperymenty ogarniętego akwarysty, ale technika i kreatywność idą do przodu jak głupie. Przykład: tło. Osiem lat temu wypalałem acetonem styropian do pomalowania plakatówkami i wsadzenia za szkło żeby było wrażenie głębii, pięć lat temu robiłem tło z czarnego spienionego pvc, a dzisiaj praktycznie każdy ma wewnętrzne strukturalne.  Na miejscu kolegi @Radiowski kupiłbym przechodzone 240 350l (tylko kilka centrymetrów różnicy w rozmiarze, a spora w litrażu) i zaczął od niego we własnym pokoju, a w międzyczasie zbierał finans i doświadczenie na coś co będzie gniotło jajca w salonie.  
    • Poprawione. W sumie to sam mogłeś zmienić. Edytując pierwszy post, autor ma możliwość zmiany tytułu, ale trzeba to zrobić w ciągu 24 godzin od publikacji, potem już tylko moderator.
    • Proszę o poprawienie tytułu, oczywiście miało być Naturefood 😉
    • Pytanie o pokarm z tytułu, czy ktoś stosuje?  Z racji że ryby mam coraz większe, chciałem przejść na rozmiar L, niestety ten pokarm ewidentnie nie podpasowal moim podopiecznym.  Wcześniej karmiłem rozmiarem S i M i ryby się dosłownie zabijały o niego, a teraz jakoś bez entuzjazmu. Wręcz go wypluwają i to takie osobniki 15cm. Wg mnie nawet jakoś dziwnie pachnie, tak sztucznie, a nie "rybnie".  Może to moje subiektywne odczucie, ale chyba nadaje się tylko dla ryb 20cm+
    • Moim zdaniem, nie ma co chłopaka namawiać na jakieś duże akwarium. Niech zacznie spokojnie - akwarium 240l też już jest spoko na początek przygody. Można w nim śmiało trzymać 3 gatunki mbuna, zaznajomić się z biotopem, nauczyć obsługi akwarium oraz pielęgnować ryby. A jeżeli złapie bakcyla, to zawszę ten zbiornik można sprzedać i iść w większy. Co do nośności stropu - to uważam, za akwarium do 500kg. Może stać byle gdzie i każdy strop to wytrzyma. Oczywiście jak podłoga jest nie pewna, to można położyć płytę np. OSB 22mm. Tam gdzie ma stać akwarium, aby było stabilnie. Ja tak właśnie zrobiłem, tylko moje akwarium jest dużo większe, bo 1047l. Dom mam szkieletowy i u mnie strop też jest z płyty OSB. Inny przykład - czasami podczas imprezy rodzinnej siadają 4 osoby na wersalce, w tym może usiąść 3 grubych wujków. Wersalka jest wsparta tylko punktowo do podłogi i jeszcze nie słyszałem, aby ktoś z takim meblem spadł piętro niżej. Jak sobie składamy życzenia podczas no. Imprezy urodzinowej, to też czasami w kolejce czeka sporo osób w przedpokoju i jakoś nikt nie wpada do piwnicy. A czasami bywa, że jest między nami ktoś, który waży grubo ponad 100kg i stoi tylko na małej powierzchni swoich stóp 
    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.