Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich!


W poszukiwaniach informacji o Malawi natrafilem na te forum i widze, że liczba użytkowników oraz ich aktywność pomoże mi odpowiedzieć na kilka pytań a jednocześnie, może ich rozpiętość i rzetelność pomoże zbudować małe faq dla początkujących.


Cały dział z często zadawanymi pytaniami już przekopałem, więc na część pytań odpowiedziałem sobie sam ;) Na kilka jednak wciąż jestem zmieszany.


1. Podłoże - 35-40kg wystarczy? (Przeczytałem, że minimalna warstwa to 5cm, ale trudno odpowiedzieć ile kg przypada na 0,9m2 powierzchni).


2. Głazy. Ze względu na ich astronomiczną cenę na allegro (6zł za kg a potrzebuje pewnie ze 100kg) poszukam czegoś na dużym wrocławskim kamieniołomie (srednio 80gr za kg, głazy z całego świata). Znalazłem, że ładnie pasuje serpentynit i łupki fylitowe ale może polecicie coś innego w zjadliwej cenie? (Ewentualnie gdzie moge tanio dostać coś co się nadaje w okolicach Wrocławia).


2a. Jakich głazów należy się wystrzegać.


3. Filtr. Planuję zakup HW-303b ( http://allegro.pl/nowosc-filtr-hw-303b-z-lampa-uv-c-1400l-h-wklady-i2986456604.html ). Wystarczy? Konieczny jest dodatkowo filtr wewnętrzny?


3a. Jakie wkłady do filtra? W sensie sama ceramika wystarczy?


Dodatkowo dostałem w gratisie do zakupionego baniaka pompkę eheima 200 ( http://allegro.pl/napowietrzacz-eheim-air-pump-200-3702-cichutki-i2993063531.html ), więc wstawię gdzieś z tyłu jakąś kurtynę.


4. Światło. Ile Watt potrzebuje i jakie świetlówki polecacie by ładnie wybarwiać ryby? Standardowa pokrywa to dwie świetlówki T8 po 30W każda, sądzę, że to za mało (0,15W/litr). Na tle będzie jednolity niebieski arkusz.


7. Obsada. Chętnie bym się dowiedział, jakie proponujecie zestawienia, bo zawsze może być jakaś ciekawa ryba o której człowiek nie ma pojęcia Zatem - co proponujecie? Wiadomo, mnogość odmian jest przytłaczająca, ale dotychczas nie bawiłem się w malawi a akwa ogólne, więc proszę o pobłażliwość dla poczatkującego ;D Zapewne ryby będę nabywał we wrocławiu na targach zoologicznych.


To chyba wszystko, o ile o czymś nie zapomniałem. Wszelkie dodatkowe rady i sugestie mile widziane

Opublikowano

Witam kolego na forum :) Ja też od jestem nowym użytkownikiem forum, dobrze trafiłeś poszukując profesjonalnych informacji na temat biotopu malawi. Mi osobiście użytkownicy forum dużo pomogli podczas zakładania akwarium.


Na samym początku muszę Ci powiedzieć, że akwarium narożne do biotopu malawi to nie jest zbyt dobry pomysł do malawi z powodu małej powierzchni dna, ale skoro już zakupiłeś akwarium to a bardzo zależy Ci na naszym biotopie to musi tak zostać ;)


1. Po wstępnych obliczeniach na podstawie powierzchni dna i grubości podłoża (z pomocą kalkulatora akwarystycznego ;)) mogę Ci powiedzieć, że będziesz potrzebował około 60-65 kg piasku.


2. Jeżeli chodzi o kamienie do akwarium to wybór pod względem wizualnym zależy już od Ciebie a cena w składach 80 gr za kilogram jest ok (taka jak wszędzie) po negocjacjach może Ci sprzedawca zejdzie z ceny. Jeżeli zaś chodzi Ci o cenę proponuje wyprawę za miasto i wyszukanie kamieni osobiście i przede wszystkim za darmo ;)


3. Filtr HW-303B japoński kubeł z lampą (bardzo dobra opinia na forum) myślę że styknie do twojego litrażu, jeżeli chodzi o media do niego to zasypanie go ceramiką jak najbardziej. Niezbędny będzie też filtr wewnętrzny (mechaniczny) polecam tu aquael turbo200 wywalamy pojemnik z ceramiką i zakładamy samą gąbkę (istnieje w nim możliwość regulacji przepływu wody).


4. Świetlówki do akwarium z malawi hmmm... jest dużo tematów na ten temat poszukaj. Zależy na czy Ci zależy czy na lepszej ekspozycji ryb itp. poszukaj znajdziesz na pewno odpowiedź :D


5. Na temat obsady nie chcę się wypowiadać ponieważ nie mam jeszcze aż tak dużej wiedzy, niech pomogą koledzy z większym doświadczeniem i stażem w hodowli pyśków.


Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Opublikowano
2. Głazy. Ze względu na ich astronomiczną cenę na allegro (6zł za kg a potrzebuje pewnie ze 100kg) poszukam czegoś na dużym wrocławskim kamieniołomie (srednio 80gr za kg, głazy z całego świata). Znalazłem, że ładnie pasuje serpentynit i łupki fylitowe ale może polecicie coś innego w zjadliwej cenie? (Ewentualnie gdzie moge tanio dostać coś co się nadaje w okolicach Wrocławia).



Podjedz do hurtowni Bumat na ul. Pawiej 1 we Wrocławiu dostaniesz kamienie jakie chcesz i piasek kwarcowy za smieszne pieniadze

Opublikowano

Dzięki wszystkim za infromacje. Zastanawiam się nad tym wewnętrznym filtrem aquael turbo 200. Nie wiem jak z filtrami, ale mialem 3 świetlówki aquaela i żadna mi roku nie wytrzymała. Jak jest z niezawodnością filtrów ??

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Cześć ponownie.

Akwarium zostało zalane w przerwie świątecznej i 'dojrzewa'. Narazie to wygląda wszystko tak


ef57eab43685bf4agen.jpg


Ten mechanik troche mnie wkurza bo kole w oczy a nie ma sensu go w rogu chowac jak tam jest in/out z kubelka, a chcialem wylot mechanika skierowac wlasnie na dolot kubla. Dosypałem jeszcze 30kg piachu bo warstwa za cienka byla dla mnie, na zdjeciu moze nie widac.


Zostala juz chyba tylko jedna rzecz do zrobienia - obsada. Nie wiem jak sie ma to w naroznym ktorym gatunkom zalezy na dlugosci akwa itd itp.


W zwiazku z powyzszym baaaaaaaaaaardzo proszę o pomoc w dobraniu obsady i najlepiej jakbyście podpowiedzieli od razu gdzie podane gatunki mogę nabyć we Wrocławiu.


Z góry dzięki za pomoc.

Opublikowano
Ten mechanik troche mnie wkurza bo kole w oczy a nie ma sensu go w rogu chowac


...widzę ,że masz w mechaniku podłączony plastikowy moduł z wkładem!! Nie ma takiej potrzeby ( chyba ,że tak chcesz) . Moja rada jest taka..zdejmij ten plastikowy pojemnik a głowicę z gąbką połącz rurkami które ewentualnie dokupisz a każdym akwarystycznym a już na pewno u Michała na Rogowskiej!!


.. a gąbkę możesz wtedy przysłonić kamieniem jakimś większym!!

Opublikowano
postów na temat obsady jest bardzo wiele może napisz co Ci się podoba to będzie jakiś punkt wyjścia do skompletowania Twojej


Zgodze się, jednak wyjątkowoość mojego pytania polega na nietypowym akwarium (narożne). Nie jestem początkującym akwarystą jednak z Malawi mam pierwszy raz styczność. Wiem, że są terytorialne, że trzeba dobierać w rózne dziwne proporcje 1+4 itd. Co z tego, że znajde tu na innych wątkach ciekawe propozycje obsady jak się okaże, że pomimo 400 jest za mało terytorium tudzież wynikną jakieś inne konflikty.


Nie chcę też się natknąć na gatunki, z którymi jako początkujący 'malawinista' sobie nie poradze - a wiadomo jak jest w sklepach zoologicznych - wcisna Ci każdy kit bylebyś kupił.


Ponadto mam cichą nadzieje, że zajrzy tutaj jakiś klubowicz z Wrocławia który być może będzie miał coś do odsprzedania tudzież wskaże kogoś gdzie będę mógł przy zakupie sugerować się rzetelną i fachową poradą w doborze obsady.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.