Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich!


W poszukiwaniach informacji o Malawi natrafilem na te forum i widze, że liczba użytkowników oraz ich aktywność pomoże mi odpowiedzieć na kilka pytań a jednocześnie, może ich rozpiętość i rzetelność pomoże zbudować małe faq dla początkujących.


Cały dział z często zadawanymi pytaniami już przekopałem, więc na część pytań odpowiedziałem sobie sam ;) Na kilka jednak wciąż jestem zmieszany.


1. Podłoże - 35-40kg wystarczy? (Przeczytałem, że minimalna warstwa to 5cm, ale trudno odpowiedzieć ile kg przypada na 0,9m2 powierzchni).


2. Głazy. Ze względu na ich astronomiczną cenę na allegro (6zł za kg a potrzebuje pewnie ze 100kg) poszukam czegoś na dużym wrocławskim kamieniołomie (srednio 80gr za kg, głazy z całego świata). Znalazłem, że ładnie pasuje serpentynit i łupki fylitowe ale może polecicie coś innego w zjadliwej cenie? (Ewentualnie gdzie moge tanio dostać coś co się nadaje w okolicach Wrocławia).


2a. Jakich głazów należy się wystrzegać.


3. Filtr. Planuję zakup HW-303b ( http://allegro.pl/nowosc-filtr-hw-303b-z-lampa-uv-c-1400l-h-wklady-i2986456604.html ). Wystarczy? Konieczny jest dodatkowo filtr wewnętrzny?


3a. Jakie wkłady do filtra? W sensie sama ceramika wystarczy?


Dodatkowo dostałem w gratisie do zakupionego baniaka pompkę eheima 200 ( http://allegro.pl/napowietrzacz-eheim-air-pump-200-3702-cichutki-i2993063531.html ), więc wstawię gdzieś z tyłu jakąś kurtynę.


4. Światło. Ile Watt potrzebuje i jakie świetlówki polecacie by ładnie wybarwiać ryby? Standardowa pokrywa to dwie świetlówki T8 po 30W każda, sądzę, że to za mało (0,15W/litr). Na tle będzie jednolity niebieski arkusz.


7. Obsada. Chętnie bym się dowiedział, jakie proponujecie zestawienia, bo zawsze może być jakaś ciekawa ryba o której człowiek nie ma pojęcia Zatem - co proponujecie? Wiadomo, mnogość odmian jest przytłaczająca, ale dotychczas nie bawiłem się w malawi a akwa ogólne, więc proszę o pobłażliwość dla poczatkującego ;D Zapewne ryby będę nabywał we wrocławiu na targach zoologicznych.


To chyba wszystko, o ile o czymś nie zapomniałem. Wszelkie dodatkowe rady i sugestie mile widziane

Opublikowano

Witam kolego na forum :) Ja też od jestem nowym użytkownikiem forum, dobrze trafiłeś poszukując profesjonalnych informacji na temat biotopu malawi. Mi osobiście użytkownicy forum dużo pomogli podczas zakładania akwarium.


Na samym początku muszę Ci powiedzieć, że akwarium narożne do biotopu malawi to nie jest zbyt dobry pomysł do malawi z powodu małej powierzchni dna, ale skoro już zakupiłeś akwarium to a bardzo zależy Ci na naszym biotopie to musi tak zostać ;)


1. Po wstępnych obliczeniach na podstawie powierzchni dna i grubości podłoża (z pomocą kalkulatora akwarystycznego ;)) mogę Ci powiedzieć, że będziesz potrzebował około 60-65 kg piasku.


2. Jeżeli chodzi o kamienie do akwarium to wybór pod względem wizualnym zależy już od Ciebie a cena w składach 80 gr za kilogram jest ok (taka jak wszędzie) po negocjacjach może Ci sprzedawca zejdzie z ceny. Jeżeli zaś chodzi Ci o cenę proponuje wyprawę za miasto i wyszukanie kamieni osobiście i przede wszystkim za darmo ;)


3. Filtr HW-303B japoński kubeł z lampą (bardzo dobra opinia na forum) myślę że styknie do twojego litrażu, jeżeli chodzi o media do niego to zasypanie go ceramiką jak najbardziej. Niezbędny będzie też filtr wewnętrzny (mechaniczny) polecam tu aquael turbo200 wywalamy pojemnik z ceramiką i zakładamy samą gąbkę (istnieje w nim możliwość regulacji przepływu wody).


4. Świetlówki do akwarium z malawi hmmm... jest dużo tematów na ten temat poszukaj. Zależy na czy Ci zależy czy na lepszej ekspozycji ryb itp. poszukaj znajdziesz na pewno odpowiedź :D


5. Na temat obsady nie chcę się wypowiadać ponieważ nie mam jeszcze aż tak dużej wiedzy, niech pomogą koledzy z większym doświadczeniem i stażem w hodowli pyśków.


Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

Opublikowano
2. Głazy. Ze względu na ich astronomiczną cenę na allegro (6zł za kg a potrzebuje pewnie ze 100kg) poszukam czegoś na dużym wrocławskim kamieniołomie (srednio 80gr za kg, głazy z całego świata). Znalazłem, że ładnie pasuje serpentynit i łupki fylitowe ale może polecicie coś innego w zjadliwej cenie? (Ewentualnie gdzie moge tanio dostać coś co się nadaje w okolicach Wrocławia).



Podjedz do hurtowni Bumat na ul. Pawiej 1 we Wrocławiu dostaniesz kamienie jakie chcesz i piasek kwarcowy za smieszne pieniadze

Opublikowano

Dzięki wszystkim za infromacje. Zastanawiam się nad tym wewnętrznym filtrem aquael turbo 200. Nie wiem jak z filtrami, ale mialem 3 świetlówki aquaela i żadna mi roku nie wytrzymała. Jak jest z niezawodnością filtrów ??

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Cześć ponownie.

Akwarium zostało zalane w przerwie świątecznej i 'dojrzewa'. Narazie to wygląda wszystko tak


ef57eab43685bf4agen.jpg


Ten mechanik troche mnie wkurza bo kole w oczy a nie ma sensu go w rogu chowac jak tam jest in/out z kubelka, a chcialem wylot mechanika skierowac wlasnie na dolot kubla. Dosypałem jeszcze 30kg piachu bo warstwa za cienka byla dla mnie, na zdjeciu moze nie widac.


Zostala juz chyba tylko jedna rzecz do zrobienia - obsada. Nie wiem jak sie ma to w naroznym ktorym gatunkom zalezy na dlugosci akwa itd itp.


W zwiazku z powyzszym baaaaaaaaaaardzo proszę o pomoc w dobraniu obsady i najlepiej jakbyście podpowiedzieli od razu gdzie podane gatunki mogę nabyć we Wrocławiu.


Z góry dzięki za pomoc.

Opublikowano
Ten mechanik troche mnie wkurza bo kole w oczy a nie ma sensu go w rogu chowac


...widzę ,że masz w mechaniku podłączony plastikowy moduł z wkładem!! Nie ma takiej potrzeby ( chyba ,że tak chcesz) . Moja rada jest taka..zdejmij ten plastikowy pojemnik a głowicę z gąbką połącz rurkami które ewentualnie dokupisz a każdym akwarystycznym a już na pewno u Michała na Rogowskiej!!


.. a gąbkę możesz wtedy przysłonić kamieniem jakimś większym!!

Opublikowano
postów na temat obsady jest bardzo wiele może napisz co Ci się podoba to będzie jakiś punkt wyjścia do skompletowania Twojej


Zgodze się, jednak wyjątkowoość mojego pytania polega na nietypowym akwarium (narożne). Nie jestem początkującym akwarystą jednak z Malawi mam pierwszy raz styczność. Wiem, że są terytorialne, że trzeba dobierać w rózne dziwne proporcje 1+4 itd. Co z tego, że znajde tu na innych wątkach ciekawe propozycje obsady jak się okaże, że pomimo 400 jest za mało terytorium tudzież wynikną jakieś inne konflikty.


Nie chcę też się natknąć na gatunki, z którymi jako początkujący 'malawinista' sobie nie poradze - a wiadomo jak jest w sklepach zoologicznych - wcisna Ci każdy kit bylebyś kupił.


Ponadto mam cichą nadzieje, że zajrzy tutaj jakiś klubowicz z Wrocławia który być może będzie miał coś do odsprzedania tudzież wskaże kogoś gdzie będę mógł przy zakupie sugerować się rzetelną i fachową poradą w doborze obsady.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ?
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.