Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam w sobote bedzie 4 tydzien po zalaniu i 3 po wpuszczeniu ryb ,pysie zyja maja sie dobrze sprawdzalem no3 i jest na poziomie 5 ( bylo miedzy 40-80) a no2 teraz jest miedzy 0 -0.025 wczesniej bylo 0,1 .Od tygodnia dolewalem dinitrol Jbl-a a do filtra dolozylem dwa woreczki amonia remover z Fluvala.Podobno po miesiacu nalezy je wyjac i wyzucic czy to prawda?? Bede jeszcze musial dolozyc filtr mechaniczny tylko jeszcze nie wiem jaki.Czy zaczac w sobote podmiany wody czy jeszcze poczekac az bakterie sie zadomowia na dobre? w sklepie powiedzieli ze po dodaniu dinitrolu nie podmieniac narazie wody.Dziekuje pozdrawiam.

Opublikowano

Z denitrolem powinieneś zakończyć, dodaje się go w początkowej fazie startu, wygląda na to że ryby rozdział z Battlefilda przeżyły (nie wiem jak to się odbije im w przyszłości) daj im Combat Efficienty Ribbon (skuteczność w walce) za to. IMHO zacznij robić podmiany tygodniowe 20% lub dwie w tygodniu mniejsze. Te woreczki nie powinny być stosowane dłużej niż miesiąc gdyż z każdym dniem tracą swoją właściwość pochłaniania związków. I to co arset napisał wcześniej-pomiary i reagowanie.


Reasumując: wlałeś wodę i za chwilę ryby, później dostałeś te woreczki żeby ryby nie zdechły i denitrol, który powinien być na wstępie. Bakterie szaleją a cykl nie przebiega spokojnie tylko wszystko "na krawędzi" (Thin Red Line). Koszty Ci wzrosły o dodatkowe gadżety, a nie masz mechanika. Efekt- mizerny.


Morał: trzeba było słuchać co Koledzy proponowali, a dzisiaj wpuszczałbyś ryby do stabilnego biologicznie/chemicznie zbiornika.


Proroctwo: jeszcze czeka cię kilka przygód ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Zmierz parametry w sobotę i zobaczysz czy trzeba robić podmianę.


Witam sobota parametry przed podmiana no3-0 , no2-0, jedynie co mnie denerwuje (a moze nie tak bardzo ) to okrzemki na kamieniach pozdrawiam dzieki. ps czy robic podmiane jak sa takie parametry?

Opublikowano
Nie poprostu w stanach musi byc wszystko duze ,szybko i duzo,wtedy wiesz ze jestes cool.Widzialem na yt filmik z niemieckiej hodowli gdzie koles stwierdzil ze pyszczaki sa najlepsze ,bo nie trzeba nic robic tylko wlac wode ,i wrzucic ryby

Jak dla mnie to ktos kto nie potrafi poczekac az cykl azotowy sie zamknie,nie powinnien zajmowac sie akwarystyka



Powiadacie po hamerykańsku :-D...

Swoją drogą coś w tym jest. Rozmawiałem jakiś czas temu z kolegą z Nju Jorku ;-) i on powiedział mi pewien hamerykański sposób którego w całości nie odważyłem się przeprowadzić (planowałem w innym biotopie dość drogą obsadę, więc eksperymentowanie nie wchodziło w rachubę). Mianowicie on zaraz po ustawieniu i zalaniu baniaka (600l) do systemu filtracyjnego wrzucił 20kg zeolitu i normalne wypełnienie w postaci żwiru koralowego (coś koło 50kg). Prefiltrem był jakiś kubełkowy filtr (lub sam kubeł. Nie pamiętam. Może mam jeszcze gdzieś zdjęcia) wypełniony gąbką i włókniną. Zeolit miał za zadanie trzymać parametry: amoniak, azotyny, azotany na rozsądnym poziomie nie stanowiącym zagrożenia dla wpuszczonych ryb. Zeolit jego zdaniem (i hamerykanów z jego tałna ;-)) nasyca się stopniowo, ale tak naprawdę nie blokuje rozwoju bakterii nitryfikacyjnych (zeolit, zeolitem, ale nie wychwyci absolutnie całego amoniaku z akwarium w miejscach gdzie cyrkulacja jest słaba, czyli np w dnie). Cały proces przebiega wolniej i bez gwałtownych wzrostów, a gdy zeolit zmniejsza swoją skuteczność (nie dzieje się to nagle), to bakterie mają czas się stopniowo namnażać. Ponoć taki sposób pozwala na "wygładzenie" charakterystyki dojżewania akwarium.

Ciekawe, potem już z nim o tym nie rozmawiałem, tym bardziej, że u nas zeolit wtedy to był rarytas i to rarytas dość drogi żeby zastosować go w tej ilości.

Pamiętam zdjęcia jego akwarium. Robiło wrażenie! To było malawi...

Ja zaciętym miłośnikiem naleśników byłem, więc przekonać się nie dałem ;-)

Teraz po latach córa dojżała akwarium w przepastnych zakamarkach piwnicy...no i stało się - Malawi

Opublikowano

Jest w tym sposo prawdy i wg mnie taka wielka ilość zeolitu ma szanse ustabilizować parametry w akwarium. Podejrzewam,że 20kg nawet żwiru wystarczyłoby na filtr bio. Albo połowę mniejsza objętościowo gąbka.

Amerykanie masowo stosują też węgiel aktywowany, znacznie częściej niż my :) Takie wypełnienie traktowane jest także jako złoże biologiczne, słusznie zresztą.

Opublikowano
Jest w tym sposo prawdy i wg mnie taka wielka ilość zeolitu ma szanse ustabilizować parametry w akwarium. Podejrzewam,że 20kg nawet żwiru wystarczyłoby na filtr bio. Albo połowę mniejsza objętościowo gąbka.

Amerykanie masowo stosują też węgiel aktywowany, znacznie częściej niż my :) Takie wypełnienie traktowane jest także jako złoże biologiczne, słusznie zresztą.



witam co do tego wegla to sie zgadza sam go stosowalem w moim 100l malawi z filtrem kaskadowym,jest on w kazdym gotowym zestawie (akwarium,filtr,grzalka) mowa oczywiscie ze w Usa pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.