Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zaczynam przygodę z Malawi i w zasadzie z akwarystyką na poważnie:D

Zbiornik 100x50x50 (250l)



  • Wystrój: Serpentynit ~50 kg, piasek kwarcowy niebudowlany;) , tło to niebieska naklejka.

    Oświetlenie: LED WHITE 21 W (+ w planach nocne oświetlenie RGB).

    Filtry: AquaNova 1000, Aquael Circulator 1500.

    Grzałka Eheim 150W.



Zbiornik wystartował tydzień temu ze Special Blend. Za poradą sprzedawcy nic więcej nie dodawałem - ponoć powinno wystarczyć.

Z piaskiem próbowałem jakiś z Castoramy, ale było sporo płukania, a efekt kiepski. Ostatecznie zdecydowałem się kupić akwarystyczny, 40kg za 66zł.

Naklejkę na tło kleiłem 2 razy;) Za drugim razem wyszło już dobrze, chociaż jest tak często nielubiany efekt lustra. Mi nie przeszkadza, chociaż nie da się przez to dobrze zrobić zdjęcia.

Filtr wew. zawiera tylko ceramikę, dodaktowo częściowo pokruszoną aby weszło więcej.


W planach na początek jest jeden gatunek do wyboru z:

- Pseudotropheus Saulosi

- Metriaclima Msobo Magunga

- Cynotilapia afra


Pozdrawiam,

post-13067-14695713656479_thumb.jpg

Opublikowano
do filtra wew dalbym gabke a nie ceramike,bo ta ma byc w kuble


Moja pomyłka:oops: , miałem na myśli oczywiście filtr zewnętrzny. Wewntętrzny to tylko sama pompa z gąbką.

Opublikowano

Zastanawiam się czy nie wrzucić świderków, ale obawiam się, że później nie zapanuję nad nimi, a raczej nad ich ilością.

Pewnie wzbogaciłyby życie biologiczne, pomogły dojrzewaniu zbiornika. Jakie są wasze doświadzczenia ze świderkami? Była może jakaś sonda ile osób je posiada?

Opublikowano
Zastanawiam się czy nie wrzucić świderków
Nie rób tego, jak już je wpuścisz to już ich później nie odłowisz. Moim zdaniem robią więcej szkód, niż z nich pożytku.
Opublikowano

U mnie też nie ma klęski. Praktycznie na co dzień ich nie widać, ale jak przyjdzie pora na czyszczenie pomp cyrkulacyjnych, skimmera itp, to naprawdę można się zdziwić.

Opublikowano
U mnie też nie ma klęski. Praktycznie na co dzień ich nie widać, ale jak przyjdzie pora na czyszczenie pomp cyrkulacyjnych, skimmera itp, to naprawdę można się zdziwić.


Jeszcze mi sie nie mialem okazji znalesc w filtrze :D

Moze nie mam ich az tak duzo,za to w akwarium z dyskami mam pelno krewetek w filtrach:D

Opublikowano

Ja miałem ślimaki kiedyś w ogólnym. To była tragedia. W ciągu dnia można było naliczyć ich bez większych problemów ze 3 setki. Poza tym ciągłe rozgniatanie ślimaków przeze mnie na panelach. Same wyłaziły :) Ogólnie nie polecam ślimaków, bo mnożą się 100 razy szybciej niż króliki.


Ja wiem, że pyszczaki zjadają ślimaki, ale nie wiem w jakim tempie, więc nie uwierzę, że pyszczaki potrafią zapanować nad tą plagą, póki nie zobaczę pyszczaków w roli eksterminatorów ślimaków. :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.