Skocz do zawartości

Przybysze


Lunarii

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie prowadzicie rozważania na kilka stron, a sprawa jest banalnie prosta bo wystarczy skorzystać z dobrego i sprawdzonego rozwiązania. Kupujesz tyle arkuszy styropianu ile Ci jest potrzebne (1 arkusz ma wymiar 1m x 0,5m) na pierwszym lepszym porządniejszym składzie budowlanym lub w markecie budowlanym, wkładasz do akwa, stawiasz na tym kamienie i obsypujesz piaskiem.


Zresztą prawdę powiedziawszy podkładanie styropianu pod kamienie ma głównie aspekt psychologiczny, żebyśmy się czuli bardziej komfortowo i mieli spokojny sen bo tak naprawdę poza przypadkiem, w którym kamień opadając uderza gwałtownie w dno i je uszkadza, nic złego się nie może stać, a ustawiając stabilną konstrukcję z kamieni na dnie akwarium ( a nie na piasku) taką sytuację wykluczamy.

IMHO nacisk punktowy kamienia na dno nie jest niebezpieczny bo pomimo nacisku w kilku punktach, ciężar kamienia będzie się rozkładał na całe podłoże - w takim przypadku istotniejsze jest to co znajduje się pomiędzy szybą stanowiącą dno akwarium, a szafką na której to akwarium stoi.


Ale oczywiście z uwagi na ten aspekt psychologiczny, o którym mowa powyżej 99% akwarystów kładzie coś na dno akwarium, choć na tym forum są pewne wyjątki ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post Mortem dobrze to skwitował. Sprawa jest prosta. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest styropian (chociaż zdarza się, że później trzeba wyławiać białe kulki z akwa), stosuje się też spienione pcv i to co ja osobiście wybrałem, czyli kratki malarskie z marketu budowlanego. Skały mam naprawdę ciężkie, ale śpię spokojnie. Cała reszta to niepotrzebna kombinatoryka i gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest styropian (chociaż zdarza się, że później trzeba wyławiać białe kulki z akwa)



Na to też jest sposób: po docięciu styropianu wystarczy delikatnie przypalić zapalniczką miejsca, w których było wykonywane cięcie. Wówczas problem "białych kulek" pływających w akwarium zostaje wyeliminowany ;-)


Ale tak jak słusznie zauważyłeś, styropian nie jest jedynym sprawdzonym rozwiązaniem ;-)


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem steropian 200. Najtwardszy jaki był w sklepie. Arkusze 100x50, wykombinowałem że 3 wystarczą mi jako podstawka pod akwarium, jeżeli skróce je o połowe otrzymam 2 arkusze 150x50. Niestety okazało się że mają one 49.5cm :) na szczęście wziąłem zapasowe więc można dosztukować brakujące cm robiąc z czterech kawałków. Teraz się to klei. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie, ale jednego kawalka 150x50 nigdzie nie mogłem znaleźć, więc będą trzy łączenia a z przodu dam jakaś maskownice żeby nie było tego widać. Steropian pod akwa ma 2cm. Do akwa dam taki sam twardy steropian i na to spienione pcv, ponieważ mam ciemny piasek i widok białego steropianu w wykopie będzie słabiusieńki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.