Skocz do zawartości

Pierwsze 240L, msobo + chewere


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Chciałbym zaprezentować nasze pierwsze malawi.


Na wstępie trochę technikaliów:


Zbiornik: 120 x 50 x 40 Wromak (od razu wymieniłem wzomcnienia podłużne)

Lampa UV: 11W

Filtracja biogiczna: Tetra EX 1200

Filtracja mechaniczna: będzie Aquael Circulator 2000

Grzałka: Eheim Jager 150W

Oświetlenie: Belka Shark 4 x 28W, 3 x 6500K, 1 x 10 000K

Tło: Half-DIY - Tło Aquaela z doklejonymi kamieniami i pomalowane żywicą i farbą akrylową.

Podłoże: Piasek Kreisel


Rośliny: Valisneria spirlalis, Microsorium "Trident"


Obsada:

5 młodych msobo

5 młodych chewere


A tak się prezentuje:


zPcA8.jpg


XgU2b.jpg


20prD.jpg


Karmienie jakie w tej chwili stosuje to:


2 x dziennie spirulina 28% JBL

1 x dziennie Tetra Pro Color

Czasem jakiś żywy pokarm


Proszę o jakieś porady lub krytykę związane z dalszym prowadzeniem akwarium. Wydaje mi się że msobo ładnie rosną, ale chewere stoją w miejscu. W akwa zdecydowanie dominuje samiec msobo widoczny na ostatnim zdjęciu, Objął sobie za rewir centralną część akwarium, ale nie omieszka pogonić rywali z każdej innej części akwarium. Oczywiście głównie obrywa jego gatunek, ale z braku laku chewere też czasem dostaje bęcki.

Opublikowano

Witaj

Spokojnie rybki sobie będą rosły. Nie patrz ze jedna mniejsza niż drug to tak jak u ludzi. Ogólnie filtracja jest ok, nie powinno być żadnych kłopotów z tej strony. Ładne akwa i na pierwszy rzut oka zdrowe rybki. Tak trzymaj:-)

Opublikowano

No i dzisiaj rano stało się to czego się obawiałem, czyli znalazłem sucharka msobo na podłodze obok akwa. Wygląda na to, że zostały 3 samce i jedna samica.


Macie pomysł jak zabezpieczyć ryby przed wyskakiwaniem nie stosując pokrywy?

Opublikowano

Szybki nakrywkowe, moskitiera rozciągnięta nad taflą (trzeba zrobić jakąś ramkę) Najważniejsze aby zabezpieczyć przy wszystkich szybach bo to głównie w tych miejscach wyskakują ryby.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Pytanie za sto punktów. Od jakiej wielkości wybarwiają się samce msobo? Jak na razie moje samce mają około 7 cm i są żółte jak żółtko jaja. Byłem dwa tygodnie temu w sklepie i wciąż były tam msobo z tego samego miotu i samiec alfa w tym akwarium już był w połowie wybarwiony. I tak się zastanawiam jak to możliwe, że mój samiec alfa przez ponad miesiąc nie zmienił koloru ani trochę, a samiec, który przejął dowodzenie w sklepowym akwa tak się wybarwił w dwa tygodnie?

Opublikowano

Pewności nie mam. Polegałem na sprzedawcy, który przy tej wielkości oczywiście gwarancji na płeć nie dawał. Po zachowaniu wnioskuje, że jednak jakieś samce mam. Zwłaszcza dominujący prezentuje sporą agresję w stosunku do innych. Ma też delikatnie niebieskawy początek płetwy grzbietowej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.