Skocz do zawartości

Oswietlenie led


krzysiekkk

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... tylko stosunek jakość / cena jest dalej IMHO na + dla HQI. Nie wnikam w kwestie DIY które zawsze są zaniżane (chyba że ktoś nie ceni własnej pracy ;)) Moim zdaniem kombinowanie z diodami na tym etapie ich ceny to sztuka dla sztuki i na sensowne rozwiązania w tym temacie trzeba jeszcze poczekać.


A potrafisz obronić którą kolwiek z tych tez? Bo dla mnie jest tam więcej dziur niż w serze szwarcarskim :] Chetnie podyskutuje...


A i jeszcze taka uwaga co do czekania na sesowne rozwiazania. Wiążą się one z upowszechnieniem technhnologii, a przez to jej niższymi cenami. Jestem głeboko przekonany, że gdy diody zaczną wypierać w domach obecne teraz świetlówki żywotność ledów zacznie na przestrzeni kolejnych ~10-15 lat w cudowny i nietłumaczalny sposób spadać aby nakręcić większą sprzedaż...



p.s. pozwoliłem sobie poprawic twój post bo zrozumiec go sie nie dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. pozwoliłem sobie poprawic twój post bo zrozumiec go sie nie dało.

Nie mam zielonego pojęcia co poprawiłeś ale dzięki :)

A potrafisz obronić którą kolwiek z tych tez? Bo dla mnie jest tam więcej dziur niż w serze szwarcarskim

Teza jest tylko jedna - cena/jakość - może ciężko ci to zrozumieć ale trudno.

Przelicz ile już wydałeś na swoją (z tego co czytam nieskończoną lampę) i tzw roboczogodziny spędzone przy tym projekcie (tylko tak z ręką na sercu ;)) Zastanów się ile kosztowałoby skonstruowanie odpowiednika HQI (ilość i jakość światła) i może dojdziesz do tego co mam na myśli :rolleyes: .

--

A i jeszcze taka uwaga co do czekania na sesowne rozwiazania. Wiążą się one z upowszechnieniem technhnologii, a przez to jej niższymi cenami. Jestem głeboko przekonany, że gdy diody zaczną wypierać w domach obecne teraz świetlówki żywotność ledów zacznie na przestrzeni kolejnych ~10-15 lat w cudowny i nietłumaczalny sposób spadać aby nakręcić większą sprzedaż...
I tym zdaniem podzielasz moją opinie że, na tym etapie cenowym jest to rozwiązanie droższe niż wspomniane przeze mnie HQI :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teza jest tylko jedna - cena/jakość - może ciężko ci to zrozumieć ale trudno.

Przelicz ile już wydałeś na swoją (z tego co czytam nieskończoną lampę) i tzw roboczogodziny spędzone przy tym projekcie (tylko tak z ręką na sercu ) Zastanów się ile kosztowałoby skonstruowanie odpowiednika HQI (ilość i jakość światła) i może dojdziesz do tego co mam na myśli .



No ale jakies konkrety by sie przydały. rzucasz tezę i czekasz az ktos inny ja obroni...

Jakość jest ~ taka sama.

to widze to tak:

led: koszty zakupu dosc wysokie, koszt uzytkowania niski, koniecznosc wymiany bardzo rzadka

hiq: koszty zakupu niskie-srednie-wysokie (?), koszt uzytkowania wysoki, koniecznosc wymiany czesta.


wykres-1356262923.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jakies konkrety by sie przydały. rzucasz tezę i czekasz az ktos inny ja obroni...
Ja wyraziłem swoją opinię a to ty się z nią nie zgadzasz, dlatego poprosiłem abyś podał całkowity koszt i parametry swojej lampy (ja go nie znam) wtedy, jak ci się nie chce wyliczę odpowiednik dla HQI (mówię o oświetleniu nie o wodotryskach typu zachody i wschody światła).

Jakość jest ~ taka sama.
Tu zgadzam się w 100%

led: koszty zakupu dosc wysokie, koszt uzytkowania niski, koniecznosc wymiany bardzo rzadka

hiq: koszty zakupu niskie-srednie-wysokie (?), koszt uzytkowania wysoki, koniecznosc wymiany czesta.


Sprawdź ten wykres bo chyba coś pokręciłeś. Chyba że twierdzisz że koszt zakupu HQI jest wyszczy niż lampy LED :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie dobrej lampy z power led to kilka godzin pracy (wbrew pozorom jest to bardzo łatwe), a cena to około 150% ceny HQI, więc jeśli ktoś nie ma dwóch lewych rąk i posiada podstawowe narzędzia to może sobie spokojnie poradzić. Jeśli ktoś nie zna sie na majsterkowanie lepiej kupić hqi. Z ledów możemy odzyskać całe ciepło, z HQI większość się marnuje więc oszczędność z używania ledów jest większa niż to pokazuje teoria. Ledy w moim akwa mieszczą się pod pokrywą która ma 10cm... spróbuj tam włożyć hqi. Nie twierdzę że hqi jest złym rozwiązaniem, jest bardzo dobre(w akwarium bez pokrywy hqi prezentuje się dużo lepiej jesli chodzi o estetykę), ale ledy są lepsze i chyba już stały się tańsze (kupowanie w chinach daje spore oszczędności). Używam lampy power led diy z powodzeniem od jakiegoś czasu i jestem zadowolony (opisałem je krótko kilka postów niżej) ale kupno fabrycznej gotowej lampy led jest w tym momencie złym pomysłem bo ceny są straszne a oszczędności zbyt małe. Więc jeśli chcemy zrobić coś sami to lepsza będzie lampa led, a z gotowych rozwiązań chyba lepiej wybrać hqi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ledów możemy odzyskać całe ciepło, z HQI większość się marnuje więc oszczędność z używania ledów jest większa niż to pokazuje teoria.
Widziałem gdzieś DIY w którym gość zmontował system chłodzenia / odzyskiwania ciepła z obudowy HQI na podobnej zasadzie co Sir Yaro, czyli też się da trochę odzyskać :)
ale ledy są lepsze i chyba już stały się tańsze (kupowanie w chinach daje spore oszczędności)

Żarniki HQI też się da kupić nawet za 40 zł w niewiele wyższej cenie kupisz układ zapłonowy, a obudowę chyba makok znalazł nawet za 11 złociszy :) całość zmontuje w max godzinę przy pomocy wkrętaka nawet laik.

kupno fabrycznej gotowej lampy led jest w tym momencie złym pomysłem bo ceny są straszne a oszczędności zbyt małe. Więc jeśli chcemy zrobić coś sami to lepsza będzie lampa led, a z gotowych rozwiązań chyba lepiej wybrać hqi.

Ponieważ proces produkcji jest bardziej skomplikowany niż lamp HQI a co za tym idzie droższy (kwestia proktycznie nie do wyliczenia w przypadku DIY ;) Z czasem jak pisze kolega

A i jeszcze taka uwaga co do czekania na sesowne rozwiazania. Wiążą się one z upowszechnieniem technhnologii, a przez to jej niższymi cenami. Jestem głeboko przekonany, że gdy diody zaczną wypierać w domach obecne teraz świetlówki żywotność ledów zacznie na przestrzeni kolejnych ~10-15 lat w cudowny i nietłumaczalny sposób spadać aby nakręcić większą sprzedaż...


IMHO główną zaletą LED jest to że to system rozwojowy (w przeciwieństwie do HQI) i za kilka lat możemy się śmiać z naszych DIY bo gotowe profesjonalne lampy będą w cenie świetlówek T8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna stronka Sir_Yaro, dopiero teraz zajrzałem :) Mam w taki sam sposób rozwiązane chłodzenie swoich ledów :D Jedyne co u mnie nie działa na 100% to końce profila alu, cieknie z jednego z nich powoli woda i nie mogę tego zatkać (zawsze jakąś szczelinką zacznie wyciekać) ale spływa bardzo powoli i spowrotem do baniaka więc nie dotykam tego i działa :) Być może to przez ciśnienie które daje pompa co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna stronka Sir_Yaro, dopiero teraz zajrzałem :) Mam w taki sam sposób rozwiązane chłodzenie swoich ledów :D Jedyne co u mnie nie działa na 100% to końce profila alu, cieknie z jednego z nich powoli woda i nie mogę tego zatkać (zawsze jakąś szczelinką zacznie wyciekać) ale spływa bardzo powoli i spowrotem do baniaka więc nie dotykam tego i działa :) Być może to przez ciśnienie które daje pompa co...


Ja mam przez profil popchniętą wodę najmniejszą istniejącą pompką akwariową. Tak więc ciśnienie tam jest żadne. :-) :-)


Wysłane z Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam coś takiego skleconego od dawna, nie chwaliłem się szerzej tylko dlatego że cieknie dokładnie z takiego samoego powodu jaku opisał Stanley. Ratunek to zaklejenie tego chyba klejem epoksydowym jeszcze raz, większa średnica przyłączy, jakiś prefiltr żeby sie nie zapychało - w moim chłodzeniu znajdywałem piasek a nawet świderki, no i regulacja przepływu z jakiejś niskociśnieniowej odnogi instalacji.

Powerledy to przyszłość oświetlenia w awarystyce, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Btw, na razie wisi HQI z powodów wyżej opisanych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.