Skocz do zawartości

start akwarium 480 litrów


juppi

Rekomendowane odpowiedzi

Zalane 7 września. Brutto 480 litrów. W akwarium 110 kg serpentynitu i 50 kg piasku kwarcowego.

Parametry kranówy: PH 6,8 KH - 6. Po wsypaniu saszetki sody oczyszczonej: PH - 7,6 KH - 13. NO2 i NO3 - niewykrywalne.

Leję Stability Seachema - według instrukcji + Prime wlany na początek jako uzdatniacz. + ok. 150 ml uryny na start + ok. 20 świderków i czekam...

Aha - w kubełku miałem Micromec firmy JBL, w drugim koszu zwykłą ceramikę i w trzecim - zeolit, który wyciągnąłem (podobno absorbuje NO2 i NO3) - wrzucę do filtra później.


Dzisiaj (11.09) pojawiły się w wodzie azotyny (0,2 w teście kropelkowym JBL), więc chyba zaczyna ruszać. Azotany dalej niewykrywalne, czekam na testy NH3 (choć to głównie dla mojej własnej ciekawości).

12.09.2015 - NO2 - 0,6 mg/l


Woda już się ładnie wyklarowała. Oświetlenie to dwie listwy ledowe, z zaświeconą jedną (przednią) wygląda to mniej więcej tak: http://www.fotosik.pl/zdjecie/c9504e5c80aa35dc


Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za dużo nalałeś do tego zbiornika (za niedługo będziesz miał olbrzymie stężenia związków azotowych). Jak już koniecznie chciałeś startować na urynie to maksymalnie należało użyć 40 - 50 ml. Musisz mieć również świadomość, że z moczem możesz wprowadzić do zbiornika niepożądane bakterie, chyba, że jesteś pewien swojego zdrowia ;-)


PS. Tak na marginesie, udało Ci się bardzo fajnie zaaranżować zbiornik. Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakieś sugestie?



A są kolego mimo że to dopiero 4 dni od startu.

Poza tym że zgadzam się z przedmówcami że za grubo siknąłeś to aranż bajka.

Ponieważ chciałbym tam zobaczyć szybko rybcie to podpowiem co bym ja zrobił na twoim miejscu a zrobisz co będziesz chciał.

Swoją drogą zastanawiające czemu tak wielu przedawkowuje tą urynę i to nie żdziebko ale kilka a nawet kilkanaście razy za wiele.

Jak koledzy pisali idziesz na azotany giganty więc albo w połowie dojrzewania albo już teraz czeka cię podmiana wody tak 50% na początek.

Ja bym robił teraz przed podaniem codziennej dawki Stability. A dlatego że bakterii nitryfikacyjnych w wodzie na lekarstwo one szybko zajmują miejsca na czymś twardym.

Jak będziesz czekał dalej to narosną takie ilości amoniaku i amonu z tej giga dawki uryny że NO2 będzie wiek spadało do 0.

Bakterie nitryfikacyjne to potęga ale jak ich niewiele a jedzonka góra to zwyczajnie nie przerabiają. Zazwyczaj objawia się to zatrzymaniem NO2 na stałym poziomie i tak trwa tydzień albo i kilka . Zazwyczaj pomaga duża dawka nowych bakterii lub podmiana z 50% wody.

Dlatego proponuję to zrobić już. O pH za niskie się nie martw - podniesiesz jeśli w ogóle będzie trzeba przed wpuszczeniem ryb bo jeszcze wiele z tym może się zmienić w trakcie dojrzewania więc sodę sobie odpuść - są inne o wiele lepsze podnośniki Ph i KH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juppi jednak lepiej zrób tą podmiankę 50% bo dopisałeś w poście że włożysz zeolit a o podmiance milczysz.

Tyle masz tych związków amonowych że i ten zeolit spokojnie daj w filtr ale nie kosztem tego co już tam siedzi - nie naruszaj biologii.

Dyskutuje z nami tu kado więc polecam to samo tobie przyjacielu.


Co prawda to twoje wodociągi powinny kupić ze 2 tony zeolitu i filtrować kranówę dla wszystkich mieszkańców ku ich zdrowiu, ale powinieneś choć dla ryb robić to sam.

Zeolit zwany także grysem amonowym a ja zauważam że jest także naturalną żywicą jono-wymienną adsorbującą NH3 i NH4. Coś jak Purigen i Purolite A520E tylko zeolit na amoniak i amon więc pośrednio w tym łańcuchu azotowym i na NO2 a potem i na NO3 ( mniej amoniaku to mniej NO2 i NO3).

Kado kup dobry zeolit np na akwarystyczny24 bo jest wiele ich rodzajów a tylko 3 są akwarystyczne i zamiast odstawać wodę bezczynnie to wrzuć tam zeolit i jakąś pompkę by wodą kręciła. Zawsze coś - bo ten 1 mg/l związków amonu nie przejdzie w NO2 za pomocą bakterii nitryfikacyjnych. W baniaku też by się na stałe przydał zeolit jak kranówa z amoniakiem zamiast zawsze proponowanego grysu koralowe na full-kubeł - ale nie teraz jak są ryby a nie ma biologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co prawda to twoje wodociągi powinny kupić ze 2 tony zeolitu i filtrować kranówę dla wszystkich mieszkańców ku ich zdrowiu, ale powinieneś choć dla ryb robić to sam.


Kado kup dobry zeolit np na akwarystyczny24 bo jest wiele ich rodzajów a tylko 3 są akwarystyczne i zamiast odstawać wodę bezczynnie to wrzuć tam zeolit i jakąś pompkę by wodą kręciła.



Decco , okazało się, że akurat jak napełniałem akwa , bo mierzyłem zaraz po wlaniu i było 1.0 to puścili jakiś syf w kranie, bo dzisiaj sprawdzaliśmy z Michałem kranówę u mnie jego testem i jest ok. natomiast też jego testem w akwa mam nadal ten 1.0 i nie wiem co robić, czy zostawić tak jak jest, bo nie rośnie, a wg. tabelki Zooleka nie szkodzi rybom, a bakterie będą miały co żreć, czy jednak podmienić trochę wody. No głupi jestem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.