Skocz do zawartości

Vanye

Użytkownik
  • Postów

    101
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Vanye

  1. Chciałbym odświeżyć. Od ponad 10 lat używam dwóch kubełków JBL e900 jako filtracji biologicznej. Wcześniej w 240 teraz w 375l. Wypełnione po dwa dolne kosze ceramika kulki z JBL trzecie kosze różnie zellit węgiel gąbki sole jonowymienne. Tak to działało przez te wszystkie lata. Jakiś czas temu nastąpiła awaria przez nieuwagę odpiolem zasys do filtra i po jakimś czasie wynurzył się ponad lustro wody. Zanim to zauważyłem było po głowicy. Próbowałem dac nowy wirnik ale już nie pomogło. Przeczytałem ten post i chciałem sprawdzić jak by to poszło. Tak więc pierwszy idzie uszkodzony jbl bez wirnika w nim dwa dolne kosze wypełnione otoczka z gąbki i zellitem ale tylko do połowy wysokości. w sumie 1l skaly. trzeci kosz tp gąbki oryginalne JBL. kosz szczytowy to nowa wersja bez płyty rozlewowej z dużym prefiltrem. Następnie do drugiego kubla krótkim wężem. W drugim trzy kosze ceramiki. gabki z prefiltra usuniete. Był problem z odpowietrzeniem ale teraz wszystko śmiga jak złoto. Przepływ jest niewiele mniejszy niż przy filtrze zapchanym ceramika i zeolitem po brzegi. teraz będę miał miejsce na ewentualny węgiel czy sól gdyby były potrzebne. Dwa zdania o JBL. Polecam za niezawodność. Przez te wszystkie lata kupiłem dwa wirniki i jedna uszczelkę pod głowicę. Jeden wirnik załatwiła ryba w dolocie drugi padl teraz po zapowietrzeniu. Uszczelkę wymieniłem teraz bo jakaś twarda się zrobila
  2. Vanye

    bąbelki z glonów

    Miałem podobny problem ze swoim zbiornikiem 240l. Bardzo niski poziom NO3 (wcześniej było ok 40-50, przed podmianą) po pojawieniu się zielonego, około 10. Kamienie piach pokryte dywanem zielonym z bąbelkami. Odchodziło płatami bliżej światła więcej paskudztwa. Pod mikroskopem określiłem to jako sinice. Zaciemniłem na tydzień, wyczyściłem ile się dało potem podmiana częsta wymiana filtrów mechanicznych. Użyłem również soli PhosEx z JBL. Zmniejszyłem oświetlenie do jednej świetlówki PowerGlo i od tego czasu przez 6 miesięcy spokój. Rośnie brunatny glon którego pyszczaki z uwielbieniem obgryzają ze skał. Kilka dni temu zwiększyłem oświetlenie do dwóch świetlówek, zobaczymy czy sinice powrócą od samego światła.
  3. Vanye

    czy to są zielenice????

    Podaj poziom NO3. Ja miałem problem z sinicami co powodowała bardzo niski poziom NO3. W momencie usunięcia mechanicznego zabrudzeń NO3 na chwilę podskakiwało by wrócić do poziomu rzędu 10. http://www.glony.republika.pl/mikrofotografie_sinic.htm Tu są zdjęcia mikroskopowe sinic. Według mnie to co u ciebie rośnie to sinice. Zaciemnienie u mnie pomogło.
  4. Vanye

    czarny glon

    swietlowki świecą od 15 do 21. i przy takim poziomie naświetlenia sinice zajęły sąłe akwarium.
  5. Vanye

    Vanye v1.3

    Pojemność 240l. Wymiar 120x40x50 Filtracja: 2xJBL e900 jeden biolog z ceramiką drugi mechanik z gąbkami i keramzytem AquaSzut Senior N1000 wata Oświetlenie: AquaGLO 30W tył PowerGLO 30W przód Podłoże: piasek kwarcowy + kwarcyty Tło strukturalne Wromak Malawi Obsada: Melanochromis cyaneorhabdos - maingano 4 szt. + Pseudotropheus saulosi 5 szt. Minął rok ostatnio przeszło atak sinic. Ryby podrosły. Utrzymuje po jednym samcu z obu gatunków.
  6. Mam dwa filtry JBL e900. Jestem zadowoly z oby egzemplarzey. Do obu miałem dodane karteczki o teście. Miałem co prawda jeden incydent: Odpadł mi koszyk na wlocie do filtra i wpłyneła tam spora (6cm) ryba, zatkała wlot. Nie wiem ile czasu filtr był zatkany ale po powrocie z pracy chodził jak traktor (zero przepływu). Ryba się rozłożyła w rurze i zatruła (dosłownie pływały tłuste plamy a smród był niemiłośierny) całe złoże biologiczne. Po wyszorowaniu filtra i ceramiki wirnik nie przestał terkotać. Wymiana wirnika naprawiła usterkę. Nie sądze żeby jakikolwiek filtr wytrzymał kilkugodzinną pracę bez chłodzenia na pełnym obciążeniu. Polecam JBL.
  7. Witam, mam podobny problem z brakiem NO3. Używam testów JBL (dwa różne opakowania). Tutaj opis przyczyny braku NO3: http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=20&t=8555&start=0 U mnie były to sinice ale nie jestem pewien czy tylko sinice ponieważ po ich usunięciu narazie nie zauważyłem wzrostu azotanów.
  8. Vanye

    czarny glon

    PO4 usunięte po dwóch tygodniach nie ma efektu. Usunąłem mechanicznie co się da i zgasiłem jedną świetlówke (zostało PowerGLO 40W). Zobaczymy co będzie za dwa tygodnie. będe informował. edit: Od ostatniego czasu świeci tylko PowerGLO i wsadziłem jedną kryptokorynę. Czarny glon zaczął umierać i odchodzić sam wielkimi płatami. Wyczysciełem wszystko (woda zaczeła śmierdzieć) i jak na razie widzę że w centum gdzie światło jest mocne coś czarnego jeszcze rosnie a na krawedziach kamieni pojawił sie zielony nalot. Moze pojawiły sie zielone glony ale nie uwierze dopóki się nie upewnie że to nie ciąg dalszy sinic. edit2: Witam ponownie Czarny glon nie ustępuje. Czyszczenie mechaniczne nic nie daje glon wraca po kilku dniach. PO4 - 0,2 NO3 - 20-30 zależy od podmian. Woda kryształ bez zapachu czasami zdaża się film bakteryjny. Wszystkie filtry skierowane na powierzchnię. Po "zabełtaniu wody" film znika na kilka dni. Czarny glon ma cykl życia po 10-14 dniach o czyszczenia sam odpada płatami i rośnie od nowa. Czarny płat lekko przykopany piaskiem zaczyna obrastać na zielono (nitki cienkie 1-2 mm długości). Czy ktoś ma coś podobnego? Nie wiem jak z tym walczyć. Zaciemnienie przynosi ulgę na kilka chwil. Zgaszenie świetlówki nic nie zmieniło (ograniczyło tylko powierzchnię jaką ten glon obrasta. Światło świeci się 6h dziennie. edit3: Witam, problem czarnego czegoś do tej pory był nierozwiązany, więc sięgnąłem po ostateczną broń i przytargałem do domu mikroskop. Po obejrzeniu dziadostwa pod dużym powiększeniem okazało się że są to SINICE. Piękne kolonie nitkowatych sinic. Zabieram się za nie tradycyjną metodą (na początek bez antybiotyku) czyszczenia i zaciemniania. edit4: Szorowanie, zaciemnienie 7 dni, dwie duże podmiany, szorowanie co 4 dni. Taka kuracja przyniosła znaczący efekt. Okrzemki ruszyły zająć nisze po sinicach. Snice siedzą w dwóch miejscach najmocniej "nasłonecznionych". Narazie jest zawieszenie broni. Martwi mnie tylko dalszy brak wzrostu NO3 (poziom 10-15). Zobaczymy co potem.
  9. Vanye

    czarny glon

    W takim razie w nowym roku spróbuję dużej podmiany i zaciemnienia. Tylko że one pojawiły się po zaciemnieniu kiedy pozbyłem się zielonego zakwitu. Rybom nie zaszkodzi więc chyba warto spróbować. Gorzej być nie może
  10. Vanye

    czarny glon

    Witam, Mam problem z glonem porastającym akwarium. Próbowałem różnych metod ale bezskutecznie. Dane zbiornika: 240l Filtracja: JBLe900 - ceramika JBLe900 - zeolit gąbki phosex (fosfor na poziomie niewykrywalnym) Wewnętrzny 1000l/h wata. Oświetlenie 2x40 AquaGlo i PowerGlo Parametry (stabilne) GH 8 KH 6 PH 7,6 NO3 20 NO2 0 NH3 0 PO4 0 miesiąc temu przed phosex było 1,2 Obsada 18 6 cm maingano i saulosi Roślin brak Oświetlenie 7h dziennie. Wszystko zaczęło się od zakwitu, zrobiłem zaciemnienie i wszystko przeszło woda klarowna. Pojawiły się pierwsze oznaki krasnorostów, które szybko ustąpiły zielonym nitką na ganicy piasku z szybą i ciemnozielonej plechy na kamieniach. Po miesiącu plecha zamieniła się w odpadające płatami czarne glonisko. Wszystko co jest oświetlone a nie porośnięte czarnym glonem pokrywa coś brunatnego (okrzemki? brunatne?) Pierwszą moją reakcją było dodanie środka przeciw gloną Algumin. Zadnej reakcji (tylko spadek ph). Po jakimś czasie zauważyłem ze nie wzrasta mi NO3 (poziom 10 bez podmian). Pomyślałem sinice pożarły NO3 więc mechanicznie je wyczyściłem ale zostawiłem w filtrach żeby się rozłożyły. I owszem NO3 od razu na 30. Kupiłem phosex po przeczytaniu artykułu o stosunku redfielda. W tej chwili glon jest tak mocno rozwinięty że porasta wszystko co jest bezpośrednio nastawione na działanie świetlówek. Jest czarna skorupa łatwo odchodząca od skał. Tam gdzie odpadnie kawałek w ciągu tygodnia porosta nowa warstwa. Ryby nie chcą tego jeść. Wieczorem na tle osiadają bąbelki gazu. Nie wiem czy glon je produkuje czy tylko łapią się tam bąbelki z napowietrzania przez filtr wewnętrzny. Pomóżcie mi to rozpoznać żebym wiedział jak z tym walczyć. Glon jest w akwarium od dwóch miesięcy akwarium działa od 9 miesięcy.
  11. Vanye

    Vanye v1.2

    Jestem pewien saulosi. Ten jeden wybarwiajacy sie samiec jest taki od poczatku (brudny i brazowy). Ostatnio dwie najwieksze ryby zaczely nabierac fioletowo niebieskich kolorów na koncowkach pletw. A ten jeden brudny jest raczej na koncu hierarchi. Czekam cały czas na klarowną wode ale proces czyszczenia jest powolny mimo gęstych wkładów w mechanikach i krótkim świeceniu (4h/dobe).
  12. Vanye

    Vanye v1.2

    Pojemność 240l. Wymiar 120x40x50 Filtracja: 2xJBL e900 jeden biolog z ceramiką drugi mechanik z gąbkami AquaSzut Senior N1000 Oświetlenie: AquaGLO 30W tył PowerGLO 30W przód Podłoże: piasek kwarcowy + kwarcyty Tło strukturalne Wromak Malawi Obsada: Melanochromis cyaneorhabdos - maingano 9 szt. + Pseudotropheus saulosi 9 szt. Trzecia odsłona, okrzemki po 5 miesiącach ustąpiły miejsca zielonym. Niestety intensywność światał i temperatura spowodowały zakwit wody. W tej chwili jest już dobrze więc chciałem pochwalić się zielonym glonem na skałach.
  13. Vanye

    Brak NO3 w wodzie.

    Pomiary zrobione: NO2, NO3, NH3 niewykrywalne GH i KH po 7 PH spadło do 8,0 Zielonego czegoś co porastało piasek nie ma. Są jeszcze śladowe ilości zielonych nitek gdzieś w rogach ale piasek bialutki. Zielony trudno ścieralny glon na tle koło świetlówki AquaGLO ma się dobrze. Po alguminie z wody szybko została usunięta zielona zawiesina zakwitu i woda jest z powrotem klarowna. Niestety stosowanie tego preparatu na dłuższą metę zmniejszy znacznie ph. Na opakowaniu pisze że zbliża wodę do warunków czarnych wód. Nie jestem pewien swojego wniosku ale skoro zielone znikneło (nie pochłania azotanów) a NO3 przy 18 4cm rybach jest dalej 0 to chyba jednak gdzieś zachodzi denitryfikacja. Ja ze swoim małym doświadczeniem postawiłem na kulki ze spiekanego szkła Filtusa które tak jak mikromec JBL mają mieć strefy beztlenowe w swoim środku i przeprowadzać denitryfikacje na jakimś tam poziomie wraz z nitryfikacją. Mam tych kulek pełen kubeł JBLe900. Będę dalej informował o poczynaniach moich azotanów. Utrzymam stałe podmiany 15% na tydzień. i dwie łyżeczki sody na tydzień.
  14. Fajnie ukryty sprzęt tylko rośliny trochę żółte.
  15. Vanye

    Brak NO3 w wodzie.

    Dokładnie tak. Zeolitu jest 0,5l to chyba za mało żeby związać tak dużo NO3. A wymieniając 15% wody nie ma szans żeby zmniejszyć NO3 z 15 do 0 w ciągu czterech podmian kiedy kranówka ma 5. Dzisiaj doszły do obsady 9 szt saulosi. Były zamówione już jakiś czas temu więc nie mogłem poczekać z ustabilizowaniem warunków. Dołożyłem filtr wewnętrzny Szuta senior plus 1000 l/h (głównie do napowietrzania). Także w tej chwili działają JBLe900 z ceramiką filtus kulki, zeolit + JBLe900 gąbki, wata + Senior 1000 l/h gąbki, venturi. Dzisiaj wlałem Algumin Tetry w ilości 50ml na 240l wody (pół dawki). Zobacze co się stanie z zielonym skubaństwem jeśli to sinice to pewnie nie zareagują a być może to zielenice i będzie efekt. Za kilka dni podam parametry i napisze co z glonami/bakteriami. Możę równowaga ulegnie zmiane przez zwiększenie obsady. Saulosi są małe ale też srają
  16. Vanye

    Brak NO3 w wodzie.

    Chyba wysokie PH przy niskim KH Zeolit dałem 1.04.2010. Przy podmianah dokładam sody tak po około 2 łyżeczki + 15% wody. Parametry kranówki takie jak pierwsza kolumna w tabelce czyli PH <7,4 (minimum na skali), GH 8n, KH 3n.
  17. Vanye

    Brak NO3 w wodzie.

    Podepnę się pod ten temat. Od początku. Akwarium działa od lutego tego roku, ryby pływają od marca (pyszczaki od maja). Ostatnio zaobserwowałem spadek NO3 do 0. Zbiornik: 240l, dwa filtry JBL e900 (1 - bio 3 kosze ceramiki filtus bio (białe kulki) + 0,5l zeolitu) (2 - mech gąbki + warstwa włókniny). Grzałka 200W temp 25 C od tygodnia podniosła się do 28 C. Oświetlenie AquaGLO + PowerGLO. Podłoże piasek kwarcowy skały kwarcyty tło wromak uszczelnione (siatkami) żeby ryby tam nie wpływały. W tej chwili pływa 10 sztuk maingano. Parametry wody: ............kranówka ............21.02.2010..18.03.2010...1.04.2010....18.04.2010....13.05.2010...26.05.2010...10.06.2010 GH........8n..............8.................8...............9.................9................8.................7 KH........3n..............11...............9................9.................8................8................8 NO2......0................0,3..............<0,1...........0.................0................0.................0 NO3......5................10...............10.............20................15...............5................0 NH4......0................1.................0...............0..................0...............0.................0 PH........<7,4............7,8.............8,0.............7,8...............8,0.............8,6..............8,6 ...........dodana..........................................podmiany .......atak..............................przed podmiana ...........soda.............................................15% tyg.........zielonego ..............................................................okrzemki..........czegoś Tak jak widzicie znika GH i KH oraz NO3 wzrasta PH. Od 3 tygodni rosną zielone (chyba sinice ale nie smierdzą, porastają piasek i tło zaraz przy świetlówce oraz przednią szybę zieloną powłoką która odpada płatami). NO3 w tej chwili jest niewykrywalne, używam od początku testu JBL. Zauważcie że do filtra bio używam kulek filtus, które według producenta mają mieć zdolność denitryfikacji w swoim wnętrzu? Dodatkowo okrzemki zaczeły utępować tym zielonym. Ryby czują się dobrze nie karmie ich za dużo. Jak uzupełnić GH i jak zatrzymać wzrost PH. Oraz czy muszę jakoś przejmować się brakiem NO3? Dalej podmieniać wodę 15% na tydzień czy może mniej?
  18. Ja zdecydowałem się na tetre IN 1000 ale zostawiam dwa kubły tak jak były. Więc JBL e900 jako biolog wypchany cały kulkami ceramicznymi z Filtusa i litrem zeolitu. Drugi JBL e900 gąbki plus wata perlowana dla wody kryształ. Tetra jako dodatkowe mieszadło i zbieracz kupek. Boje się montować Weipro resuny bo są duże i często zdaża się że głośno chodzą. Tetra jest chyba najmniejszym gabarytowo filtrem o przepływie 1000 l/h. Narurowce nie wchodzą w gre, za mało miejsca w szafce.
  19. Vanye

    Jakies tam zmiany.

    Bardzo przyjemne i wydaje się byc bardzo czyste. Czyściłeś specjlanie przed zdjęciem czy masz na stałe?
  20. Vanye

    Po jakims czasie!!!

    Faktycznie podobny do mojego zbiornika. Zdecydowałeś się już na jakis gatunek?
  21. Vanye

    Malawi Vanye v1.1

    Orurowanie jak widać jest po prawej, dwie rury zasysające i grzałka. Wyloty po lewej i prawej na górze tylko końcówki widać. Za tłem nie ma nic.
  22. Tetra niby też ma odłaczane koszyki ale kunta pisze że i tak wyciągał cały więc dalej nie wiem czy w ten sposób można dobrze wyczyścić filtr. Wiem że i tak raz na jakiś czas trzeba wyciągnąć też wirnik bo obrośnie ale chyba nie trzeba tego robić co każde czyszczenie.
  23. Czyli twierdzisz że każdy filtr bez problemu można rozbrać pod wodą. Ściągam koszyki wyciągam gąbki i zostaje sam napęd z wirnikiem przyklejony do szyby. Nie byłem pewien czy np w takim fluvalu da się to bez problemu zrobić.
  24. Witam, napiszcie proszę jakie znacie filtry wewętrzne o przepływie rzędu 1000 - 1500 l/h których ni trzeba wyciągać z akwarium podczas czyszczenia. Tak sobie wyobrażam że gdybym miał wyciągać cały filtr do czyszczenia to miałbym problem z kablem przeciągniętym przez otwór w pokrywie i w szafce. Szukam filtra wewnętrznego do 240 który można rozebrać pod wodą i wyciągnąć tylko koszyki z gąbkami. Tak ma np Tetra IN 1000 ale mówicie że do 240l za mała.
  25. Vanye

    Malawi Vanye v1.1

    Teraz też już to wiem i nie czyszcze.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.