Skocz do zawartości

rekawiczka

Użytkownik
  • Postów

    481
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rekawiczka

  1. Korpusy kupilem na allegro. Wybrałem wersję an 3/4 cala oraz takie kształtki - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Zlaczka-PVC-U-25-x-32-x-1-GZ-KIFV/523. Wkręcasz taka kształtkę w korpus a na nia nachodzi rura 32mm, co pozwala Ci zaoszczedzić troche miejsca. Tak mam zrobione u siebie, a patent podpowiedział mi @aurban6. Zawsze mozesz rozwazyc redukcje
  2. @Junior8ja kleiłem swój układ bez żadnego wcześniejszego doświadczenia. Warto wcześniej złożyć sobie całość na sucho a następnie kleić kawałkami.
  3. Update. Kolejnym krokiem było wstępne zalanie zbiornika i testowe uruchomienie narurowca. Niestety pierwsze uruchomienie okazało się totalną porażką i potrzebna była pomoc kolegów z forum. Po uruchomieniu układ sikał mniej więcej tak, chuczał jak czołg, a pompa za nic w świecie nie chciała pchać wody tak jak to widziałem na edukacyjnych filmach o narurowcach. Opisany przezemnie problem - słabe ciśnienie wody, głośno chodząca pompa, po zatrzymaniu pompy wracające bomble na zasysie najszybicej i najtrafniej zdiagnozował kolega @bakus_44. Okazało się, że układ był bardzo mocno zapowietrzony a sama pompa nie była sobie wstanie z tym faktem poradzić mimo moich prób odpowietrzania korpusów narurowych. Rozwiązanie problemu okazało się bardzo proste, a mianowicie należało wspomóc pompę w przepchnięciu powietrza za pomocą podłączenia zewnętrznego źródła wody do zasysu a następnie wtłoczenie wody pod większym ciśnieniem w układ przy działającej pompie. Po takim zabiegu pompa układ zaczął działać tak jak tego oczekiwałem Poniżej parametry przepływu uzyskane na poszczególnych biegach pompy (bez zamontowanych wkładów filtracyjnych): bieg 1 ~ 1200L/h, 5W bieg 2 ~ 2000L/h, 15W bieg 3 ~ 2250L/h, 18W Pomiar był wykonywany przy pomocy garnka o pojemności 10 litrów i ręcznego mierzenia czasu napełnienia go do pełna. Poniżej link do filmu jak to w chwili obecnej śmiga -
  4. Faktycznie - to był kolega @patec:)
  5. Mieliście rację - układ był masakrycznie zapowietrzony. Jak podłączyłem węża z zewnętrzną wodą i przepchnąłem powietrze to siknęło jak trzeba . Delikatnie zmodyfikowałem sposób podany przez @bakus_44 , a mianowicie nie zakręciłem zaworu na wylocie tylko pusciłem pompę i lałem wodę. Pomiary wskazują następujące parametry: bieg 1 ~ 1200L/h, 5W bieg 2 ~ 2000L/h, 15W bieg 3 ~ 2250L/h, 18W
  6. No właśnie w taki sposób zalewałem - ale nie pod ciśnieniem. Najpierw zalałem sekcję mechaniczną przy zakręconych zaworach, potem jak mechanika była pełna odkręciłem zawory na sekcji biologicznej i czekałem aż się zapełni. Następnie odkręciłem bypass zalewając korpusy na purolite i dopiero jak całość była zalana odkręciłem zawór końcowy. Spróbuję zrobić tak jak sugerujecie, spróbuję z wodą pod ciśnieniem - i dam znać. Pomysły, które między czasie przyszły mi do głowy to tak: wymienić pompę na taką bez elektroniki i zobaczyć czy jest jakaś zmiana, może zbyt inteligentna pompa sobie nie radzi przebudować układ zasysający tak aby miał dwa zasysy które wpadają na mechanikę
  7. No i odpaliłem mojego narurowca i powiem, chyba coś poszło nie tak Dla przypomnienia, zdecydowałem się na konstrukcję jak na poniższym zdjęciu. Wczoraj testowo zalałem zbiornik, cały układ filtrujący i duszą na ramieniu włączyłem pompę. Poburczało, pochuczało i ruszyło. Fotka poniżej prezentuje strumień wody wylewający się po przejściu wody przez cały układ. Układ filtrujący w chwili obecnej nie zawiera żadnych złóż, pompa idzie na 3 biegu pokazując pobór mocy na poziomie 11W i przepływ na poziomie 0.1m3/h. Układ jest odpowietrzony, natomiast całość chuczy jak w czołgu i mam wrażenie, że pompa cały czas łapie powietrze. Jednakże, jak spuszczam wodę kranikami spustowymi nic nie wskazuje aby było powietrze w układzie. Kilka efektów ubocznych - jak otwarty jest zawór na wyjściu z całego układu to przez dwa korpusy przeznaczone na purolite nie leci ani kropla wody. W momencie jak zamknę zawór, woda idzie przez korpusy z purolite, pompa pokazuje pobór mocy na poziomie 16W. Pompa to Grundfos Alpha 2 25-40 180, rury 32mm, wysokość na którą pompa musi podnieść wodę to jakieś 80cm. Poniżej jeszcze zdjęcie jak wygląda w chwili obecnej miejsce zasysu (rurki są tymczasowo uszczelnione silikonem akwarystycznym).. Macie może jakieś pomysły co może być nie tak?
  8. A jeżeli by to połączyć w taki sposób? Do obsady numer 1 trafiłby za Pseudotropheus Elegans Ngara Labidochromis sp. Mbamba - czy to już będzie za mocno? Obsada 1: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Metriaclima Msobo Magunga Labidochromis sp. Mbamba Obsada 2: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Metriaclima Estherae redred OB Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef Proponowana przez @MortisMetriaclima Dolphin Manda raczej nie ze względu na wielkość. Patrząc na dane jest jednak sporo większa od pozostałych gatunków.
  9. Jeżeli zdecydujesz się na Jebao/Jecod zwróć uwagę czy sklep daje 12 czy 24 miesiące gwarancji
  10. Ja do mojego zbiornika nabyłem taka - https://www.egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-grzejnika-lazienkowego-300W-230V-regulacja-biala/866. Dostępne sa również o większej mocy.
  11. wydaje mi się ze wystepuje rowniez pod marka aqua-nova nwm
  12. Dzięki - poprawione. @Mortis- muszę poczytać i pooglądać oraz zobaczyć jak z dostępnością poszczególnych gatunków. Na chwilę obecną widzę, że Pseudotropheus Elegans Ngara jest dostępny w tan-mal w wielkości 9-11cm, ale upłynie jeszcze trochę czasu więc może się to zmieni.
  13. Powoli zaczynam oswajać się docelową obsadą mojego zbiornika. Poniżej moje własne propozycje obsad dobrane na podstawie tego co mi się podoba oraz zweryfikowane żywieniowo z http://bazaryb.klub-malawi.pl/ które chciałem skonsultować. Wszelkie sugestie mile widziane. Z mojej strony dodam, że im wyższą pozycję ma ryba w proponowanej obsadzie tym bardziej chciałbym ją posiadać , więc automatycznie ryba na najniższej pozycji jest pierwsza do usunięcia z obsady. Pierwotnie chiałbym zakupić po 8-10 młodych aby finalnie zostawić układy 1 + 4. Obsada 1: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Labidochromis Caeruleus Kakusa Pseudotropheus Elegans Ngara Obsada 2: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Iodotropheus Sprengerae Makokola Red Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef Obsada 3: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Labidochromis sp. Mbamba Labidochromis Caeruleus Kakusa Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano
  14. @harisimi- dziękuję za wyjaśnienie. Zapewne będę czytał raz jeszcze, a i docelową obsadę będę konsultował tutaj na forum , choć pewne pomysły już mi się w głowe krystalizują.
  15. Udało mi się nie zrobić dziur w korpusach, dobrałem wkręty które mają odpowiednią długość.
  16. Odpowietrze bez problemu, poniewaz mam tam kilka cm luzu. Korpus jest odrobine nizej.
  17. Mam pytanie dot. doboru obsady, bo tak: strona 216 mówi: 240L - 15-16 ryb, maks. 3 gatunki 450L - 22 ryby, maks. 4 gatunki 720L - 30 ryb, maks. 6 gatunków natomiast wg. informacji zamieszczonej na stronie 220 mamy: 240L - 14-16 ryb, od 1 do 4 gatunków 450L - 22-24 ryby, od 1 do 6 gatunków 720L - 30-32 ryby od 1 do 8 gatunków Skąd bierze się robierzność w maksymalnej ilości gatunków w drugim przypadku? Czy chodzi tutaj o własny kalkulator o którym autor wspomina czy też o lepsze dobranie obsady pod kątem temperamentu?
  18. U mnie to wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Po prawej stronie mechanika, po lewej biologia, na wylocie plan na żywice jonowymienna.
  19. Mam dokładnie tak zrobione, natomiast nie mogę powiedzieć jak działa ponieważ jeszcze nie odpaliłem mojej filtracji.
  20. Do mnie właśnie przyszła wczoraj. Napisana bardzo fajnym przystępnym językiem i bardzo dobrze się ją czyta. Jestem bardzo zadowolony.
  21. Czy jak kładziecie na spód pcv to uszczelniacie je silkonem akwarystycznym aby piach nie dostał się pomiędzy pcv a szybę? @Dyziobardzo ładna aranżacja, mnie się podoba.
  22. Jednym z rozwiązań którym chciałbym się pochwalić jest sposób osadzenia grzałki w filtrze narurowym aby można ją było w momencie usterki bezpiecznie wykrecić a następnie zamonotować kolejną. Dodatkowo, jeżeli rozwiązanie z grzałką w filtrze nie spełni oczekiwań w prosty sposób będę mógł wkręcić korek zamiast grzałki. Wiadomo, można to zrobić wkręcając i wykręcając w złączkę, jednakże zaobserwowałem po kilku próbach z nicią, że plastikowy gwint ulega uszkodzeniu. Osobiście wolę dmuchać na zimne i zdecydowałem się na zastosowanie złączki PVC D32-1'' do której wkręciłem mosiężną przejściówkę 1'' na 1/2'' minimalizując tym samym uszkodzenie gwintu w przejściówce. Poniżej kilka zdjęć.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.