-
Postów
481 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez rekawiczka
-
Od projektu do realizacji filtracji narurowej
rekawiczka odpowiedział(a) na Junior8 temat w Osprzęt do akwarium
Korpusy kupilem na allegro. Wybrałem wersję an 3/4 cala oraz takie kształtki - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Zlaczka-PVC-U-25-x-32-x-1-GZ-KIFV/523. Wkręcasz taka kształtkę w korpus a na nia nachodzi rura 32mm, co pozwala Ci zaoszczedzić troche miejsca. Tak mam zrobione u siebie, a patent podpowiedział mi @aurban6. Zawsze mozesz rozwazyc redukcje -
@Junior8ja kleiłem swój układ bez żadnego wcześniejszego doświadczenia. Warto wcześniej złożyć sobie całość na sucho a następnie kleić kawałkami.
-
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Update. Kolejnym krokiem było wstępne zalanie zbiornika i testowe uruchomienie narurowca. Niestety pierwsze uruchomienie okazało się totalną porażką i potrzebna była pomoc kolegów z forum. Po uruchomieniu układ sikał mniej więcej tak, chuczał jak czołg, a pompa za nic w świecie nie chciała pchać wody tak jak to widziałem na edukacyjnych filmach o narurowcach. Opisany przezemnie problem - słabe ciśnienie wody, głośno chodząca pompa, po zatrzymaniu pompy wracające bomble na zasysie najszybicej i najtrafniej zdiagnozował kolega @bakus_44. Okazało się, że układ był bardzo mocno zapowietrzony a sama pompa nie była sobie wstanie z tym faktem poradzić mimo moich prób odpowietrzania korpusów narurowych. Rozwiązanie problemu okazało się bardzo proste, a mianowicie należało wspomóc pompę w przepchnięciu powietrza za pomocą podłączenia zewnętrznego źródła wody do zasysu a następnie wtłoczenie wody pod większym ciśnieniem w układ przy działającej pompie. Po takim zabiegu pompa układ zaczął działać tak jak tego oczekiwałem Poniżej parametry przepływu uzyskane na poszczególnych biegach pompy (bez zamontowanych wkładów filtracyjnych): bieg 1 ~ 1200L/h, 5W bieg 2 ~ 2000L/h, 15W bieg 3 ~ 2250L/h, 18W Pomiar był wykonywany przy pomocy garnka o pojemności 10 litrów i ręcznego mierzenia czasu napełnienia go do pełna. Poniżej link do filmu jak to w chwili obecnej śmiga - -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Faktycznie - to był kolega @patec:) -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Mieliście rację - układ był masakrycznie zapowietrzony. Jak podłączyłem węża z zewnętrzną wodą i przepchnąłem powietrze to siknęło jak trzeba . Delikatnie zmodyfikowałem sposób podany przez @bakus_44 , a mianowicie nie zakręciłem zaworu na wylocie tylko pusciłem pompę i lałem wodę. Pomiary wskazują następujące parametry: bieg 1 ~ 1200L/h, 5W bieg 2 ~ 2000L/h, 15W bieg 3 ~ 2250L/h, 18W -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
No właśnie w taki sposób zalewałem - ale nie pod ciśnieniem. Najpierw zalałem sekcję mechaniczną przy zakręconych zaworach, potem jak mechanika była pełna odkręciłem zawory na sekcji biologicznej i czekałem aż się zapełni. Następnie odkręciłem bypass zalewając korpusy na purolite i dopiero jak całość była zalana odkręciłem zawór końcowy. Spróbuję zrobić tak jak sugerujecie, spróbuję z wodą pod ciśnieniem - i dam znać. Pomysły, które między czasie przyszły mi do głowy to tak: wymienić pompę na taką bez elektroniki i zobaczyć czy jest jakaś zmiana, może zbyt inteligentna pompa sobie nie radzi przebudować układ zasysający tak aby miał dwa zasysy które wpadają na mechanikę -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
No i odpaliłem mojego narurowca i powiem, chyba coś poszło nie tak Dla przypomnienia, zdecydowałem się na konstrukcję jak na poniższym zdjęciu. Wczoraj testowo zalałem zbiornik, cały układ filtrujący i duszą na ramieniu włączyłem pompę. Poburczało, pochuczało i ruszyło. Fotka poniżej prezentuje strumień wody wylewający się po przejściu wody przez cały układ. Układ filtrujący w chwili obecnej nie zawiera żadnych złóż, pompa idzie na 3 biegu pokazując pobór mocy na poziomie 11W i przepływ na poziomie 0.1m3/h. Układ jest odpowietrzony, natomiast całość chuczy jak w czołgu i mam wrażenie, że pompa cały czas łapie powietrze. Jednakże, jak spuszczam wodę kranikami spustowymi nic nie wskazuje aby było powietrze w układzie. Kilka efektów ubocznych - jak otwarty jest zawór na wyjściu z całego układu to przez dwa korpusy przeznaczone na purolite nie leci ani kropla wody. W momencie jak zamknę zawór, woda idzie przez korpusy z purolite, pompa pokazuje pobór mocy na poziomie 16W. Pompa to Grundfos Alpha 2 25-40 180, rury 32mm, wysokość na którą pompa musi podnieść wodę to jakieś 80cm. Poniżej jeszcze zdjęcie jak wygląda w chwili obecnej miejsce zasysu (rurki są tymczasowo uszczelnione silikonem akwarystycznym).. Macie może jakieś pomysły co może być nie tak? -
Tło do akwarium pokazowego 200x80x70 .
rekawiczka odpowiedział(a) na fish_magic temat w Tło, podłoże, dekoracje, ...
Niesamowite są te tła. -
Obsada do 500L - 185/55/50
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w Obsada akwarium z pyszczakami
A jeżeli by to połączyć w taki sposób? Do obsady numer 1 trafiłby za Pseudotropheus Elegans Ngara Labidochromis sp. Mbamba - czy to już będzie za mocno? Obsada 1: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Metriaclima Msobo Magunga Labidochromis sp. Mbamba Obsada 2: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Metriaclima Estherae redred OB Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef Proponowana przez @MortisMetriaclima Dolphin Manda raczej nie ze względu na wielkość. Patrząc na dane jest jednak sporo większa od pozostałych gatunków. -
Jeżeli zdecydujesz się na Jebao/Jecod zwróć uwagę czy sklep daje 12 czy 24 miesiące gwarancji
-
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Ja do mojego zbiornika nabyłem taka - https://www.egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-grzejnika-lazienkowego-300W-230V-regulacja-biala/866. Dostępne sa również o większej mocy. -
wydaje mi się ze wystepuje rowniez pod marka aqua-nova nwm
-
Obsada do 500L - 185/55/50
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Dzięki - poprawione. @Mortis- muszę poczytać i pooglądać oraz zobaczyć jak z dostępnością poszczególnych gatunków. Na chwilę obecną widzę, że Pseudotropheus Elegans Ngara jest dostępny w tan-mal w wielkości 9-11cm, ale upłynie jeszcze trochę czasu więc może się to zmieni. -
Obsada do 500L - 185/55/50
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Poprawione. -
Obsada do 500L - 185/55/50
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w Obsada akwarium z pyszczakami
Poprawione. -
Powoli zaczynam oswajać się docelową obsadą mojego zbiornika. Poniżej moje własne propozycje obsad dobrane na podstawie tego co mi się podoba oraz zweryfikowane żywieniowo z http://bazaryb.klub-malawi.pl/ które chciałem skonsultować. Wszelkie sugestie mile widziane. Z mojej strony dodam, że im wyższą pozycję ma ryba w proponowanej obsadzie tym bardziej chciałbym ją posiadać , więc automatycznie ryba na najniższej pozycji jest pierwsza do usunięcia z obsady. Pierwotnie chiałbym zakupić po 8-10 młodych aby finalnie zostawić układy 1 + 4. Obsada 1: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Labidochromis Caeruleus Kakusa Pseudotropheus Elegans Ngara Obsada 2: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano Iodotropheus Sprengerae Makokola Red Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef Obsada 3: Cynotilapia Hara Gallireya Reef Labidochromis sp. Mbamba Labidochromis Caeruleus Kakusa Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano
-
książka Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi....
rekawiczka odpowiedział(a) na sj1950 temat w Sklepy - zakupy
@harisimi- dziękuję za wyjaśnienie. Zapewne będę czytał raz jeszcze, a i docelową obsadę będę konsultował tutaj na forum , choć pewne pomysły już mi się w głowe krystalizują. -
Udało mi się nie zrobić dziur w korpusach, dobrałem wkręty które mają odpowiednią długość.
-
-
książka Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi....
rekawiczka odpowiedział(a) na sj1950 temat w Sklepy - zakupy
Mam pytanie dot. doboru obsady, bo tak: strona 216 mówi: 240L - 15-16 ryb, maks. 3 gatunki 450L - 22 ryby, maks. 4 gatunki 720L - 30 ryb, maks. 6 gatunków natomiast wg. informacji zamieszczonej na stronie 220 mamy: 240L - 14-16 ryb, od 1 do 4 gatunków 450L - 22-24 ryby, od 1 do 6 gatunków 720L - 30-32 ryby od 1 do 8 gatunków Skąd bierze się robierzność w maksymalnej ilości gatunków w drugim przypadku? Czy chodzi tutaj o własny kalkulator o którym autor wspomina czy też o lepsze dobranie obsady pod kątem temperamentu? -
U mnie to wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Po prawej stronie mechanika, po lewej biologia, na wylocie plan na żywice jonowymienna.
-
Mam dokładnie tak zrobione, natomiast nie mogę powiedzieć jak działa ponieważ jeszcze nie odpaliłem mojej filtracji.
-
książka Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi....
rekawiczka odpowiedział(a) na sj1950 temat w Sklepy - zakupy
Do mnie właśnie przyszła wczoraj. Napisana bardzo fajnym przystępnym językiem i bardzo dobrze się ją czyta. Jestem bardzo zadowolony. -
Czy jak kładziecie na spód pcv to uszczelniacie je silkonem akwarystycznym aby piach nie dostał się pomiędzy pcv a szybę? @Dyziobardzo ładna aranżacja, mnie się podoba.
-
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Jednym z rozwiązań którym chciałbym się pochwalić jest sposób osadzenia grzałki w filtrze narurowym aby można ją było w momencie usterki bezpiecznie wykrecić a następnie zamonotować kolejną. Dodatkowo, jeżeli rozwiązanie z grzałką w filtrze nie spełni oczekiwań w prosty sposób będę mógł wkręcić korek zamiast grzałki. Wiadomo, można to zrobić wkręcając i wykręcając w złączkę, jednakże zaobserwowałem po kilku próbach z nicią, że plastikowy gwint ulega uszkodzeniu. Osobiście wolę dmuchać na zimne i zdecydowałem się na zastosowanie złączki PVC D32-1'' do której wkręciłem mosiężną przejściówkę 1'' na 1/2'' minimalizując tym samym uszkodzenie gwintu w przejściówce. Poniżej kilka zdjęć.
