xjrparker23
Użytkownik-
Postów
70 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez xjrparker23
-
Widzę, że wessało Cię na maxa 450l to już można wziąć rozpęd. A co do obsady to trochę niebiesko jak dla mnie, ale to oczywiście moje subiektywne zdanie, jak będę miał większy zbiornik to na pewno zamiast Socolofi dam Idotropcheus sprengerae może się mylę, ale wydaje mi się, że to mało popularny gatunek, a mnie się bardzo podoba co do Maingano to nie trzeba nic mówić jest piękny.
-
To super gratuluje cierpliwości. Napisz jeszcze jaką masz obsadę, bo jestem ciekaw co dopasowałeś?
-
Jasne, rozumiem, dzięki raz jeszcze, Pozdrawiam
-
Bardzo dobry pomysł, dzięki za podpowiedź, a na co wklejać na sylikon? A może całą koronę obłożyć tą siatką i tuz pod nią spiąć np cienką opaską tryt-tryt lub gumką wtedy obejdzie się bez klejenia?
-
Ja robię testy raz w tygodniu, równolegle z podmiana wody, w sumie nigdy o to nie pytałem, więc sam nie wiem czy to jest dobra częstotliwość, jednak wolę mieć pod częstą kontrolą zwłaszcza NH3/4 bo cały czas walczę z cyrkulacją i zalegającymi odchodami.
-
Czołem, wyciąłem z gąbki okrąg odpowiadający średnicą otworowi w " grzybku skimmera" i grubości 2 cm ( taką grubość ma gąbka filtrująca, którą na czas próby usunąłem) włożyłem go w "grzybka" równo z jego górna krawędzią tak aby rybki nie mogły się do niego dostać ani od góry ani od boków poprzez te 4 nacięcia, szczeliny. Podłączony w połowie regulacji przepływu dobrze zasysał wodę z kożuchem, jednak po odłączeniu cały syf zgromadzony w gąbce natychmiast wypłynął z niej i równomiernie rozprzestrzenił się po uspokojonej części tafli ( druga jej połowa pofalowana jest od wylotu z kubła). Wnioskuję zatem, że gąbka filtrująca musi być jednak w środku skimmera i wtedy kurz nie będzie miał swobodnego dostępu do tafli wody bo będzie przytrzymywany głębiej w gąbce. Jutro postaram się o jakąś siateczkę i pokombinuję z nią zamiast gąbki. Oczka postaram się dobrać tak aby nie były za duże dla rybek, ani za małe dla kurzu. Wtedy mam zamiar uzyskać taki efekt, że woda z kurzem będzie swobodnie przepływać przez siateczkę i syf będzie zostawał na gąbce filtrującej w środku skimmera, a rybki nie wpadną do środka zabezpieczone siateczką.
-
Tak tak ja mam w nim też gąbkę oryginalną umieszczoną w środku obudowy, to gąbka filtrująca, ale myślałem żeby jeszcze dodatkowo włożyć gąbkę w tą rurkę z grzybkiem, która teleskopowo wchodzi w obudowę i pływa na powierzchni, wtedy będzie to coś jakby prefiltr i młoda rybka nie będzie miała możliwości wpaść do środka, tylko nie wiem jaki wpływ będzie to miało na efekty filtracji, jak to wypróbuje to dam znać. Dzięki Pozdrawiam
-
Cześć, wczoraj jeszcze pisałem, że żadnych strat w rybach nie mam, a dzisiaj niestety straciłem 2 sztuki. Śmiertelną pułapką okazał się skimmer Eheim 350. Do tej pory włączałem go przed karmieniem kiedy zalegał delikatny film z kurzu było go niewiele, ale i tak nie chciałem, aby ryby wciągały go razem z pokarmem. Potem go wyłączałem i dawałem pokarm. Jednak dzisiaj pomyślałem, że jeżeli ten kurz cały czas tak się gromadzi między posiłkami to postanowiłem filtrować cały czas. No i wyszło na gorsze. Po pracy policzyłem brakuje 2 szt, szukam zwłok, nigdzie nie ma, spojrzałem na działający skimmer i już wszystko było jasne, zajrzałem do środka i niestety znalazłem. Były to młode wpuszczone w zeszły piątek około 3 cm. Skimmer do poprawki albo nakleję siatkę, albo gąbkę włożę do środka. Co radzicie?
-
Rozumiem już wszystko jasne, przez chwilę się zestresowałem bo jak wiesz wpuściłem ryby jak miałem 0,025 i pomyślałem, że coś wtedy pomyliłem i że źle zrobiłem. Ale już wszystko teraz zrozumiałem. A tak na marginesie to ryby jedzą i rosną, żadnych strat w piątek dołączyło kolejne 7 szt. Dzięki Pozdrawiam
-
Dziękuję za sprostowanie mojego, faktycznie błędnego zdania co do poziomu NO2. Kolego Skoku86 nie miałem zamiaru doradzić Tobie źle. Tylko moja niewiedza i brak doświadczenia doprowadziły do napisania Tobie błędnej informacji. Przepraszam. Następnym razem będę ostrożniejszy kiedy będę chciał komuś pomóc. Pozdrawiam
-
Nie mam zamiaru podważać Twojego zdania kolego, ale w zeszłym tygodniu mój mistrz Eljot wyraźnie mi odpisał, że NO2 szkodliwe zaczyna się od 0,3. Nie chcę również doprowadzić do jakichś antagonizmów między Wami, chodzi mi jedynie o ustalenie bezpiecznego poziomu bardzo ważnego parametru.
-
Jeszcze trochę musisz poczekać, ale przynajmniej poznałeś w tym czasie wszystkie podstawowe zasady działania akwa. A jaką obsadę planujesz?
-
Czołem, jak to "NO3 w dalszym ciągu 1"? ostatnio pisałeś, że 0,00? Choć faktycznie to bardzo mało, ale może jeszcze się ruszy, przynajmniej powinno wzrosnąć i to dużo, poczekaj jeszcze. A jak tam pierwotniaki (mleczna woda) napowietrzanie pomogło? NH3/4 musi być niewykrywalne, NO2 szkodliwe zaczyna się od 0,3, ale lepiej żeby było mniejsze.
-
Moje nowy baniak 200l
xjrparker23 odpowiedział(a) na grzegorz77 temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Cześć Grzegorz, posłuchaj, sam jestem dość świeży i daleko mi do jakiejkolwiek krytyki, bo w porównaniu do ludzi, którzy się wypowiadali wcześniej guzik jeszcze wiem. Uwierz mi to ludzie, którzy biotop Malawi przeżarli na wylot już dawno temu, oni właśnie tworzą to forum, które wypełnione jest radami i zdjęciami zbiorników z tym biotopem. My początkujący czytamy, podpatrujemy, pytamy i w oparciu o pozyskaną wiedzę, budujemy własne Malawi. Twoje akwarium, a właściwie jego wystrój bardziej pasuje pod Amazonkę (korzeń roślinność w tle) bardziej pod Piranie jest on zrobiony, choć stanowczo dla nich za mały, dlatego właśnie doświadczeni Malawiści czują się poirytowani, kiedy na Ich podwórku wystawiasz zbiornik, zupełnie inny niżby się tego spodziewali. -
Początek przygody z Malawi
xjrparker23 odpowiedział(a) na xjrparker23 temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Witajcie, dziękuję wszystkim za przychylne opinie, bardzo mnie to cieszy i daje kopa do dalszych działań, mam już pewne pomysły na przyszłość, dotyczące tego zbiorniczka. Jak już zmiany wejdą do realizacji to oczywiście podzielę się nimi na forum. Pozdrawiam Krzysztof -
Witam Wszystkich, Po ponad trzech miesiącach od zainteresowania się tego typu biotopem, chciałbym przedstawić mój malutki zbiorniczek. Dziękuję Wszystkim, którzy udzielili mi cennych wskazówek jak i Tym, którzy podzielą się ze mną swoją wiedzą w przyszłości, oraz Twórcom tego forum, bez których cała ta wiedza nie mogłaby trafić do tak wielkiej rzeszy odbiorców, miłośników Malawi. Dziękuję Krzysztof A teraz szczegóły; -akwarium 140l (100X35X40h), -front optiwhite, -filtr biologiczny JBL e 901 greenline, -wypełnienie ceramika na full, -filtr mechaniczny gąbka na wlocie ( ale gotowy jestem na wewnętrzny tak jak mi sugerował kolega Deccorativo w styczniu), -dodatkowo skimmer Ehaim 350 ( przyszłościowo jako pompka do hydroponiki), -piasek 1-1,5mm kupny akwarystyczny, -kilka kilo serpentynitu ( możliwe, że za mało, ale chciałem zostawić miejsce do pływania), -grzałka 50W podpięta pod RT-2 ( trzyma 26*C bez problemu i mam pewność, że nie zagotuje mi rybek jak termo padnie), -tło zewnętrzne styropian + skrzyneczka = kupa roboty, -oświetlenie; naświetlacz dioda 6500k, 10W, -obudowa spienione PVC made in Gryzelda oklejone na czarno Bardzo proszę o wskazówki co mogę poprawić Pozdrawiam
-
Odrobina fauny afrykańskiej w domu 240 L
xjrparker23 odpowiedział(a) na solar temat w Przedstaw się i swoje akwarium!
Witaj kolego, akwarium niczego sobie, ale testy Zoolka to raczej sobie odpuść. Wszyscy tutaj polecamy JBLa. PO4 niekonieczne. Pozdrawiam -
Dziękuję, rozwiałeś moje wątpliwości, a to oznacza, że w poniedziałek będę miał moje pyśki w baniaku i wreszcie będę mógł wrzucić fotki i oficjalnie poddać moje akwa krytyce doświadczonych malawistów (mam nadzieję, że nie dostanie mi się za mocno hehehe) Dzięki raz jeszcze Pozdrawiam
-
Tak, tak oczywiście wiedziałem, że Pyszczaki kopią dlatego ten żwir kupiłem w granulacji 1-1,5 mm, czytałem, że za drobny też nie może być bo pływa w wodzie unoszony prądem z wylotu filtra, myślisz, że i tak jest za gruby? A NO2 niestety jest wykrywalne na poziomie 0,025 wiem, że to śladowa ilość ale jednak jest. Co radzicie Panowie? Moje ryby już od tygodnia są u znajomego w sklepie miał okazję to kupił mi i trzyma dopóki to będzie konieczne, ale tam wody nie badałem i boję się, że jest gorsza niż u mnie. Choć wiem, że on na prawdę dba o swoje ryby.
-
Zbiornik zalałem 1 marca dodałem 20% wody z dojrzałego akwarium i nitrovec. Włączyłem kubełek wypełniony ceramiką temp. ustawiłem na 26*. Po kilku dniach zebrał mi się kożuch kupiłem skimmer i go systematycznie odfiltrowuję. Następnie wodę nawiedziły pierwotniaki (mleczna się zrobiła) włożyłem kamień i brzęczyk na full po 12 godz.woda się poprawiła, a po 3 dniach już była klarowna. Żadnych innych widocznych objawów nie zaobserwowałem. Jesteś w stanie z tego opisu wydedukować czy cykl przebiegł poprawnie. Dodam jeszcze, że mam w akwa żwir kupny akwarystyczny i serpentynit.
-
Tak, tak właśnie powinno być, bakterie nitrosomonas i nitrospira ruszyły z kopyta i przerabiają amoniak/amon (zależy od pH) w azotyn (NO2).
-
Dzięki po stokroć, to oznacza, że wreszcie będę mógł odebrać moje pyśki, które pływają w sklepie od tygodnia. Myślałem, że KH powinno być w granicach 15 (tak przynajmniej ktoś miał na takiej fajnej tabelce umieszczonej pod sygnaturą, co oczywiście nie oznacza ze tak ma być, ale jednak się zasugerowałem). A co do pomiaru NO2 to mierzyłem kilka razy zawsze przy świetle dziennym, ale nie w słońcu bo pokój mam od wschodu, a mierzyłem zawsze po pracy czyli słońce było już z drugiej strony bloku. Kolor zawsze był intensywniej żółty niż ten na wzorniku, ale jak przesunąłem na skali wyżej czyli na 0,05 to wyraźnie się różnił po prostu nie wpadał w różowy odcień. Czy mogę zatem bez obaw wpuszczać ryby? Czy może jeszcze poczekać?
-
Cześć, NO3 test JBL kolor żółty najbardziej zbliżony do 20 lub 30, z której skali mam odczytać? Nie kapuje trochę skoro do jednego koloru przypisane są dwie wartości. Natomiast NO2 kolor mam żółty ale nie taki blady jak na skali, ale nie wpada on również w odcień różowy ten który jest przy 0,05. Reszta testów; -NH4 = 0 -KH = 9 -PH = 8,0 KH wiem mało, ale boję się, że jak teraz wymienię część ceramiki w kuble na grys to mi bakterie padną, a szczerze mówiąc miałem nadzieję, na zarybianie w przyszłym tygodniu. Czy coś z tym mogę zrobić tak na szybko? Bo mam jeszcze taki pomysł, żeby zainstalować ten element na filtr sznurkowy stosowany w narurowcu i zasypać go grysem i wpiąć w obieg, ale czy E901 zasypany cały ceramiką to pociągnie? Dzięki z góry za pomoc
-
Coś tam się zaczyna powoli dziać, przynajmniej teoretycznie. Poczekajmy co inni napiszą sam jestem ciekaw. Ryb na pewno jeszcze nie można wpuszczać.
-
Już je wkleiłem z w skrzynkę i wstawiłem za akwa, nie chciałem podświetlać, pomalowałem wszystko ma czarno. Akwa ma 35 cm szer. więc miało być czarne PVC do środka, pomyślalem więc, że dodam trochę struktury i wsadzę na zewnętrzną teraz mam refleks od naświetlacza. Trudno musiałem się pogodzić jak wpuszczę ryby i dokończe kilka detali to dam fotki na forum.
