Skocz do zawartości

TomekT

Klubowicz
  • Postów

    558
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez TomekT

  1. Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
  2. Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek.
  3. Cześć. Czy na tę stronę akwarium pada światło słoneczne? Możesz spróbować jakby zetrzeć w dół to zielone, wsuwając ostrożnie np. plastikową kartę do samego dna. Ostrożnie, by nie porysować szkła.
  4. Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe.
  5. Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego.
  6. Faktycznie nieciekawie... Niby rynek nie znosi próżni, ale zobaczymy, czy tak niszowy, jak nasz.
  7. Cześć, jeśli masz możliwość, to na mój gust przydałyby się choć ze dwa większe kamienie, by przynajmniej optycznie rozdzielić tę pustą przestrzeń.
  8. Tak już lepiej wygląda, ale faktycznie zrób jak radzi kolega wyżej, bo jeden większy podkopany kamień i cała konstrukcja po lewej runie. Nie są to duże kamienie, ale lepiej dmuchać na zimne.
  9. Może kwestia perspektywy tego zdjęcia, ale wygląda na dużo małych zakamarków, ale jeśli będą wystarczające również dla większych ryb, to OK.
  10. Jeśli między kamieniami porobione są kryjówki (czego nie widać na zdjęciu tylko od przodu), to zgrabne gruzowisko wyszło. Powodzenia.
  11. Hej. Jeżeli te poziome rurki to deszczownice, to odpuść, będą ograniczać moc filtrow i konieczną w naszym biotopie pralkę.
  12. Mniejsze koszty byłyby przy rozklejeniu i sklejeniu na nowo, chociaż widać, żeby szyby dość porysowane u dołu, w końcu 17 lat to kawał czasu. Stawiaj nowe, większe, bo nie wierze, że przez tyle lat nie przeszła przez myśl refleksja, że można było zamówić większy litraż.
  13. Dobry pomysł - albo szafkę zrobić tak czy inaczej, by wydłużyć zbiornik, ale przeznaczyć ją na graty, karmę, itd., a pozostać przy filtracji w module na szybie przy ścianie.
  14. Cześć. Jeśli kubełek miałby stać między ścianą, a szybą zbiornika, będzie wyglądało to podobnie, jak obecnie ta czarna donica - moim zdaniem nieestetycznie. Rób, jak pisał @yaro, wówczas akwarium będzie w większym stopniu spełniało rolę dekoracyjną i rozdzielającą części pomieszczenia. Jeśli masz możliwości i chęci, bez większego trudu zrobisz moduł filtracyjny na boczną szybę, tę przy ścianie (masa pomysłów opisana tu na forum). Albo zamów gotowy, wykonawca z pewnością zrobi Ci go np. pod kolorystykę kamieni, które wybierzesz. Powodzenia!
  15. Cześć. Oj, oceniając po wymiarach obrazka, na tę ścianę wejdzie akwarium 150, może 160 cm długości. Nie jest za późno? Będziesz żałował.
  16. Super wszystko się prezentuje. Nie wiadomo, co oglądać - ryby, czy mecze. Jedyne, co mi "przeszkadza" w tym pięknym projekcie to białe kolanka/wyloty wody. Nie myślałeś o zastąpieniu przezroczystymi, z plexi/akrylu? Zawsze mniej rzucałyby się w oczy. Wiem, że duże średnice są nieprzyzwoicie drogie, ale kilkadziesiąt złotych w porównaniu do kosztu całości to pryszcz. Albo pomalować lub założyć koszulkę termokurczliwą, @marcin73m chyba tak u siebie robił.
  17. Całość świetnie się prezentuje, piękne "bandyckie" pyski. ciekawe, jak tester Msobo się odnajdzie, widać go na czwartym zdjęciu od końca. Powodzenia, niech ryby rosną zdrowo.
  18. No, pochwal się, co za szczupaki kupiłeś, czekam na aktualizację Twojego wątku.
  19. Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  20. Wracając jednak do tematu - co Moderator, myślę, pochwali - @Bojar Piotrze, czy p. Darek przerzuca się w sporej mierze na skalary już-zaraz, czy to dłuższy plan? Kupowałem u niego ryby tylko raz do swojego pierwszego akwarium, nie miałem z nim też wcześniej kontaktu; nie wiem też, czy na przestrzeni ostatniego czasu podnosił ceny. Porównałem pobieżnie 4 oferty Tan-Mal: 2/2020, 4/2023, 1/2024 i 2/2024. W pierwszej ceny są ze zrozumiałych powodów wyższe (covid, wstrzymane transporty z Afryki, itd.), ale w kolejnych nieco niższe (jak na Tan-Mal, hłe hłe), a przede wszystkim stabilne. Gdy podpytywałem p. Monikę o najświeższą ofertę, wspomniała tylko o tym, że jeśli nic nie wydarzy się z kursem € (leciał wtedy na pysk i obawiali się mocnego odbicia), to ceny powinny zostać bez zmian. No, ale zastrzegam, że nigdy nie robiłem tam zakupów, nie znam tych ludzi mniej lub bardziej osobiście - a dobrze byłoby też wiedzieć, na ile opisywana sytuacja kryzysu hodowli Malawi dotyczy również tej firmy. Może ma ktoś z Was takie informacje? W takim razie zastanawiam się nad tym, co opisywał @pulpet, skoro w jego regionie rynek akwarystyczny w ogólności ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze, to może nasz biotop ze względu na większą wrażliwość dalej odczuwa zawirowania związane z ostatnim kryzysem, zawirowaniami geopolitycznymi, covidem, wzrostem cen, itp.? Podaż owych skalarów na pewno nie odczuła tak bardzo restrykcji ostatnich kilku lat, jak ryb z Afryki, wydaje mi się. Z innej branży, ceny surowców jak stal, czy drewno i płyty wiórowe dopiero niedawno nieco spadły po rajdach ostatnich lat. A może rzecz w bardziej restrykcyjnym podejściu państw afrykańskich do odłowu ryb z jeziora Malawi?
  21. Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
  22. Widać to dobrze po aktywności forumowej 2-3 lata wstecz. No i ciekawe, o ile finalnie większe będą rachunki za prąd od lipca, to będzie też ważny czynnik. Obyś miał rację.
  23. A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.