Skocz do zawartości

r10

Użytkownik
  • Postów

    131
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez r10

  1. 11 hours ago, Diux said:

    Będę obserwował przepływ

    Tak swoją drogą ciekaw jestem, jak mierzycie rzeczywity przepływ filtra.
    U mnie wylot wody z filtra ma dwa wyloty, symetrycznie. Przy którejś z podmian, gdy wyloty są wówczas nad powierzchnią wody w akwa, pod jeden z nich podstawiłem w miarę poręczny rondelek kuchenny 1,6 litra (nadrukowana skala od wewnątrz rondelka), Napełnienie rondelka 1,6 l zajęło 15 sekund, czyli wypływ z filtra to 1,6l x 60s/15s x  2 x 60min = 12,8 x 60 = 768 l/h. Byłem pozytywnie zaskoczony sporym przepływem (teoretyczne chińskie 1200 l/h na pierwszym z sześciu biegów kubełka 1200-3000 l/h) co daje u mnie aż 5,5 wymiany na godzinę - na oko oceniałem przepływ znacznie mniej.

  2. On 3/25/2022 at 9:27 PM, Diux said:

    Teraz mam w kuble:
    Gąbka 20ppi > Gąbka 30ppi > Gąbka 45ppi > 2L Matrix (dojrzały) > 2L Matrix (nowy)
    I nie zamierzam go otwierać przynajmniej przez rok.

    45 ppi dałbym na samym końcu (za ceramiką), dla ochrony wirnika (przed jakimiś ostrymi drobinkami ceramiki). Tak czy inaczej daj znać, czy dałeś radę cały okrągły rok przy tak gęstej gąbce 45 ppi w kubełku - obstawiam że po pół roku się przytka, i to nie jakimś "brudem" lecz filmem pożytecznych bakterii, przez co strumień wody będzie szukał "lewego" przepływu.

  3. 16 hours ago, dimis said:

    chyba 2 godzine przelewalem wode.

    Te 2 ryby sa w wodzie okolo 1 godziny, wyciagnalem je i dluzej przyzwyczajalem do wody

    Z "przywyczajaniem" do wody są różne teorie. Jedna z nich jest taka, że ryby należy po prostu odłowić i przełożyć do nowego zbiornika, żeby miały tylko jeden krótkotrwały stres, a nie kilka po kolei, a różnice temperatury, pH czy twardości wody nie mają znaczenia (poza nielicznymi szczególnymi gatunkami).
    No i chyba lepiej przekładać po ciemku.

    • Lubię to 1
  4. On 2/23/2022 at 8:00 PM, L.A.J.O.N. said:

    tu masz slim ponoć nie zatykające się

    Wielkie dzięki za podpowiedź, dziś trafiłem tę końcówkę (oraz drugą o większej średnicy) na targach akwarystycznych, pomiarów nie robiłem ale na oko wypływ wody z fajki jest większy niż przy tradycyjnej kostce (na początek wyrzuciło sporo mętów porwanych silniejszym strumieniem wody) i chyba pracuje ciszej (co da się sprawdzić dopiero w nocy).
    Tradycyjna kostka ma chyba za drobne pory do air-lifta, ma inny cel.

  5. 3 hours ago, Szkodziu said:

    czy chociaż po części jej nie przyciąć i wsypać jakieś inne medium filtracyjne

    Ceramika jest dla leniwych, którym się nie chce gąbek płukać. Miałem niegdyś FZN-3 z oryginalną gabką w jednej komorze i rurkami w drugiej - gdy mnie dopadł długotrwale "leniuch", to woda przez gabkę leciała ledwo ledwo, a przez rurki w miarę normalnie, choć gruba warstwa bakterii (a pewnie i częściowo glonów) była na wierzchu ceramiki. Rozważyłbym założenie gąbki na ssak filtra (Aquael nawet oferuje obecnie dedykowaną, ja dawałem od FAN-3), choć jak wszystko ma i zalety (dodatkowa filtracja, nie wciągnie narybku, krewetek itp.) i wady (wygląd oraz kłopot przy zdejmowaniu/zakładaniu).

  6. On 2/15/2022 at 9:21 AM, triamond said:

    Rodzaj przepływu nie da się policzyć dla danego medium ze względu na kształt. Ale w dziesiątkach eksperymentów opisanych na stronie przy użytych filtrach, przy przepływie 0,9 cm/s (moje szacunki) przez wszystkie media jest turbulentny. Dla HMF 50x25 cm będzie to 4000 l/h.

    Oczywiście, że się da policzyć - zapewne nie trafiłeś do tej pory na strony Aquaristik ohne Geheimnisse, ani Berechnungen zum Hamburger Mattenfilter, ani Berechnung eines Hamburger Mattenfilters in Eckbauweise, ani Berechnungen HMF Pumpenleistung Mattengröße und Strömungsgeschwindigkeit
    Wg Niemców optymalna prędkość przepływu wody przez gąbkę filtracyjną to 5-10 cm/min (optimum 7,5 cm/min - nie więcej niż 10 maksymalnie 15 cm/min). Komu jak komu, ale Niemcom w przypadku filtra hamburskiego wierzę👍.
    1 cm/sek = 60 cm/min., czyli przyjęte przez Ciebie 0,9 cm/sek = 54 cm/min.
    Dla porównania mój kubełek ma 8 litrów mediów, załóżmy że to kostka 2*2*2 dm, przepływ realny 600-1200 l/h=10-20 dm3/min czyli 25-50 cm/min w granicach Twojego szacunku. Co ciekawe są inne modele takiego kubełka mające zamiast 4 koszy tylko 3 lub 2 takie same kosze i znacznie słabszą pompę, co zbliża przepływ do 6-12 cm/min.
    Miłej lektury😉.

  7. 11 hours ago, vilu said:

    Przy zastosowaniu kostki napowietrzającej dobrym rozwiązaniem by było zastosowanie na dole komina coś jak lejek do góry nogami w którym będzie kostka. Kostka nie zatykałaby przepływu wody.

    Wydaje mi się, że w takiej konfiguracji owszem przepływ jest rzeczywiście lepszy, lecz kostka pracuje znacznie głośniej, przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń. De facto mam taki właśnie układ w podżwirówce, gdzie dolna złączka od kratki do rurki jest właśnie odwróconym lejkiem, i na noc zwykle podciągam kostkę do góry co znacznie zmniejsza hałas. Bąbelki "nie lubią" uderzać w jakiś sufit (w paru innych konfiguracjach innych filtrów podobne zjawisko hałasu gdy bąbelki nie płyną swobodnie do góry, np głośny "pyk" co parę sekund łączących się bąbelków).

    Problem z kostkami w podobnym układzie (wężyk napowietrzacza wchodzi od góry przez rurkę przelewową) jest taki, że rurka doprowadza do kostki powietrze od góry, i praktycznie wszystkie użyte przeze mnie kostki w takiej pozycji kiepsko pracują, np. bąbelki wypływają nie spiekiem, lecz wokół rurki. A wybór kostek słaby, bo potrzebna mała średnica (rurka komina ma fi 19 mm wewnątrz), do tego kostki po paru miesiącach potrafią się dosłownie rozsypywać w rękach lub/i rurki z kostek same wychodzą (np. przy ściąganiu wężyka).

  8. 40 minutes ago, darianus said:

    Dałbym kolanka 90 stopni, tak żeby wężyk wychodził równolegle do komina.

    Jeśli już to dałbym wewnętrzne prowadzenie wężyka, po co ma się pałętać w akwa, to znacznie zgrabniejsze rozwiązanie (no chyba, że wężyk wchodzi do akwa w zupełnie innym miejscu niż wychodzi rurka wylotowa, i wówczas 90° jest najlepsze z ewentualnym kolankiem w narożniku akwa).

  9. 1 hour ago, pulpet said:

    Wg Ceneo wygląda, że te rurki przelewowe do filtrów hamburskich (WYCIĄG POWIETRZA, KOMIN DO HAMBURGA fi16/160) oferował sklep Wodna Kraina Sklep Wodna Kraina, cyt.:

    "WYCIĄG POWIETRZA, KOMIN DO FILTRA HAMBURSKIEGO-- RURKA DO PRZEPŁYWU WODY W FILTRZE HAMBURSKIM --Rurka pozwala w bardzo solidny sposób napędzać wodę w filtrze hamburskim. Jest skonustruowana w taki sposób, że powietrze przechodząc poprzez jej dolną część zostaje rozdrobione na drobne pęcherzyki, w wyniku czego dużo bardziej efektywnie napędza wodę ku górze. Ogranicza to w dużym stopniu bulgotanie jednocześnie zwiększając ilość litrów przepompowywaną przez komin. Wydajność kominów zależy od pompy do jakiej są podłączone.WYMIARY:Średnica: fi 16mm Długość: 160mm   Złączka: 4/6 mm  Pod zamówienie oferujemy kominy o dowolnej długości i średnicy, więcej szczegółów poprzez zapytanie mailowe lub telefoniczne...."

    Na niemieckiej stronie producenta da się kupić z wysyłką do Polski, z tym że przesyłka 15 euro: GN Luftheber®
    Są również na eBay: GN-Luftheber eBay

  10. 33 minutes ago, piotriola said:

    Możesz użyć takich rurek od starych filtrów gąbkowych.

    Mam filtr gąbkowy NSF-120l w kwarantannie, przy pompce AirSilent Maxi (40 l/h) szału nie robi (ani nie jest szczególnie cichy), aczkolwiek rurka teleskopowa wciśnięta do minimum co może mieć znaczenie (poziom wody tylko 25 cm, więc słabszy ciąg). Nie wiem jaka jest konstrukcja NSF-120l w środku (kupując myślałem, że na zwykłą kostkę), ale takiej rozpraszającej bąbelki "zębatki" to raczej tam nie ma.

    Obecnie mam kostkę włożoną do rurki jak na zdjęciu i być może sama kostka blokuje strumień wody w przekroju rurki, a wsunięta do końca do samego dna nieco zwiększa wypływ, lecz zaczyna mocno hałasować:
    filtr-podzwirowy-uf-200-do-200l.jpg

    (brzęczyk Oxypro 150).
    Twojej rurki z niemieckiego eBaya poszukam w Chinach 😊.

  11. On 1/25/2021 at 2:08 PM, Jaras1971 said:

    jak sprawa wyglada z czujnikiem temp? który sterownik go ma.

    Mam sterownik do kompletu lampy Arcadia, który pokazuje temperaturę zewnętrzną powietrza (w praktyce °C pudełka sterownika więc zawyża) oraz wewnętrzną wody (podłączana sonda) i wydaje mi się to gadżetem (po co ciągnąć gruby kabel sondy zamiast malutkiego termometru w akwa?), no chyba że do sterowania wentylatorem.

  12. On 2/15/2022 at 1:16 PM, triamond said:

    Lata temu miałem w sumpie poza gąbką, kilkadziesiąt litrów keramzytu, działało, choć teraz wiem, że kilkanaście razy gorzej

    Czyli zdechło Ci kilkanaście razy więcej ryb? Rośliny rosły kilkanaście razy wolniej? Rodziło się kilkanaście razy mniej narybku? Niechciane glony mnożyły się kilkanaście razy szybciej? Opisz bliżej kilkunastokrotne klęski w wyniku zastosowania keramzytu czy ceramiki czy pumeksu zamiast gąbki.
    Liczby to nie wszystko, w Twoim przypadku bardzo fascynujesz się wydajnością usuwania azotynów i azotanów przez dm3 medium. A może jeśli ktoś ma miejsce, niech sypie to co lubi, i według swojego kryterium, np. odporności na zapychanie, lub uzbieranych zakrętek - a końcu i tak okazuje się, że najwydajniejsze jest napowietrzane złoże ruchome ze... zwykłego piasku👍.

    Tak swoją drogą niektóre media są seksowne😉:
    sera siporax Nitrat-Minus Professional | English

    sera siporax Nitrat-Minus Professional | Deutsch

  13. 12 hours ago, pulpet said:

    Gąbki możesz spróbować wygotować/przelać wrzątkiem.

    Pralka, serio.

     

     

    PYTANIE techniczne do administracji:
    Jak w edytowanym poście dodać nowy cytat? Próba dodania cytatu ('Quote selection') podczas edycji nie wstawia nowego cytatu w okienko edycji, lecz otwiera poniżej okienka edycji postu nowe okienko nowej odpowiedzi.

    • Dziękuję 1
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.