Skocz do zawartości

Oświetlenie dla laika RGB COB od 10W - 200W Ciąg dalszy nie koniecznie dla laika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam koledzy,

Podbudowany waszymi oświetleniami postanowiłem wymienić swoje stare światło oparte na modułach samsunga + modułach czerwonych i niebieski nieznanego producenta ;) na oświetlenie RGB COB by deccorativo.


Zdecydowałem się na dwie diody! Po zmontowaniu oświetlenia i wmontowaniu go do mojej pokrywy okazało się, że oświetlenie jest niewystarczające. Moim zdaniem świeci za słabo.


I tu pytanie do bardziej doświadczonych:

- czy jest za mało diod jak na mój litraż;

- może coś źle zrobiłem;

- może mam za słaby zasilacz (12VDC Max. 1,67A 20W).


Proszę o rady ;)


Pozdrawiam,

Krzysiek

Opublikowano

Po pierwsze rezystory ograniczają moc diód aby nie pracowały na 100%. Po drugie moim zdaniem dwie na 107 cm to trochę mało. Ja przy swoich 120cm (jakieś 107 efektywne) mam zamiar dać 4 lub nawet 5 szt., tak średnio co 20 cm.

Przy okazji - zasilacz pracuje prawie bez zapasu mocy, może szybko zakończyć swój żywot.


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Jak sam pisałeś diody nie pracują na 100% swojej mocy więc zasilacz ma mały zapas. Chodzi mi tu bardziej o te 1,67 A !


A co do ilości diod to mój zamysł był taki aby zrobić oświetlenie jeszcze bardziej energooszczędne niż poprzednie. Widzę jednak, że to chyba nie wyjdzie ;(

Opublikowano

No niestety, zwykle białe są dużo jaśniejsze niż kolorowe.

Z wyliczeń "na oko" wychodzi, że diody mają prąd ograniczony do ok 150 mA (na kanał) czyli zaokrąglając obie pobierają ok 1A. Nie jest źle. Jak za ciemno możesz dać troszkę mniejsze rezystory, to da większy prąd (z aukcji wynika, że powinien wynosić 300-330mA na kolor). Min to 1x20 i 2x10 Ohm. Tyle, że wtedy spalisz zasilacz...

Jak coś źle liczę to niech mnie ktoś poprawi :)


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Heya


Ja swoje zrobiłem kilka dni temu i sądziłem, że 8szt diód rgb wystarczy na baniak 200x50x60.

Kto co lubi ale dobrze, że mam zapas na zasilaczu więc w planach dołożenie jeszcze z 5szt.

Tak naprawdę to opór rezystorów i brak pełnej mocy poszczególnych kolorów (u mnie niebieski na full, zielony prawie na full a czerwony trochę podkręcony) robi z 80W samych modułów może z 30W po regulacjach;)

Niestety te ograniczenia przedłużają nam żywotność diód kosztem ich ilości.

Opublikowano
Witam koledzy,

...Zdecydowałem się na dwie diody! Po zmontowaniu oświetlenia i wmontowaniu go do mojej pokrywy okazało się, że oświetlenie jest niewystarczające. Moim zdaniem świeci za słabo.


I tu pytanie do bardziej doświadczonych:

- czy jest za mało diod jak na mój litraż;

- może coś źle zrobiłem;

- może mam za słaby zasilacz (12VDC Max. 1,67A 20W).



Krzysiek,

Mam baniak 1m i na profilu są 3 diody RGB w odstępach ok 25cm. Dla mnie ta ilość światła jest czasami aż za duża, dlatego też, mam przytłumione światło przez sterownik Conrad na 80% mocy. Na tej długości akwarium możesz dać max 4 sztuki led.

Jeżeli zrobiłeś to wg pomysłu Deco, to wszystko jest ok.

Co do zasilacza. W moim zestawie jest 150W; 12,5A. Twój jest chyba za słaby, bo masz przecież w użyciu diody 2x20W.

Opublikowano

A myślałem, że mam 2 x 10W ;)


Cztery diody chmm.... tak jak już wcześniej wspominałem moim zamysłem było stworzenie oświetlenia energooszczędnego. Przy czterech diodach to już nie będzie eko ;) Poczekam troszkę jeszcze na rady od innych i podejmę jakąś mam nadzieje słuszną decyzję. Między czasie muszę poszukać i podłączyć inny zasilacz aby wyeliminować moje wątpliwości.


W ostateczności zostawię te dwie diody i dodam jeszcze 3 moduły samsunga, aczkolwiek nie chciał bym tego robić.


Krzysiek,

Mam baniak 1m i na profilu są 3 diody RGB w odstępach ok 25cm. Dla mnie ta ilość światła jest czasami aż za duża, dlatego też, mam przytłumione światło przez sterownik Conrad na 80% mocy. Na tej długości akwarium możesz dać max 4 sztuki led.

Jeżeli zrobiłeś to wg pomysłu Deco, to wszystko jest ok.

Co do zasilacza. W moim zestawie jest 150W; 12,5A. Twój jest chyba za słaby, bo masz przecież w użyciu diody 2x20W.

Opublikowano
Cztery diody chmm.... tak jak już wcześniej wspominałem moim zamysłem było stworzenie oświetlenia energooszczędnego.

Krzychu nie obraź się, ale z takim założeniem to pod narurowca podepnij młyn i będziesz robił eko mąke, którą sprzedaż. Uwierz, że nie odczujesz tych 10W więcej.

Wracając do tematu, dołóż jeszcze jedną diodę i zmień zasilacz np.

Zasilacz do taśm LED AC 230V /DC12V 100W IP20 Z100 (4788204234) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img08.allegroimg.pl/photos/400x300/47/88/20/42/4788204234@@AMEPARAM@@08@@AMEPARAM@@47/88/20/42@@AMEPARAM@@4788204234


Duży zapas mocy wrazie potrzeby.

Opublikowano
A myślałem, że mam 2 x 10W

Oczywiście, że tak masz. To ja się pomyliłem. Sorry.:oops:

Nie zmienia to jednak faktu, że zasilacz pracuje na full.


Napisałem, że max można dać 4 sztuki a nie, że trzeba. Mam w podobnej długości akwarium do twojego 3 sztuki i przez kilka godzin dziennie świecą na 80% mocy. Moje oświetlenie to 30W czyli mniej niż mój syn ma w nocnej lampce :D .

W standardowej pokrywie miałbyś T8 2x30W i zapewne zmieniałbyś świetlówki na jakieś lepiej wybarwiające rybki.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.