esku Opublikowano 6 Grudnia 2012 #1 Opublikowano 6 Grudnia 2012 Swoim akwarium malawi nie mogę się pochwali bo jeszcze go nie mam. Mam u siebie dwie opcje albo przerobie 240l o podstawie 120*40 albo zrobię nowe. Plan jest, wstępne wyceny są - nie ma końcowej zgody współmałżonki jeszcze. Co do tego planowanego bo w sumie tutaj będzie największy zonk dla mnie. Planowany wymiar 220x60x45 - no chyba że mogę zrobić niższe to by było fajnie ponieważ będzie stało na wysokim (110cm) "stole". Co do filtracji to unimax 500 obecnie chodzi w 240l by był jako mechanik no i te szkiełko by poszła na sumpa jako biolog a za pompkę robił by minikani 120 który teraz stoi na strychu. Co o tym myślicie?
nabe Opublikowano 6 Grudnia 2012 #2 Opublikowano 6 Grudnia 2012 Piękny wymiar, panie Aczkolwiek 40cm wysokości wyglądałoby bardzo dziwnie jeśl chodzi o proporcje, a druga sprawa że będzie zwyczajnie za niskie. Odejmij warstwę piasku,grubość dna i kilka cm od góry bo nie zalejesz zbiornika "pod korek".Zostanie 35 cm? Nie polecałbym niczego niższego od 50cm.
makok Opublikowano 7 Grudnia 2012 #3 Opublikowano 7 Grudnia 2012 zależy co chce trzymać, bo jak np wielkie stado lethrinopsów to czemu nie? podejrzewam że to poniekąd jakiś kompromis z tym wymiarem - więc o niebo lepszy taki niż 240l
esku Opublikowano 7 Grudnia 2012 Autor #4 Opublikowano 7 Grudnia 2012 Na razie walczę z żoną. Byłem u szklarza. sena takiego akwa to 650zł. Macie może doświadczenie z klejeniem? Jakie i ile powinno być wsporników/wzmocnień na górze? Stół pod akwa będzie znajomy załatwiał bo ma wejścia do firmy która spawa bramy. Po konsultacji ze znajomym oraz spawaczem będzie robiony z puszki 40x40x3. Zastanawiam się czy robić idealny pod wymiar akwa czy zrobić 5-10 cm szerszy czyli jak akwa 60cm to stół 65-70cm. Przeraża mnie jeszcze budowa sumpa po obejrzeniu filmików userów z tego forum.
makok Opublikowano 7 Grudnia 2012 #5 Opublikowano 7 Grudnia 2012 esku moim zdaniem 40x40x3mm to za gruby stelaż... ja mam prawie 2x cięższe akwa na 40x27x3mm bo taki był w sklepie tylko, a szedłem kupić max 30x30x3 ale nie było (oczywiście z walcowanej na gorąco, bo walcowana na zimno jest 2x droższa)... także szkoda kasy... i nie wiem jak u Ciebie ale u mnie goście od bram krzyknęli 2-3x więcej za zespawanie tego niż w efekcie zapłaciłem - powinieneś się zmieścić w 250-300zł max za materiał, spawanie i malowanie (nie proszkowo) tu są schematy mojego projektu: https://picasaweb.google.com/108508920254682367904/Nowe_akwa?authuser=0&feat=directlink może Ci się coś przyda... co do sumpa, to tu opowiedziałem w zasadzie wszystko co jest do powiedzenia w temacie: http://www.youtube.com/results?search_query=suump+motowilk&oq=sump+motowilk&gs_l=youtube.3...19010924.19014313.0.19014719.14.14.0.0.0.0.189.1362.9j5.14.0...0.0...1ac.1.tQInz84192g -- nie ma sensu robić więskzej szafki
esku Opublikowano 7 Grudnia 2012 Autor #6 Opublikowano 7 Grudnia 2012 No tutaj liczę że będzie tańsze spawanie ponieważ będzie to przez znajomego który powie że dla niego mają zrobić. A że im tez usługi świadczy więc ..... No zobaczymy. Z tym profilem to mnie zdziwiłeś. Na początku myślałem o 50x50. Czyli 30x30x3 powinno w zupełności wystarczyć - a to dobra wiadomość wagowa . Co do sumpa - To jakoś nigdy nie miałem potrzeby się w ten temat zagłębiać. no ale teraz .... NAwet nie wiedziałem ze potrzebny jest komin do tego. muszę zacząć grzebać w necie (ale oczywiście zacznę od twoich filmików) zanim zacznie się klejenie akwa. Makok, ty swoje akwa sam kleiłeś?
makok Opublikowano 7 Grudnia 2012 #7 Opublikowano 7 Grudnia 2012 sam, bo w sklepach nie mieli tego co chciałem, uznałem że too nie może przecież być takie trudne i nie było
esku Opublikowano 7 Grudnia 2012 Autor #8 Opublikowano 7 Grudnia 2012 Jak myślisz, czy szkło 10mm do 600l wystarczy? Bo słyszę różne głosy. No i jakie wzmocnienia na górze dać?
Maciej Opublikowano 7 Grudnia 2012 #9 Opublikowano 7 Grudnia 2012 Wg. mnie 10mm w zupełności wystarczy. Grubość szkła dobierasz do wysokości zbiornika a Twój ma tylko 45cm. Co do wzmocnień przy tej długości dałbym 2 wzdłużne i 2 poprzeczne. Pzdr
esku Opublikowano 7 Grudnia 2012 Autor #10 Opublikowano 7 Grudnia 2012 A jakiej długości i szerokości dać te wzdłużne? I jakiej szerokości poprzeczne? No i najważniejsze. Jak przekonać drugą połowę Wiem że i tak każdą złotówkę wydaną na akwa będę musiał mnożyć razy dwa "na coś do domu". Ale to i tak mało przekonywujący argument.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się