Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, choć nie jestem "zielonym" akwarystą to jednak potrzebuje waszej pomocy.

A mianowicie mam zamiar założyć swoje małe Malawi w zbiorniku 112l od Juwela (jest to niby zestaw z filtrem oraz oświetleniem lecz raczej nie jest to dobrej jakości/wydajności), w którym chiałbym mieć pyszczaki saulosi w liczbie 1-3 moęe 4(harem). I teraz potrzebuje od was rad jakie oświetlenie kupić oraz jakie filtry.

Dzięki!

Opublikowano

Poczytałem troszke i zdecydowałym sie na filter Hw302 oraz prefiltr tylko nie zabardzo rozumiem czym sie rożnia te prefiltry (oprócz wymiarów) i który by był dobry do mojej 112.I z tego co wyzytałem w tym temacie(http://forum.klub-malawi.pl/podstawowy-osprzet-filtracyjny-t20673.html) to by wystarczyło? Wyczytałem również ze do filtra zewnętrznego potrzebne będą wkłady ceramiczne czy coś jeszcze?

Niestety nie znalazlem dokladnie jakie świetlówki byly by dobre, więc jeśl możesz cos doradzić to bardzo bym prosił :)

Opublikowano

...w temacie który wskazujesz w linku chodzi o pfrefiltr typu gęsta gąbka założona na zasys filtra zewnętrznego .Czyli po prostu kupujesz gęstą gąbkę w kształcie walca czy sześcianu i zakładasz na rurkę która zasysa wodę do filtra kubełkowego. Do filtra zewnętrznego możesz włożyć ceramikę , grys koralowy ( bufor pH) czy też Matrix Sachem .Jak i czym wypełnić wszystko znajdziesz na forum tylko musisz poszukać. Koledzy mają ten filtr i ładnie popisywali jakich używają wkładów.

Co do świetlówki to proponowałbym jedną typu Power Glo..Ale to musisz wejść w galerię i w opisach poczytać i pooglądać jak to wygląda . Ja też mam tylko jedną typu Powe Glo. Ale to sprawa bardziej gustu.")

Opublikowano

Kolego, jeśli chodzi o świetlówki to kwestia gustu ;) power glo jest naprawdę fajne, na pewno fajnie Ci wybarwi rybki, jeśli zdecydujesz się na "firmową" obsadę takiego zbiornika, czyli Pseudotropheus Saulosi. Jeśli chodzi o filtrację to możesz też kupić JBLa e 701, albo 901, da radę, do środka - pierwszy kosz, zostawiasz gąbki, następne ceramika albo grys, czy matrix, tak jak napisał Andrzej. Prefiltr pomoże w tym, żeby za dużo brudu nie dostawało się do kubła, co spowodowałoby przymus częstego czyszczenia.

Opublikowano

Witam kolego,

Ja też zaczynałem od 112 tak jak Ty i też borykałem się z problemem doboru sprzętu. Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem do takiego zbiornika jest tak jak wspominałeś filtracja oparta na ,,kuble,,. Proponuje Ci tak jak mój przedmówca zakup jakiegoś markowego kubełka. Moim zdaniem fajny stosunek ceny do jakości ma sprzęt firmy jbl. Osobiście w swojej 112 używałem filtra JBL e901 który sprawował się super (bez mechanika w środku). Wszystkie syfy zatrzymywały się na wkładzie gąbkowym w pierwszym koszu. Gąbkę tą płukałem co drugą podmianę wody ;). Dziś kupił bym trochę mocniejszy sprzęt tzn kubeł JBL e1501. Była by to decyzja przyszłościowa bo przyda Ci się do większego akwarium które znając życie postawisz +/- za jakieś 6 miesięcy ;)

Opublikowano

A ja polecam Hw302. Mam go już ponad 2 lata. Działa bezawaryjnie a jego kultura pracy jest na tym samym poziomie co filtry JBLa. Jego wydajność przy załadowaniu go do pełna różnymi mediami filtracyjnymi łącznie z prefiltrem ze 100mikro sznurkiem wynosi około 700-800 l/h.


Ważny jest dobry prefiltr, aby ograniczyć otwieranie kubła do minimum (maksymalnie 1 w miesiącu).

Opublikowano

Witajcie, nie spodziewałem sie tak licznego odzewu z waszej strony :) I cieżko jest mi sie odnieść do każdegoz Was więc napisze ogólnie. Tak w akwarium zamierzam mieć saulosi w liczbie 1-3/4. Jeśli chodzi o świetlówke to czy wystarczy jako jedyne zródło swiatła ta polecana przez Was Power Glo? Oraz bede miał możliwiość odkupienia od kolegi kubełka 3 letniego do akwarium 300 litrowego i mam pytacie czy jeśli odkupiłbym to czy może być filtr o wieszej mocy czy bedzie to powodowało cośw rodzaju mocnego prądu. Oraz jeśli kupił bym ten kubełek to co musiałbym do niego dokupić, prosiłbym o podanie jak krowie na rowie dokładnych nazw i produktów. Dzieki!

Opublikowano
i mam pytacie czy jeśli odkupiłbym to czy może być filtr o wieszej mocy czy bedzie to powodowało cośw rodzaju mocnego prądu. Oraz jeśli kupił bym ten kubełek to co musiałbym do niego dokupić, prosiłbym o podanie jak krowie na rowie dokładnych nazw i produktów. Dzieki!


Kubełki nawet mocne jeżeli będą jedynym źródłem "mieszania" wody w 112l nie spowodują pralki więc możesz śmiało brać. Jeżeli chodzi o druga część pytania to popatrz się na poprzednie posty a znajdziesz odpowiedź.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.