Jump to content

Chłodzenie wody lato/zima.


mdhlodz
 Share

Recommended Posts

mdhlodz

W starym temacie( http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=19&t=5374&hilit=ch%C5%82odzenie ), którego już nie chciałem odgrzebywać wciąż mówi, się o wentylatorach do chłodzenia. Chciałem się spytać czy są aktualnie inne sposoby na obniżenie temperatury wody? Mam u siebie w pomieszczeniu temp 28*C, wodę w akwarium 28-29*C. W lato wiadomo upały, zima ogrzewanie piecowe. Także też podczas grzania temperatura około akwarium jest 28*C. Zastosowanie wiatraków średnio mi odpowiada bo trzeba gdzieś to ciepłe powietrze odprowadzać. Na pokój bym nie chciał bo mnie też już jest gorąco także nie potrzebuje jeszcze podnosić temp. Na ścianę za akwarium już w ogóle, wilgoć i zaraz grzyb. No i ciągłe uzupełnianie wody która szybciej wyparuje. Na razie z 12h/24h oświetlenia (2x30 t8) zmniejszę czas świecenia świetlówek. Jeszcze nie wiem na jaki czas dziennie. Są jakieś świeże pomysły?

Link to comment
Share on other sites

eljot

Sposób stary ale najtańszy i działający to :wink: zamarznięta woda w plastikowej butelce 1,5l. Jak temperatura wzrasta zbyt wysoko to taką "kostkę" lodu do akwa i po kłopocie. Oczywiście przy dużych akwariach ilość "kostek" trzeba zwiększyć.

Link to comment
Share on other sites

mdhlodz

Znane sa wam jakieś fotorelacje z montażu tych wiatraków lub zdjęcia finalne?

Link to comment
Share on other sites

Perez666
Znane sa wam jakieś fotorelacje z montażu tych wiatraków lub zdjęcia finalne?


Tu nie ma co focić :wink:


Kupujesz odwrócony termostat,zasilacz stabilizowany np.1A który w zupełności wystarcza na dwa wiatraczki.

Łączysz kable wiatraczka(czerwony i czarny) z odpowiednimi z zasilacza,podłączasz zasilacz do odwróconego termostatu,ten do prądu i włala :mrgreen:

Oczywiście na odwróconym termostacie ustawiasz wartość temperatury przy której mają się włączać wiatraczki(np.26 st.C.),gdy temp. spadnie,wiatraczki się wyłączają.

Link to comment
Share on other sites

mdhlodz

Ok dzięki. Przeczytałem i nadal mam wnioski, że ten system nie jest doskonały, pozostaje tylko poczekać aż tą plexi koleszka zamontuje bo 1cm wody wyparowanej w 2 dni to sporo, w skali tygodnia to 3,5cm czyli ok 17l utraty wody.

Link to comment
Share on other sites

Podmiany wody , napowietrzanie.

Czytanie ze zrozumieniem.


Przyjrzyj się konstrukcji smurva, chłodzenie przez wymianę powietrza znad powierzchni wody to najlepszy sposób, zob. jak to się robi w akwariach morskich. Opcja dla kasiastych to chłodziarka akwarystyczna. A chyba kolega Mars (?) dawno temu opisywał swoją instalację zrobioną z lodówki do wina :)

Link to comment
Share on other sites

aarset
sa chlodziarki z przeznaczeniem do slonych zbiornikow ale taka zabawa to juz imo malo oplacalna :Dhttp://malawishop.pl/akwarystyka-morska/chlodzenie/chlodziarki.html

Klimatyzacja, może nie najtańsza opcja, ale przy kilku zbiornikach na pewno bardziej opłacalna niż zakup chłodziarek akwarystycznych. A tak przy okazji oprócz zapewnienia komfortu naszym podopiecznym, zapewniamy odrobinę luksusu również sobie :wink:

Link to comment
Share on other sites

eljot
Klimatyzacja, może nie najtańsza opcja, ale przy kilku zbiornikach na pewno bardziej opłacalna niż zakup chłodziarek akwarystycznych. A tak przy okazji oprócz zapewnienia komfortu naszym podopiecznym, zapewniamy odrobinę luksusu również sobie :wink:

Można już kupić klimatyzatory przenośne poniżej 1000 pln. Może w wydajności szaleństwa nie ma ale w jednym pomieszczeniu obniży temperaturę do akceptowalnego poziomu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.