Jump to content

krzyźówka


klopot
 Share

Recommended Posts

Witam,

To mój pierwszy post i nie wiem czy w dobrym miejscu się podpiąłem.

Jeśli tak to przepraszam moderatorów.

Ostatnio pojawiły się młode w zbiorniku i raczej na pewno to jest krzyżówka bo nie mam pary tego samego gatunku.

Mam pytanie co się mogło skrzyżować?

Posiadam:

- samiec melanochromis chipokae

- samica Red Red (lub Red Blue)

- i Pseudotropheus Saulosi. I tu jest problem, bo wyglądami na samca, ale nie jestem pewien. Żólty co prawda jest, ale delikatnie ciemniejszy od góry.


Czy możliwa jest krzyżówka melanochromis chipokae z Red Red, albo Pseudotropheus Saulosi?

Jeśli nie to raczej wytarły się te dwie żółte.


Małe mają około 5mm - 6 sztuk.


Pozdrawiam,

Grzesiek

Link to comment
Share on other sites

Perez666

Z tych trzech gatunków również obstawiałbym na reda z saulosi.Coś jeszcze pływa w tym baniaku?samica Red Rad (lub Red Blue)

- i Pudotropheus SaulosiBTW poprawne nazwy to

Metriaclima estherae red-red

Pseudotropheus saulosi

Link to comment
Share on other sites

Niedawno ktoś pisał o krzyżówce saulosi z redem więc pewnie u ciebie było podobnie :(


A możliwa jest krzyżówka z melanochromis chipokae??

Bo jeśli nie to wyjaśni mi to czy tamte dwie to para.


Dzięki za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

eljot

Podobno wszystko jest możliwe ale bardziej prawdopodobne jest mezalians :) reda z saulosi (samice trochę podobne) niż z chipokae

Link to comment
Share on other sites

Grześku - niestety twój post jest tylko potwierdzeniem tego, z czym walczymy.

Ciekaw jestem jakie masz akwarium, jak działa filtracja, co pływa w akwarium.

Wpuściłeś ryby do akwarium o których nie masz zielonego pojęcia, kłopoty z krzyżówkami to najmniejszy problem - póki nie będziesz chciał ich komuś ich dać (bo wtedy będzie to jego problem), ale uwierz nie trzyma się ryb tak jak ty to robisz - bo coś mi się wydaje że w akwarium masz tylko te trzy ryby - i boję się że zaraz napiszesz że nawet w czymś mniejszym niż 60 l.

Link to comment
Share on other sites

Grześku - niestety twój post jest tylko potwierdzeniem tego, z czym walczymy.

Ciekaw jestem jakie masz akwarium, jak działa filtracja, co pływa w akwarium.

Wpuściłeś ryby do akwarium o których nie masz zielonego pojęcia, kłopoty z krzyżówkami to najmniejszy problem - póki nie będziesz chciał ich komuś ich dać (bo wtedy będzie to jego problem), ale uwierz nie trzyma się ryb tak jak ty to robisz - bo coś mi się wydaje że w akwarium masz tylko te trzy ryby - i boję się że zaraz napiszesz że nawet w czymś mniejszym niż 60 l.Zbiornik główny 80l, a w nim samiec chipokae + samiec auratus w swojej osobistej grocie mocno zdominowany + 2 zbrojniki.

Do kotnika 30l powędrowały te dwie żółte (wydaje mi się że samiec ikubuje) + 6 malizn.


Filtracja w głównym kubeł minikani 120 z prefiltrem (w środku koral, ceramika, i szczypta węgla) + 2 mechaniczne o łącznym przepływie 900l/h. NO2 - 0, NO3 - 30, pH8, GH14-15.

W kotniku jedynie dwa wewnętrzne, jeden z świeżą ceramiką + zeolitem, drugi mechaniczny. Bardzo silne natlenianie i dosyć spora cyrkulacja. Na dnie bardzo dużo wapienia filipińskiego i martwej rafy dużo kryjówek, dzięki czemu cyrkulacja nie uciążliwa dla narybku.


Jednak filtr jest świeży i podłoże tak samo w wyniku czego od rana walcze z NO2 - 1,6mg/l podmianka 40% i ani drgnie w dół. :(

Jak przez najbliższe dwa dni przy podmianach koło 50%/dzień nie spadnie to podbiore media filtracyjne ze starego kubełka.


Zbiornik na wylocie ryby miały na spokojnie dokonać swoich dni i miałem przejść na tanganikę małą do 250L jednak teraz mi się to pokrzyżowało i mam mały dylemat...

1.Proszę się powstrzymać od złośliwego tonu wypowiedzi.

2.Proszę używać opcji edytuj, posty połączyłem. Gorol.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Kłopot napisał

(wydaje mi się że samiec ikubuje)


Coś mi tu nie gra, od kiedy to samiec inkubuje? Podkradł czyjeś jajka? :)

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Wydaje mi się że kiedyś przegladałem na jakiejś stronie www że rybcie są dość blisko spokrewnione. Kiedyś nazywała się pseudotropheus zebra (zaliczając to odmiane red-red) dopiero potem została wydzielona na metriaclima esther red-red. Dlatego krzyżówka z Saulosi jest najbardziej prawdopodobna. Zresztą większość gatunków w Malawi powstała jako krzyżówki...

Swego czasu było straszne zamieszanie w taxonomi pielęgnic z jeziora malawi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.