Jump to content

malawi_jak dlugo świecieć !


finamo
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Zastanawiam sie, jaki jest optymalny czas oświetlenia akwaium i w jakich porach dnia?

Ze względu, że zona karmi ryby z rana, świetlowki zapalaja sie od 7-12, i pozniej po południu 15-23 (w południe jest dosc

jasno w pokoju, gdzie stoi akwarium). Nie wiem, czy tak powinno to funkcjonowac ??? czy lepiej świecić w trybie ciągłym ? (np 12-23). Prosze o rady.

Akwarium 240 l (obasada - Pseudotropheus Lombardoi i Maylandia estherae red-red)

Swietlówki - Diversa (1x OPTI Plant i OPTI Natural 30W)

Będę wdzięczy o cenne rady.

Link to comment
Share on other sites

ok, tylko jak mam to rozumieć, gdy inni twierdza że nalezy swiecic w trybie ciagłym, bo zapalanie i zagszenie swietlówek stresuje ryby ? jakie sa Wasze doświadczenia ?

Link to comment
Share on other sites

ja mam w południe jasno w pokoju, więc nie widzę sensu włączać świateł - szczególnie i dlatego, że mnie nie ma - jakoś nie zauważyłem u siebie płochliwości ryb.

A również włącza mi się światło i wyłącza.

Link to comment
Share on other sites

Pytam tutaj, aby nie zakładać nowego wątku.


Jaki wpływ na procesy zachodzące w wodzie ma długość świecenia, barwa światła oraz długość fali? Generalnie piszę o normalnej sytuacji, gdzie nie stosujemy leków.


Czy tylko podczas wykwitu glonów oraz wysokiej temperatury w akwarium (tutaj pośrednio oczywiście) latem, długość świecenia oraz jego rodzaj ma znaczenie?

Link to comment
Share on other sites

U mnie glony duzo lepiej rosna przy dluzszym i intensywniejszym swieceniu.

Swiece: pn-pt 6.30 - 17 + 22-23 18W, 16.30-22.30 HQI 150W

weekend 18W tak samo + HQI 9-22.30

Link to comment
Share on other sites

Światło ma przede wszytkim znaczenie dla glonów i roślin (jeżeli takowe posiadamy) Zasadniczo im bardziej złożony organizm tym lepszego światła potrzebuje: rośliny potrzebują lepszego światła (mocniejszego) od glonów. Również widmo dla roślin jest bardziej istotne (duże ilości "czerwonego" światła) Jeżeli chodzi o glony to glony zielone są bardziej wrażliwe na jakość światła od brunatnych i czerwonych a te z kolei od sinic (które rosną nawet bez światła). Glony zielone rosną lepiej przy świetle "roślinnym", czyli obfitym w pasmo czerwone widma.


Co do ryb to charakterystyczna dla naturalnych miejsc zamieszkania większości gatunków jest obecność światła wstępnie "przefiltrowanego" przez słup wody. Jest to światło bogate w pasmo niebieskie i fioletowe widma. Stosowanie światła tego typu umożliwia mocne oświetlenie zbiornika bez negatywnego wpływu na ryby (szczególnie odłów i F1).


IMO powinno się świecić mocno i conajmniej przez 8 godzin bez przerwy. Wszystkie widzące zwierzęta są podatne na wpływ światła i naśladowanie naturalnego cyklu dobowego jest konieczne ze względu na gospodarkę hormonalną organizmu. Ja świece 16h bez przerwy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.