Jump to content

wyłupiaste oczy, pyszczak Red Red


_kris_
 Share

Recommended Posts

Witam

Dziś zauważyłem u mojego dorosłego samca Red Red bardzo wyłupiaste oczy, samiec od paru dni był bardzo pobudzony, powiększał grotę a tu nagle dziś dostał wyłupiaste oczy, siedzi w grocie, oddycha raczej wolno i jest bardzo spokojny. . Co to może być? bloat?

Niestety po powrocie do domu po ok 6godz reszta ryb zaczyna mieć podobne objawy jak red red :[ co to może być?

Akwarium pojemność 160l

Obsada to ok 8 Red Red, 1szt yellow,J.dickfeldi 2szt M.c.maingano, 3zbiorniki

Na tą chwilę nie znam parametrów wody

Karmienie to 3razy dziennie, Spirulina, Ichtio-vit, Cichlid Gran

Podmiana wody raz w tyg ok 20l,

Filtracja to Aquael3 w dzień a od dwóch dni dodatkowo Fluval 204 +deszczownia 24h.


Akwarium ma ok miesiąca, gdyż przeprowadziłem się nie dawno w inne miejsce.

Wcześniej ryby żył w takiej obsadzie w tym zbiorniku od około 1,5 roku i nie miałem z nimi żadnych takich sytuacji.

Dodam, że tydzień temu pojawiły się ok 30szt małych red red, jednak zauważyłem, że ok 2tyg po przeprowadzce ryby zrobiły się płochliwe i wychodziły tylko do jedzenia chodź z czasem coraz rzadziej, myślałem, że jest to spowodowane tarłem 2par red red ale chyba nie do końca.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

post-10695-146957128263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bez parametrów nikt Ci nic nie wywroży.

Przynajmniej podstawowe czyli NH3, NO2, NO3, pH musisz podać.

Na 99% to właśnie przez zle parametry - na szybko 25% podmiany wody i jutro komplet wynikow testów.

Link to comment
Share on other sites

:)

ah beztroscy Ci wenecjanie, powódź w mieście a oni nic sobie z tego nie robią...


a tak na serio to masz fatalna obsadę na ten baniak i dopiero od dwóch dni jakiś sensowny filterek, który jeszcze nie dojrzał...

zakładam że nie "przeprowadziłeś wody ze starej chaty" :wink:


eehhh słabo Panie słabo i są efekty... :roll:

Link to comment
Share on other sites


a tak na serio to masz fatalna obsadę na ten baniak i dopiero od dwóch dni jakiś sensowny filterek, który jeszcze nie dojrzał...

zakładam że nie "przeprowadziłeś wody ze starej chaty" :wink:


Co do obsady robię z tym porządek. Co do wody, dokładnie tak jak pisałeś :(


Wszystko zaczęło się po zmianie napowietrzania i filtracji w akwarium, tz. wcześniej używałem tylko aquaela 1000l/h z wkładem bio i napowietrzaniem z wężyka, od 27.01 zamontowałem w akwarium Fluvala 204 z deszczownią oraz aquaela pozbawiłem wkładu bio, założyłem do niego deszczownię i usunąłem wężyk. Fluval chodził 24h/dobę a aquael tylko w dzień razem z oświetleniem. W akwarium posiadam dwie duże kryptokoryny, ok tydz po przesadzeniu zastosowałem nawóz w tabletkach zgodnie z zaleceniem na opakowaniu

Wczoraj rano zauważyłem pierwsze złe objawy tz po nocy większość ryb łapała powietrze i pływały tuż pod taflą wody, zaniepokoiło mnie to i wyłączyłem Fluvala i wróciłem do poprzedniego sposobu filtracji wody, po podmianie wody wczoraj wieczorem i dziś rano najbardziej "chory" samiec red red powraca do formy, tz broni swojej groty i terytorium, stał się bardziej aktywny jednak oczy nadal ma takie wytrzeszczone. Dodam, że deszczownie zamontowałem ok 2-3cm pod taflą wody, strumień skierowany na tylną szybę tak by powodował ruch wody.

Wszystko mi wskazuje na Chorobę gazową – choroba ryb powodowana przez nadmierne stężenie tlenu w wodzie. myślicie, że to może być to? Objawy tej choroby pasują tz: "Ryba staje się mało ruchliwa, płochliwa. Brak u niej chęci żerowania z powodu "wzdęć", częste poleganie na dnie lub pływanie przy powierzchni wody. Są niespokojne, apatyczne... Dochodzi do wystąpienia obrzęków na ciele, np. w okolicy oczu i ich zmętnienie oraz ich uwypuklenie się. "


Proszę nie pisać posta postem.Perez666.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj rano zauważyłem pierwsze złe objawy tz po nocy większość ryb łapała powietrze i pływały tuż pod taflą wody

Rybom poprostu brakowało tlenu !

aquael tylko w dzień razem z oświetleniem

filtr mechaniczny tak jak bilogiczny powinien chodzić 24h, w ciagu 1h gdy filtr nie pracuje zabijasz praktycznie wszystkie potrzebne bakterie. Biologa włącz, mechanika również ma chodzić 24h niezakładaj deszczownicy tylko podłącz wężyk ma porządnie napowietrzyć wodę.

Mieć 160l dojrzałej wody i zalać baniak świeżą.... nie rozumieć tego :shock:

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

miałem podobnie , kiedy zdrowe Rdzawe przerzuciłem z jednego akwarium do drugiego , gdzie w obu przypadkach parametry wody były okey, wykluczając te parametry, tłumaczyłem to sobie stresem ryby, hmn bo cóż też innego ? To tylko przypuszczenie....Z 5 rdzawych tylko u jednego pojawił się taki problem, u reszty okey.

Link to comment
Share on other sites


Biologa włącz, mechanika również ma chodzić 24h niezakładaj deszczownicy tylko podłącz wężyk ma porządnie napowietrzyć wodę.

zdecydowałem się na deszczownie gdyż napowietrzanie z wężyka przeszkadza innym domowniką w spaniu :/, Mechanik chodzi od rana na wężyku i chyba wszystko wraca do normy, biologa też włączyłem. Jutro sprawdzę parametry wody, oby wszystko wróciło do normy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.