Jump to content

Którą z obsad wybrać ? (375l)


mirsto
 Share

Recommended Posts

Akwarium 375l, Eheim 2228, Atman 203 Belka 2x36W (Narva Nature + Narva Blue), piasek MALAWI, Serpentynit.

Rozważam 2 możliwe obsady:

1. Ps. Saulosi Coral, M. Maingano, L. Caeruleus + jakiś niebieski gatunek (mbamba, cynotilapia, socolofi?)

2. Ps. Demassoni, Msobo Magunga, Red Red + jakiś niebieski gatunek


Wydzieliłem bo zrobił się OT.Perez666

Link to comment
Share on other sites

W 1 wpuścił bym całe stadko yelowków

W 2 zaproponował bym maingano i wpuścił bym całe stadko redzików

Link to comment
Share on other sites

Opcja nr 2 tylko nie wiem czy samice reda nie beda sie zlewac z msobo , jako niebieski gatunek do tej obsady z pewnoscia dodalbym L.hongi str :mrgreen: ewentualnie socolofi. i bedzie pieknie .

Link to comment
Share on other sites

Widzę, że masz elozox podobna obsadę do której planuję:) Jak u Ciebie zachowują się rybki? Jest duża agresja? Dopiero zaczynam z MALAWI i zastanawiam się czy to nie zbyt ambitne rybki jak na początek. Może łatwiej byłoby z 1 zestawem?

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie 3 gatunki gonia sie glownie w swoim obrebie,u malych demasoni wiekszy hongi tlumi agresje.

Samiec msobo przysparza mi najwieksze trudnosci hodowlane , na dzis dzien jest dominantem zbiornika a kiedy zbiera mu sie na amory strasznie bije swoje samice ktore mu odmawiaja , nie wiem czemu.(i na tydzien musze odlawiac do szpitalika)

Samiec hongi ma okolo 7 cm nie jest jeszcze dorosly ale juz jest po 1 tarle wyciera 5 samic, ma swoje terytorium i ladnie sie chowa.

Co do demasoni mam uklad 2x5 drugi z samcow ciagle sie chowa i jest prawiczkiem :cry: i pewnie bede musial go wylowic, dominant rowniez trze 5 samic 8)


Jezeli chcialbys te gatunki to proponowalbym Ci tylko 3 do 150cm bedzie pieknie, kupujac odpowiednio mlodych po 10 szt msobo i hong oraz 20 demasoni.

ewentualnie jak bys chcial 4 gatunki z redzikiem to socolofi zamiast hong.


P.s z pierwszym zestawem zdecydowanie bylo by prosciej ale z 2 ciekawiej :wink:

Link to comment
Share on other sites

A co to znaczy ciekawiej? Ciekawiej dla oka czy dla obserwacji życia i zachowań tych rybek? Przyznam elozox, że troszeczkę mnie zmartwiłeś. Podoba mi się ten 2 zestaw ale jeśli faktycznie maja mi się te ryby non stop w zbiorniku tłuc i będę musiał wyławiać do szpitalika to - nie mam na to czasu. Wygospodaruję ledwo czas na co tygodniową podmianę. Jeżeli faktycznie tak jest to będę zmuszony wybrać zestaw 1. A za 2-3 lata jak mi się znudzi może wtedy przeje na zestaw 2. Chyba, że ewentualnie może ktoś zaproponować jeszcze jakąś ciekawą obsadę dla tego zbiornika (375l)? Co mógłbym dodać do Saulosi, Maingano i Yellow?

Link to comment
Share on other sites

Nikt Ci nie zagwarantuje, że przy układzie pierwszym, czy drugim a może jeszcze innym, będziesz miał idylle w akwarium, będzie ono bezobsługowe, a równocześnie piękne i kolorowe. Tak to tylko w Erze kolego :D Pyszczaki to charakterne rybki, więc czasem gatunek uważany za spokojny, będzie teroryzował resztę obsady, a i odwrotnie - potencjalny tyran będzie bezkonfliktowy. Decydując się na to hobby musisz z pełną odpowiedzialnością przygotowować się na poświęcanie mu pewnej ilości czasu.


ps. trochę masz "typowe" te gatunki, a ja wolę coś bardziej orginalnego ale jakbym miał wybrać to postawiłbym na:

Ps. Saulosi Coral, M. Maingano, Yelow, a właściwie zamiast, Maingano - Melanochromis johannii. Myślę, że zostałby szefem zbiornika, ale bynajmniej w przypadku mojego melano - raczej nie miesza się on do innych gatunków.

Link to comment
Share on other sites

A co to znaczy ciekawiej? Ciekawiej dla oka czy dla obserwacji życia i zachowań tych rybek? Przyznam elozox, że troszeczkę mnie zmartwiłeś. Podoba mi się ten 2 zestaw ale jeśli faktycznie maja mi się te ryby non stop w zbiorniku tłuc i będę musiał wyławiać do szpitalika to - nie mam na to czasu. Wygospodaruję ledwo czas na co tygodniową podmianę. Jeżeli faktycznie tak jest to będę zmuszony wybrać zestaw 1. A za 2-3 lata jak mi się znudzi może wtedy przeje na zestaw 2. Chyba, że ewentualnie może ktoś zaproponować jeszcze jakąś ciekawą obsadę dla tego zbiornika (375l)? Co mógłbym dodać do Saulosi, Maingano i Yellow?Kazde pyski moga Ci sie non stop tluc( to nie neonki) po prostu te gatunki sa dla mnie sa najpiekniejsze i najciekawsze w obserwacji dlatego je trzymam. Kup wszytkie 3 gatunki mlode a bedziesz mial latwiej, ja bralem juz ponad roczne msobo z 2 miotow i wiadomo ze im starsza ryba tym mniej zakceptuje swoj gatunek dobierajac sie w harem, jezeli bedziesz chowal te ryby od malego w swoim 375l na 80% powinienes bez wiekszych przeszkod utrzymac haremy ktore wyklaruja sie po okolo roku docelowo.

p.s johanni z saulosi to marne polaczenie samice wygladaja nie mal identycznie.

Link to comment
Share on other sites

To oczywiste, że nie ma zasady - ale przynajmniej z założenia obsada nr 1 będzie łagodniejsza od 2. Jednak widziałem w sklepie dorosłe Demasoni i są piękne! Nie mogłem się oprzeć! Dlatego mam spory dylemat i chyba jeszcze dużo będę musiał poczytać zanim się zdecyduję. Generalnie chodzi mi o porównanie kolorystyki obu proponowanych obsad:

1. samce Saulosi - Demasoni (niebieski)

2. Yellow - samice Magunga (żółty)

3. samice Saulosi Coral - Red Red (pomarańczowy)

4. Maingano - samce Magunga (niebieski)

Jak wypada porównanie tych rybek - czy skoro kolory są podobne można powiedzieć że wyglądają bardzo podobnie?

Link to comment
Share on other sites

Jak wypada porównanie tych rybek - czy skoro kolory są podobne można powiedzieć że wyglądają bardzo podobnie?


Nie,ponieważ gatunki różnią się od siebie budową ciała,uzębieniem czy też wspomnianym charakterem.

Łącząc demasoni z saulosi musisz się liczyć że któryś z samców(prawdopodobnie saulosi)od drugiego będzie dostawał baty.Dlaczego?Ponieważ są bardzo podobnie ubarwione i będą się "zwalczać",uważając za konkurenta dla swojego haremu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.