Jump to content

Jaka mata pod akwarium 375l ???


mirsto
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie. Jaką grubą matę dać pomiędzy szafkę i akwarium? Mam w domu mate polietylenową 5mm - pytanie czy to wystarczy? Czy poszukać jakiejś grubszej. A może karimata 1cm? Do środka planuję dać 1cm styropian i na to matę polietylenową 7mm - żeby przykryć styropian. Proszę o porady.

Link to comment
Share on other sites

IMO ta co ma 5mm wystarczy.

Styropianu nie musisz koniecznie przykrywac.Daj styropian, postaw kamulce i wszystko przysyp piachem.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli powierzchnia na której postawisz akwarium jest idealnie równa i nie zmieni się to pod wpływem ciężaru to wystarczy 5mm mata. Ja jednak po przygodzie z ugiętym blatem zawsze będe kładł 1cm styropian. Zamaskowałem go plastikowymi listwami pod kolor komody o przekroju '' L '', taki kontownik, wsuwasz pod styropian kiedy jeszcze akwarium jest puste i gotowe.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Wystarczy 5mm... aż świat. Zauważ, że oryginalne maty akwarystyczne mają 3-4mm, a jest to nic więcej jak polietylen jakim dysponujesz.

Natomiast nie zgodzę się z przedmówcą co do styropianu- jeżeli blat się ugnie, to styropian też. Miałem, przerabiałem.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie tylko czy blat się ugnie - czego nie jestem w stanie dowiedzieć się póki nie zaleję zbiornika. Wydaje mi się, że szafka powinna wytrzymać: ma 4 podpórki w tym 2 środkowe są podwójne (18+18mm). Dodatkowo cały tył jest również z płyty 18mm, poprzeczki stoją również na takiej samej płycie.

Link to comment
Share on other sites

Cieszę się, że szafka wydaje się mocna i powinna wytrzymać! Planuję jeszcze wymienić tą piankę 5mm pod akwarium na inną - 8mm:) Kupię większy rozmiar to będę mógł przyciąć równo jak zaleję zbiornik i pianka się ułoży sama pod nim. Będę spokojniejszy. A zanim zaleję to muszę jeszcze wynieść jakieś 150kg serpentynitu na 4 piętro i dokładnie wyszorować i wyparzyć każdy kamień. Z doświadczenia wiem, że każdy najmniejszy błąd na samym początku rodzi późniejsze dużo większe problemy. Dlatego do wszystkiego podchodzę z należytą ostrożnością. Największe obawy mam o ułożenie kamieni - nie wszystkie stoją stabilnie i będę musiał podłożyć mniejszymi, podeprzeć innymi.

Link to comment
Share on other sites

Żeby ułatwić sobie sprawę i oszczędzić pracochłonnego szorowania użyj myjki cisnieniowej do mycia tych kamieni.

Link to comment
Share on other sites

Mam taki sam baniak, postawiłem go na 10mm sklejce i piance pod panele około 2mm. do środka 2cm styropian i na to 100 kg serpentynitu. Stoi jak ta "lala" na stelażu z kontownika hutniczego 3, grubość ścianki 3mm. Wcześniej miałem na podstawie plastikowej z allegro i komodzie z czterech pionów 2x18mm i takim samym blacie. I też ładnie stało, dopóki nie zaczęło "puchnąć"... Smiało stawiaj, tylko uważaj na skraplającą się wodę. No i idealnie to wypoziomuj.

Link to comment
Share on other sites

Natomiast nie zgodzę się z przedmówcą co do styropianu- jeżeli blat się ugnie, to styropian też. Miałem, przerabiałem.

Nie wiem jak wyglądało to u Ciebie ale u mnie kiedy "siadł" środek szafki po bokach pod akwarium z pianki 5mm zrobił się naleśnik a po środku akwarium pianka miała nadal swoje 5mm. Miękki styropian 1cm wybaczy więcej nierówności niż 5mm pianki. Oczywiście jeśli jest się pewnym blatu na którym stawia się akwarium wystarczy pewnie nawet 3mm mata.

Nie pisałem o styropianie żeby tworzyć rewolucje, poprostu u mnie na styro stoi ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.