Jump to content

Zatrucie?


aarset
 Share

Recommended Posts

No i dopadło i mnie, a właściwie moje ryby. Dzisiaj rano zauważyłem, że jak nigdy dotąd, moje saulosi nie kwapiły się do pobierania pokarmu. Zdziwiony przyjrzałem im się bliżej i zauważyłem, ze są jakieś inne, mało ruchliwe, wręcz ospałe. Dodatkowo wszystkie przebywały blisko dna i szybko poruszały skrzelami. Niestety musiałem wyjść z domu na kilka godzin i po powrocie sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Trzy ryby leżą na boku i ciężko łapią powietrze, pozostałe też nie są w najlepszej kondycji. Wygląda to na jakieś zatrucie, tylko czym? Zmierzyłem parametry:(stabilne od kilku m-cy)

pH=8,5

NH3/NH4=0mg/l

NO2=0mg/l

NO3~15mg/l

kH=12

Gh=6

temp.26*

Zbiornik(kotnik)-60l, obsada 10szt saulosi coral ok.3cm, panel filtracyjny(włóknina+0,5lceramiki eheim'a)przepływ 400l/h, pokarmy: Naturefood Cichlid Plant(Premium), Tropical spirulina 36% mini granulat+płatki, JBL spirulina

Dodam, że ryby pływają same w tym zbiorniku od chwili narodzin. Nie zmieniałem niczego w zbiorniku, nic nie gnije, nie było przerwy w dostawie prądu, nikt nie przekarmił i nie wystraszył ryb. Nie mam pojęcia co się dzieje. Dodam, że ryby nie są płochliwe, nie ocierają się o dekoracje, nie pływają przy powierzchni, nie zauważyłem żadnych zmian w ich ubarwieniu(może troszkę zbladły), nie widać żadnych obrażeń zewnętrznych, śladów pobicia.(no ale to młode ryby), nie odstają im łuski, nie widać śluzu.

Profilaktycznie podmieniłem 30% wody i włączyłem mocno napowietrzanie. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy, co mogę jeszcze zrobić?

Link to comment
Share on other sites

Włożyć węgiel aktywowany do filtra?
Dzięki, właśnie też o tym pomyślałem. Niestety dwie rybki padły. Zastanawia mnie bardzo krótki okres czasu jaki upłynął od pojawienia się pierwszych objawów do zgonów.
Link to comment
Share on other sites

moze napowietrzacz wtloczył cos z powietrza atm. do wody... Jakis aerozol moze byl uzywany albo co... detergent?

Dzwina sprawa, taki gwaltowny przebieg rzeczywiscie sugeruje zatrucie, kreca korkociagi, plywaja skokami? Czy siedza zupelnie cicho?

Link to comment
Share on other sites

Właśnie siedzą spokojnie, żadnych korkociągów, speed'ów. Zbiorniczek stoi w takim miejscu, że dostanie się do wody jakiejkolwiek chemii jest praktycznie niemożliwe.

Link to comment
Share on other sites

Węgiel do filtra, antychlor do wody. Napowietrzać, podmieniać wodę - nic więcej nie zrobisz.


Jak masz padłe ryby to rozetnij je i zobacz co w środku (fotki porób najlepiej)

Link to comment
Share on other sites

Węgiel spełnił swoje zadanie, rano było już ok, ale okupiłem to niestety utratą trzech ryb. Zachodziłem w głowę i dalej nie mam pojęcia co było przyczyną tego zatrucia :?: Ryb już nie pokroję, usunięte. Zauważyłem natomiast u śniętych ryb niewielką opuchliznę w okolicach odbytu, poza tym żadnych zmian skórnych, zlepionych płetw, wytrzeszczu oczu itp.

Wniosek jest taki, że warto mieć zapas węgla w domu, nawet jak nie stosuje się go na co dzień. Ten kotnik to jak na złość jedyny zbiornik, w którym węgla nie stosowałem. Cóż, człowiek uczy się na błędach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.