Jump to content

Zielony wapień?


mirsli
 Share

Recommended Posts

Wygląda, że ma ostrą/szorstką, przypominająca pumeks strukturę. Może kaleczyć ryby. Dałbym coś o gładkiej powierzchni.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak kolega, odpuścił bym. 

Nie masz w pobliżu składu kamienia? Zamiast ceny 3,96 zł/kg, będziesz miał cenę 0,15-0,40 zł/kg. 

Mi podobał się zielony serpentynit, a teraz i tak nie widać co to za kamień. Szczególnie zarastają wapienie, więc tym bardziej bym nie przywiązywał uwagi na walory estetyczne.

Link to comment
Share on other sites

Jestem w ogóle ciekawy czy to wapień jest ;) Bo w sklepach wapień stoi po 50zł za kg. Podoba mi się w akwa wapień i widziałem, że w malawi też stosują ludzie. Zobaczę, poszukam znajdę jakiś łupek. Jeszcze nie wiem co włożę.

 

2 godziny temu, ziemniak napisał:

Mi podobał się zielony serpentynit, a teraz i tak nie widać co to za kamień

Kurde ten serpentynit faktycznie ładny i tani ;) Czyli i tak wszystko zarośnie i nie będzie widać?

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, mirsli napisał:

Jestem w ogóle ciekawy czy to wapień jest ;) Bo w sklepach wapień stoi po 50zł za kg. Podoba mi się w akwa wapień i widziałem, że w malawi też stosują ludzie. Zobaczę, poszukam znajdę jakiś łupek. Jeszcze nie wiem co włożę.

 

Kurde ten serpentynit faktycznie ładny i tani ;) Czyli i tak wszystko zarośnie i nie będzie widać?

Dokładnie. Ja pierwsze malawi i drugie zagospodarowałem za zero złotych z jury krakowsko-czestochowskiej. Tylko pracy w pytę i zawsze mogą być jakieś niespodzianki. Nigdy nie wiadomo co kryje się w zakamarkach. Mi nawet do pół roku woda się klarowała, póki wapień nie zaczął porastać. 

Dodatkowo minus taki, że wszelkie lawy i wapienie sprzyjają gromadzeniu syfu...

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, ziemniak napisał:

 

Dodatkowo minus taki, że wszelkie lawy i wapienie sprzyjają gromadzeniu syfu...

Na lawach się nie znam, ale nie wszystkie wapienie. Ten z Jury faktycznie ma porowatą strukturę i jest bardzo miękki. Przypomina trochę kredę. Wapień alpejski czy np. taki jak ja mam, choć wcale z Alp nie pochodzi jest twardy, ma gładką jednolitą strukturę i nie puszcza żadnych zanieczyszczeń. I barwę ma nie białą, jak ten jurajski, ale szarą od jasnej po prawie czarną.

20 godzin temu, mirsli napisał:

Czyli i tak wszystko zarośnie i nie będzie widać?

No nie tak, że nic. Ale zmieni się.

Tu masz moje kamole w momencie zarybienia i teraz, po ok ośmiu miesiącach.

354087904_IMG_20210225_1616322.thumb.jpg.d42c0c432c202d092bbe3fb9fb4ab410.jpg

39671788_IMG-20211107-WA00122.thumb.jpg.a89e19acb76287c9fa054a0f8204b3e3.jpg

 

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • darianus
   Znakomity wykład o filtracji podżwirowej, polecam 👍
  • wojluz
   W kontekście utrzymania dna w lepszym stanie rozumiem, że dotleniona woda będzie lepszym rozwiązaniem?
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
  • yaro
   Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
  • darianus
   Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
  • Pikczer
   A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
  • piotriola
   Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
  • Bartek_De
   Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
  • wojluz
   Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
  • Bartek_De
   Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.