calibra7

podmianka wody przez węże w filtrze

Recommended Posts

calibra7

Hej.

Czy ktoś z forumowiczów wie jak zrobić podmiankę wody przez węże w filtrze. zapodam to o czym myślę,

Chciałbym dołączyć do węża OUT dwa trójniki z zaworkiem przez które będę mógł spuszczać i dolewać wodę.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lukasz22

Moim zdaniem to bez różnicy w którym miejscu spuszczasz wodę , pomysł fajny tylko zależy jakie masz akwarium bo jak spore to przez filtr może to trochę zając :) Ja bym przy wpuszczaniu świeżej wyłączał po prostu filtr i pomysł fajny.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falcowski

Jak dla mnie to ma sens, żeby za pompą/kubłem wpiąć trójnik do spuszczania, jeśli chcesz wymuszać zrzut pompą, np pod górkę, jesli grawitacyjnie nie da rady.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Jest jedna wada takiego rozwiązania w porównaniu do tradycyjnego spuszczania wody za pomocą węża zlewającego wodę do wiadra.  Wężem podejdziesz wszędzie gdzie zobaczysz  brud, odchody i zawsze w jakiejś mierze dosyć dokładnie je usuniesz. A w  sposobie o jaki pyta autor wylewasz tylko wodę. Oczywiście to jest  mój pogląd.

 • Like 2
 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
janas1970

Jeśli masz filtrację na dobrym poziomie to nie wiem po co i gdzie szukasz i zbierasz odchody przy podmianie. Mam duże ryby ( aby się nie narazić nie będę mówił jakie) nigdy nie biegałem z wężem po akwarium , zwyczajnie filtracja u mnie jest wystarczająca i przepływ wody nie powoduje że cokolwiek zalega.. Może AndrzejGłuszyca masz słabą lub niewystarczającą filtrację. Pozdrawiam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
anutemix
1 godzinę temu, janas1970 napisał:

Jeśli masz filtrację na dobrym poziomie to nie wiem po co i gdzie szukasz i zbierasz odchody przy podmianie. Mam duże ryby ( aby się nie narazić nie będę mówił jakie) nigdy nie biegałem z wężem po akwarium , zwyczajnie filtracja u mnie jest wystarczająca i przepływ wody nie powoduje że cokolwiek zalega.. Może AndrzejGłuszyca masz słabą lub niewystarczającą filtrację. Pozdrawiam.

 

Nie uwierzę w to ze nie masz nigdzie  zalegających odchodów.  Zawsze lepiej przejechać wężem  po baniaku. Jak autor  ma ochote w doświadczenia to czemu nie, sam zobaczy czy działa.  

 • Like 2
 • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
janas1970

Zapraszam do obejrzenia

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
5 godzin temu, janas1970 napisał:

Jeśli masz filtrację na dobrym poziomie to nie wiem po co i gdzie szukasz i zbierasz odchody przy podmianie.

Sama w sobie dobra filtracja nie będzie do końca skuteczna skoro nie spowoduje dobrej cyrkulacji. Fakt...cyrkulacja jest elementem filtracji . Ale nawet filtracja ze super wkładami nie da rady sobie  z czymś co zalega pomiędzy czy pod kamieniami. Dlatego wielu z nas wspiera się dodatkowo falownikami , cyrkulatorami. Dla jasności..piszemy o biotopie Malawi a nie akwa zielonym czy też akwa z paletami gdzie niekiedy niektórzy tworzą tzw. zbiornik sterylny czyli bez podłoża. Jeżeli w naszym akwa jest piasek , na nim kamienie ( nie  1 czy 2-3 małe - większe)  tylko dużo , z kryjówkami a do tego np. ktoś ma kamieniste podłoże to na bank nie da rady nawet super filtracja. Nawet bez kamienistego podłoża zaczniesz z biegiem czasu znajdować odchody pod kamieniami. Wystarczy co jakiś czas je poruszyć aby się o tym przekonać. 

 • Like 5
 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
janas1970

Jeśli nie powinienem wrzucać zdjęcia to proszę o usunięcie, chciałem pokazać wielkość ryb , ilość piasku i kamieni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • aro600
   Dokładnie taka obsada pływa aktualnie u mnie z tym że po 10 sztuk. 🙂 Potwierdzam piękne ryby z tym, że wydaje mi się że na dorosłe Mdoki te 150x50x50 to będzie za mało jakby nie było rosną spore. Choć może choroba malawijska się rozwinie i zanim urosną do dużych akwarium też urośnie 😉  
  • Falcowski
   To ja zaproponuję coś od siebie: Placidochromis Phenochilus Mdoka White Lips - 12 sztuk małych Labidochromis Caeruleus - 12 sztuk małych Dlaczego tak? Niebieski z żółtym od zawsze się dobrze komponuje, tu jeszcze ze wstawkami białymi i czarnymi. Nie będzie pstrokato. Łatwiej będzie potem sobie zestawy ustawić, gdy podrosną. Zawsze z 12 ryb łatwiej choć o kilka samic. Ryby będą miały swobodę i jak urosną, będzie to coś pięknego. Akwa nie będzie przepchane i pstrokate. Terytorium starczy dla wszystkich. Oba gatunki są na tyle łagodne, że nie będą sobie wchodzić wzajemnie w drogę. Wystrój pod to wystarczy średnio zagruzowany. Jak podrosną, to nie będzie problemów z przerybieniem.  Oba gatunki mają ładnie wybarwione zarówno samce, jak i samice i w obu można trzymać kilka samców, zatem docelowe układy nawet 3+4 nie zrobią problemu. Nie nastawiaj się na więcej, niż 14 ryb docelowo, bo będziesz się z tym męczył, kupował purigeny i inne kombinacje na zbicie azotu. Zobacz co ja mam i powiem ci, że chętnie bym 1/3 zredukował już.
  • aro600
   Nie zawsze układ wielosamcowy będzie dobrym rozwiązaniem. Może się zdażyć że nawet jeśli dominujący samiec nie zamęczy zdominowanego to będzie mu tak dawał popalić ze ten 2 będzie cały czas zestresowany i nigdy się ładnie nie wybarwi. Choć przy twoiej ilości kamieni jest szansa że podzielą się rewirami 🙂 Jak chcesz więcej ryb to może proponowane już przezemnie stadko Pseudotropheus Acei i do tego dobierz 2 inne gatunki w układzie np: 1) Pseudotropheus Acei - małe stadko 6 - 8 szt 2) 2 + 5  3) 1 + 3
  • Bezprym
   Na to nie masz reguły. U jednych uda się układ z 2 lub 3 samcami a u innych samiec tego samego gatunku skutecznie wyeliminuje konkurencję. Zależy to od indywidualnych cech charakteru delikwenta. U mnie na przykład w starej 240-ce dwa samce Hary podzieliły akwarium na dwa terytoria i nie wchodziły sobie w drogę tylko puszyły się na granicy rewirów. Taką sytuację mialem do czasu kiedy to sprzedałem jednego samca. Możesz spróbować, a nuż się uda.   Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka        
  • AdrianP
   Zdecydowanie ta opcja Nie lubię "zup rybnych".  A które z pyszczaków są spokojne i mógłbym połączyć min 3 grupy, ale w układach nie z jednym samcem, a dwoma. Np. 2+5 razy 3. 
  • Bezprym
   To teraz zsumuj tę liczbę ryb i podziel to przez litraż netto i zobacz ile litrów będzie przypadać na rybę. Zauważ też że te ryby dorastają do kilkunastu centymetrów wyobraź sobie jak to będzie wyglądać w akwarium i odpowiedź sobie na pytanie czy warto. Po za tym wspomniałeś że nie wyobrażasz sobie odławiania ryb w takim gruzowisku to teraz pomyśl że ryby również się rozmnażają i zawsze coś się uchowa, więc wcześniej czy później ta ilość się podwoi co wtedy? Ryby również wydalają im więcej ryb tym więcej odchodów im więcej odchodów tym większe skoki parametrów co wtedy? Koniec końców akwarium zamiast być przyjemnością stanie się udręką. Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
  • AndrzejGłuszyca
   Nie smaruj.
  • aro600
   Moim zdaniem nie tędy droga, ale to kwestia podejścia czy chcesz mieć w akwarium 50 kotłujących się na kupę ryb czy kilka mniejszych grup i obserwować ich ciekawe w miarę naturalne zachowania (naturalne to są w jeziorze, a w akwarimm są zbliżone do naturalnych) druga kwestia to utrzymanie prawidłowych parametrow wody 50 dość dużych ryb (oczywiście po jakimś czasie) w akwarium gdzie Będzies miał netto około 200 litrów wody to może być mission impossible. 
  • AndrzejGłuszyca
   To celuj w dorosłe osobniki. Ale z drugiej strony wiele tracisz . Obserwacja narybku, momentu przejściowego aż do dorosłości  jest bezcenna.
  • Falcowski
   Dziś podmianka, łowienie ryb i przychodnia. 5-te akwa stoi. Jak dobrze pójdzie, to może będzie z tego w przyszłości nie tylko przychodnia. Kadango nawet łatwo było złowić. Stwierdzam, że mam fajny układ skał do tego i spuszczenie wody do 50% mi to ułatwiło. Przy okazji, skoro i tak już straszyłem ryby, to złowiłem najmniejszego z White Lipsów i odpowiedziałem sobie na najtrudniejsze pytanie - jakiej on jest płci.  Odetchnąłem - to samica! Zatem mam 3+1, tylko widocznie na razie mało chętna. A oto fotki akwa i podwozia White Lipsa: Poniżej zbliżenie na narządy rodne:   A tu samica w pełnej okazałości:
 • Topics

 • Images