Jump to content

Filtr narurowy po raz kolejny - 120x35x45


gustaff
 Share

Recommended Posts

gustaff

Mój pierwszy post, zatem witam Wszystkich serdecznie.

Przymierzam się do akwarium Malawi o wymiarach 120x35x45.

Chcę wyposażyć je w filtr narurowy. Przyjrzałem dość szczegółowo forum w tych tematach, ale mam kilka wątpliwości. Mimo, że akwarium będzie stosunkowo małe, nie chcę wewnętrznego mechanika. Również grzałkę wolę zamontować w układzie filtra.

Zacznę od pompy. Najbardziej popularna to Grundfos Alpha2 32-40/180, jest całkiem energooszczędna (moc 3..18W). Znalazłem taką: IBO NOVA 25-60/130 - tańsza, ale moc 5..45W, co przełoży się na koszt eksploatacji. Lepiej dołożyć do Grundfos'a?

Całość instalacji na klejonych rurkach 32mm. Po kolei: filtracja mechaniczna - dwa filtry 10'' równolegle że sznurkami, pompa, zawór spustowy, filtr biologiczny - 2 filtry 10'' równolegle lub 2x 1+1 równolegle.

Warto dorobić filtrację chemiczną?

Zastanawiam się gdzie najlepiej umieścić grzałkę z termostatem.

Aby ograniczyć częstotliwość wymiany wkładów w mechaniku zastanawiam się nad dołożeniem jednego filtra z gąbką przed mechanikami. Co powiecie na takie rozwiązanie? W takim przypadku pompa w tym samym miejscu, czy między mechanikami a stopniem z gąbką? 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
JAndrzej

Cześć.

Po pierwsze nikt Ci nie napisze bo jesteś nowy,a tematów o narurowcach jest bardzo dużo.

Ja na twoim miejscu nie robiłbym narurowca,ale kupił bym dwa ciche  filtry zewnetrzne (1 jako mechanik i chemie,a 2 jako biolog z prefiltrem 100 mic).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Bartek_De

To nie jest tak, że nikt nie odpowie z tego powodu, że jest to nowa osoba. Fakt, tematów o narurowcu jest wiele, wystarczy poszukać. Otóż do takiego akwarium nie robiłbym instalacji z rur 32mm tylko z 25mm (3/4") Powód jest prosty, masz zbyt mało miejsca w szafce aby zmieścić to wszystko o czym napisałeś, a instalacja z rur 25mm pozwoli na, co prawda nieznaczne, ale jednak zmniejszenie całej instalacji (cieńsze rurki, mniejsze kształtki). Druga sprawa to pompa. 25-60 będzie za mocna do takiego akwarium. Polecam Ibo Beta2 25-40 jej zużycie na poszczególnych biegach to 8, 17 i 22W na luzie poradzi sobie z tym akwarium i instalacją 25mm.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Ponad rok minął i przez ten czas nie było czasu...  ;)

Teraz jest i zabrałem się do roboty. Pytanie mam o korpusy. Z tego co wyczytałem to dla rur 25mm mogą być spokojnie korpusy na gwint 1/2". Będę robił filtrację z rur zgrzewanych PP25 PN10 (ścianka 2,3 - światło 20,4mm). W filtrze 1/2" jest otwór średnicy gwintu, tj. 18,7mm. W przypadku 3/4", według tabeli, jest otwór 23,7 do 24.1

Na moje - wystarczą 1/2". Czy mylę się może?

Link to comment
Share on other sites

Bartek_De

Ja bym od razu dał 3/4, po co kombinować i zastanawiać się czy wystarczy czy nie. Może wystarczy, a może nie. A jak okaże się, że jednak nie wystarczyło to co wtedy? Będziesz ciął wszystko i wymieniał korpusy?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Czytałem trochę o filtracji biologicznej. Decyduję się na Matrix. 

Przy 240 litrach (akwarium delikatnie większe, niż planowałem pierwotnie - 120x40x50) powinien spokojnie wystarczyć jeden korpus z matrixem. Producent na angielskiej stronie ma 250ml na 200l wody, na polskiej jest 500ml matrixa na 200l. Czytałem, że poprawna wartość to ta mniejsza, więc będzie spory zapas.

Co do chemii, jeden korpus z Purolite to dużo. Z tego co wyczytałem to wystarczyło by mi z 300ml. Z drugiej strony, im więcej Purolite tym mniejsza częstotliwość wymian, tak?

Edited by gustaff
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
1 godzinę temu, gustaff napisał:

Czytałem, że poprawna wartość to ta mniejsza.

Pewnie optymalnie. Natomiast skuteczność jest w jednym i drugim przypadku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • darianus
   Znakomity wykład o filtracji podżwirowej, polecam 👍
  • iquitos68
   Kronikarski wpis. W końcu znalazłem nieco czasu, aby uzupełnić wpis w akwariowym pamiętniku. I słońca jest nieco więcej za oknem, i zdjęcia jakoś lepiej się robi. Więc piszę. Z rybami z Malawi jest tak, że nie wiadomo do końca kiedy i dlaczego niektórych naszych podopiecznych dopada szał wojenny. Nie jest to zwykłe pogonienie rywala, rytualny pojedynek czy podkreślenie swojego miejsca w hierarchii. Z dnia na dzień wszelkie ograniczenia - pętające instynkt łańcuchy ogłady i dobrego zachowania pękają. Wszystko co pływa staje się wrogiem, wszystko to wojna, wszystko to złe, nie pasujące, od świtu do zmierzchu, bez przerwy. Taki los spotkał samca Chilotilapia rhoadesii. Próbowałem robić więcej kryjówek. Próbowałem odławiać i trzymać w odosobnieniu. Nic nie pomagało. Żadnego respektu, nawet w stosunku do Tyrannochromisa. Ostatecznie, z bólem serca musiałem oddać Chilotilapię do ludzi. Czasami tak trzeba. Nie można niektórych spraw pozostawiać naturze, że niby same się rozwiążą. Szczególnie jeśli dotyczy się to ryb z takim temperamentem, tego określonego biotopu. Po redukcji, w akwarium nastał spokój, w końcu. Zaszczuty samiec Taeniochromisa holotaenia wreszcie wypłyną za filtra. Tyrannochromis stał się niekwestionowanym, ale dobrodusznym władcą. Wiadomo poluje, i to bez przerwy, z różnym natężeniem. Jednak robi to z gracją potulnego baranka. ..że chciał zjeść inną rybkę? No taki jest, nie ma co się dziwić, to drapieżnik. W akwarium pływa teraz haremik Nimbochromis livingstonii. Widać ryby z tego gatunku fajnie się zadomowiły. Samiec prowadzi częste zaloty do dwóch małych samic. Gdy za bardzo się stara, to tyranno go uspokaja. Swoją drogą małe samice są potencjalną karmą dla tyranno. Ale nie chowają się przed nim. Ciągle pływają na środku zbiornika, obserwując drapieżcę i w razie konieczności robiąc uniki z pełną gracją.
  • yaro
   Nad wyraz spokojnie piszę.  Co do zbiornika jakie kolega ma, nie męczył bym się z podłączaniem kaloryferów do akwarium. Pytanie jednak było na tyle ogólne, że i ja odpowiadałem ogólnie,  a nie w odniesieniu do konkretnego zbiornika.
  • darianus
   Nie sądzę, wg mnie hipotetycznie odsłonięcie 10% filtra moze pogorszyć sprawność filtracji nawet o 90% albo i więcej. Przepływ w odslonietych miejscach znacznie przyspieszy a pod żwirem będzie zanikał w zależności od przekroju przeplywu
  • Pikczer
   A no fakt. Rzeczywiście mam coraz mniej dekoracji a w porównaniu to tych ogromnych gruzowisk to jest różnica Ale i tak maluchy znajdują miejsce pomiędzy kamieniem a podkładem na dnie. Ale fakt, właśnie policzyłem to mam max 15 "kamieni". 
  • piotriola
   Jest różnica w podłączeniu filtra , przy wyjściu z kubła pod kratki woda jest teoretycznie pozbawiona tlenu. Gdy podłączysz kratki na wejściu, woda będzie lepiej dotleniona. Mam takie rozwiązanie na eheimie 2260.
  • Bartek_De
   Myślę, że tak. Sam zastanawiam się czy nie wymienić swojego Tunze na Jebao SOW-9 https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9-9000l-h-cyrkulator-11570830209 Jest jeszcze wersja z możliwością kontrolowania przez aplikację za pośrednictwem WiFi https://allegro.pl/oferta/jebao-sow-9m-wifi-cyrkulator-sterowany-aplikacja-11129893152
  • wojluz
   Raczej rozważam podpięcie go na wejściu / wyjściu z filtra zewnętrznego (kubełka). Chodzi lepsze / dłuższe utrzymanie czystego dnia. Czy to się sprawdza?
  • Bartek_De
   Mówimy/piszemy o akwariach z mbuną, gdzie jest sporo gruzu i narybek ma się gdzie schować. U Ciebie narybek zapewne jest zjadany zaraz po wypuszczeniu przez samicę, podobnie jest u mnie i wielu innych akwariach z minimalistycznym wystrojem pod non-mbunę. W poniższym temacie w poście #163 możesz zobaczyć jak mój Frejek "polował"😉  
  • Tomasz78
   Jak masz głównie non-mbune to frejki są bardziej śmiałe w spokojnym towarzystwie, ale w towarzystwie agresywniejszej mbuny będą sobie słabiej radziły.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.