Skocz do zawartości

Saulosi degradacja gatunku.


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

Twój post to duuuuże OT. Ale odpowiem Ci. Metriaclima sp.membe deep była często krzyżowana z Pseudotropheus salsi (wtedy), teraz to Chindongo...nie ważne. Efektem jest saulosi coral. Bo samice są bardziej pomarańczowe. Nie tylko membe deep były krzyżowane z saulosi, ale to bardzo odbiło się na ich jakości. Niestety mieszańce są sprzedawane jako rasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak ;) Membe nie było dostępne i probowano je "wyprodukować" krzyżując saulosi z ??? ja stawiam na msobo. Stąd u saulosi coral samice pomarańczowe i kiepskiej jakości samce mają moro zamiast pasów.

Samice membe są znacznie brzydsze od samic corala i msobo, ich kolor nazwałbym kubańską pomarańczą (brudno żółto-pomarańczowy ;) ) no i mają inną budowę.

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo :)

Samice corala pod względem budowy są IMHO nie do odróżnienia od samic standardowych.

Membe są bardziej krępe i mają inne pyski bardziej przypominają msobo.

Na obu fotkach dorosłe osobniki.

Jeśli chodzi o redy to IMHO łatwo je rozróżnić po oku które wydaje się być u nich większe niż u msobo czy membe.

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, eljot napisał:

Proszę bardzo :)

Samice corala pod względem budowy są IMHO nie do odróżnienia od samic standardowych.

Membe są bardziej krępe i mają inne pyski bardziej przypominają msobo.

Na obu fotkach dorosłe osobniki.

Jeśli chodzi o redy to IMHO łatwo je rozróżnić po oku które wydaje się być u nich większe niż u msobo czy membe.

Czy samica membe deep miała na płetwie grzbietowej czarny pas ciągnący się wzdłuż płetwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mojej samicy Msobo, która nie jest chyba samicą Msobo pojawia się czasem dosyć intensywny czarny pas. Musi to być mieszanka czegoś bo jest raz żółta, czasem żółto brudna i tego czarny pas na płetwie... Kupiłem ją jako dorosłą samicę Msobo, ale nigdy nie podeszła do tarła. Z nią pływają dwie inne ryby Msobo może to samce a może samice, mają jakieś 8 cm ale nie wybarwiają się ni kszty, albo mocno zdominowane samce albo samiec alfa nie ma ochoty na igraszki. Te mniejsze Msobo to na pewno Msobo bo od kolegi je brałem, ale rzadnych zalotów nie było. 

Sorki za OT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Msobo ma kilka wariantów i w niektórych samice są brudno żółte IMHO najładniejsze są Magungi ;).

Wracając do corali to gdy je kupowałem parę ładnyc latek temu (import od fuliera) była również hipoteza iż jest to chów selektywny. Miałem nawet link do artykułu w którym twierdzono (była fotka) że również w jeziorze trafiają się samice o pomarańczowym zabarwieniu i to one były początkiem corali. Natomiast w późniejszym okresie pojawiło się mnóstwo spapranych corali i ta hipoteza upadła wraz z nimi ;) 

Dla przykładu jakości moje samce.

Ten ostatni był przez ok 2 lata betą i podczas przesiadki do większego akwa zatłukł alfę w ciągu ok 15 minut :( (tyle mnie nie było w pokoju). Jak widać na końcówce ogona przebija jeszcze nieco pomarańczowego ;).

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie o melanochromis interruptus. Tu u niektórych samców corali można znaleźć akcenty intera. W naturze może dochodzić do sporadycznych krzyżówek (skądś jest te 800 gatunków), ale to są w/g mnie przypadkowe skojarzenia. Coral jest ewidentną krzyżówką ludzką i myślę, że nie jednorodną. Raz jest to membe deep, innym razem interruptus, a innym msobo.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.