Jump to content

moje pierwsze Malawi


wojtekr
 Share

Recommended Posts

Udzielam się na tym forum już od jakiegoś czasu, korzystam z wiedzy głównie technicznej, ale coraz częściej czytam i oglądam również wpisy o pyszczakach z Malawi. Jak pewnie wielu pamięta mam 1000l Tanganikę mięsożerną z C. Gibberosa w roli głównej oraz do zeszłego tygodnia u dziecka stał mały 118l zbiorniczek z muszfowcami z Tanganiki. Muszlowce - fajne rybki, ale dla 7 letniego dziecka trochę nudą wiało i od dłuższego czasu marudził mi o zmianę na bardziej kolorowe, pływające żwawiej :-)

I tak - po sprawdzeniu co do takiego zbiornika można by wpuścić - wczoraj przyjechały z Tan-Mala pseudotropheus (chindogo) saulosi, 3-4cm rybki w ilości 10 sztuk.

Muszlowce oddane w dobre ręce, wystroju za bardzo nie zmieniałem, rybki po aklimatyzacji pływają wszystkie, są dość żywotne i łapczywie pobierają pokarm.

Akwarium 80x40x37 - 118l,

filtracja EHEIM 2226 - już ponad 10 lat ten filterek u mnie chodzi

grzałka Eheim 50W,

Oświetlenie - lampa DIY z świetlówką 18W Power Glo

Pewnie odsądzicie mnie od czci i wiary, ale pływają tam również 2 maluchy ok 2cm gibberosy (zdjęcie 2). Uratowały się przez predatorami ucieczką do sumpa przez komin, więc musiałem dać im szansę. Dieta nie koniecznie ta sama i mam tego świadomość, ale saulosi też trochę mięsa będą dostawały (kryl, artemia, cyklop) a z kolei spirulina, która też ma przecież białko tym gibberosom nie zaszkodzi. Jak trochę podrosną to wrócą do dużego akwarium, może im tam jakiś kotnik zafunduję.

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że w grupie saulosi jeden osobnik wyraźnie się wybarwia (zdjęcie 3) a drugi (zdjęcie 4) ma czarne płetwy grzbietowe. Czy to są potencjalne samce? Rozumiem, że przy odrobinie szczęścia mógłbym zostawić dwa samce i 5-6 samic?

Zobaczymy jak to wszystko się rozwinie, na razie rybki mi się podobają swoją żywiołowością. I tak sobie myślę, że jakbym dzisiaj od nowa miał 1000l urządzać, to kto wie, czy nie byłoby to Malawi :-

)IMG_0596.jpeg

    

  

IMG_0603.jpeg

IMG_0605.jpeg

IMG_0607.jpeg

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
11 minut temu, wojtekr napisał:

Czy to są potencjalne samce?

...potencjalnie tak. Z tym ,że może ich być więcej ale to kwestia czasu zanim się ujawnią;) . Jeżeli chodzi o dwa samce w tym litrażu to póki są małe to trzymaj...jak podrosną to będzie ciężko w tym sensie ,że jak obiorą rewiry to będą miały mało miejsca. Nie jestem zwolennikiem gnejsu w w akwarium ( wole serpentynit) ale w tym przypadku bardzo fajnie wygląda. Pewnie Power Glo i rośliny swoje robią. Zwróć uwagę na postrzępione płetwy...Pewnie to efekt podróży albo który(a)ś zaczyna "rządzić". Ale miejmy nadzieje ,że nie będzie zdominowana.

Generalnie małe ale ładne:)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Mam pytanko, czy jak żółtemu maluchowi płetwa grzbietowa robi się czarna, to znaczy, że to już początek wybarwiania się samca? Na razie mam dwa chyba ewidentne samce, bo już są praktycznie różowo-niebieskie i ten proces postępuje, natomiast widzę, że dwóm osobnikom zaczynają się robić czarne płetwy. 

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Mały update.... samczyk już się wybarwił jak należy, nie wiem, czy nie zakatrupił rywala.

I jeszcze ciekawostka.... zakwitł mi anubias :)

IMG_0677a.jpg

IMG_0664a.jpg

Link to comment
Share on other sites

ciężko mi dobre zdjęcie zrobić, bo ostrości nie mogę złapać przy tych szybkościach, ale zobacz te. Może jeszcze trochę czasu muszą mieć, żeby do "wzorca" dobiec. W końcu to są F1 z Tan-Mal-u :D

IMG_0675c.jpg

IMG_0669b.jpg

IMG_0670b.jpg

Link to comment
Share on other sites

pozner

Samczyk ma dobre zadatki. Pasów ma odpowiednią ilość. Pozostaje kwestia wysycenia barw. Anubiasy, jeśli mają dobre warunki, kwitną raz za razem. U mnie nie były posadzone w piachu, tylko przyczepione do kamieni i tak powinny być chowane. Idealna roślina dla pyszczaków. Minusem są zarastające glonem liście.

Link to comment
Share on other sites

egon44
1 godzinę temu, pozner napisał:

Samczyk ma dobre zadatki. Pasów ma odpowiednią ilość. Pozostaje kwestia wysycenia barw. 

Mam nadzieję że nie piszesz o tym samcu na pierwszej fotce z postu 5 ;)

 

Link to comment
Share on other sites

pozner
59 minut temu, egon44 napisał:
3 godziny temu, pozner napisał:

Samczyk ma dobre zadatki. Pasów ma odpowiednią ilość. Pozostaje kwestia wysycenia barw. 

Mam nadzieję że nie piszesz o tym samcu na pierwszej fotce z postu 5 ;)

Aż tak się nie zagłębiam. Domyślam się,  że to jest ta sama ryba, co na fotkach w 7 poście. Zmiennośc ubarwienia jest w pełni usprawiedliwiona, gdyż kolega ma swoją obsadę od ledwo 1,5 miesiąca i już by chciał wszystkie wzorcowe ryby. Jak widać, nie tylko ze startem akwarium wszyscy się śpieszą. Nie tak szybko.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.