Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

Pył w wodzie?


DigiBirds

Rekomendowane odpowiedzi

Od dwóch dni pływa u mnie w wodzie coś jakby pył. Jak sobie z nim poradzić? Zbiornik 200 litrów. Wcześniej woda była krystaliczna.

Aktualnie za filtrację biologiczna i mechaniczną odpowiada Unimax 250 (odnoszę wrażenie, że jest jednak za słaby do tego litrażu) Na początku października będzie już Unimax 700, Multikani jeden moduł oraz falownik Jebao RW-8, ale do tego czasu chciałbym się jednak pozbyć tego "syfu" o ile to możliwe przy aktualnej filtracji.

Podłoże to biały drobny piasek.

W filtrze zaczynając od spodu jest (to co dał producent):

Biocermax Pro

ZeoMax

Wata

Gąbka

d38597ab7d7118bfd10fb93593f1598f.jpg

e4924868a988bd701f84d4b321eb1d28.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest świeże akwarium? Może to zakwitły pierwotniaki i miną za kilka dni. A może ryby zaczęły kopać i ten drobny piasek (jaka granulacja?) zaczął się unosić. A może go nie wypłukałeś?




Akwarium ma lekko ponad dwa miesiące (4 tygodnie dojrzewało). Były już sinice, okrzemki, a teraz ten pył (może pierwotniaki). Ryby moje leniwe bo niechętnie kopią. Być może to faktycznie te pierwotniaki. Same znikną?
Piasek 0,8-1,2. Był płukany porządnie, dwie godziny poświęciłem na 30kg.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DigiBirds napisał:

Akwarium ma lekko ponad dwa miesiące (4 tygodnie dojrzewało). Były już sinice, okrzemki, a teraz ten pył (może pierwotniaki). Ryby moje leniwe bo niechętnie kopią. Być może to faktycznie te pierwotniaki. Same znikną?
Piasek 0,8-1,2. Był płukany porządnie, dwie godziny poświęciłem na 30kg.
 

 

 

Oczywiście możesz przeczytać post #16 pamiętając jednak że oba baniaki rózni zasadniczo okres pracy twoje 2 miechy a  nie 4 dni.

Moim zdaniem nie masz pierwotniaków  bo raczej to "choroba" baniaka w pierwszych dniach od zalania ale oczywiście nie znaczy że nigdy nie wystąpią w dawno dojrzałym akwarium jeśli twoje jest dojrzałe - podaj na to dowody kolego.

Mój słaby już wzrok widzi na twoich fotkach nie pierwotniakowe mleko tylko duże drobiny fruwające w wodzie znacznie większe od pierwotniaka.

Piasek masz gradacji - malinka:P  więc odpada pylenie z piasku a sam podajesz że super wypłukany.

Zastanawia mnie jedno - jak w tak krótkim czasie udało ci się wyhodować sinice a co najważniejsze jak je skutecznie usunąć ??? czekam na rozwinięcie tego wątku z opisem jak je usunąłeś. - może archiwalne fotki masz?

Proponuję zacząć działania systemowe:

1/ od pomiaru wypływu z kubła czyli powrót wody do góry i nalać 2l pet po coli mierząc czas i przeliczyć na l/h.

2/ zmienić w profilu miejscowość lubelskie na prawdziwą :angry:- może parametry wody kranowej poznam

3/ najwyższy czas kupić podstawowe testy kropelkowe JBLa i podać parametry wody bo to dojrzewanie baniaka nie na parametry a na zegarek  świadczą że poza oglądem wzrokowym wody nic więcej o niej nie wiesz???

4/ czas najwyższy wreszcie otworzyć ten fabrycznie zamknięty kubeł i zrobić tam porządek - czyli

a/ wymienić watę najlepiej na podwójnie złożone wycięte i wypłukane pod kranem to http://allegro.pl/filtr-weglowy-do-okapu-mata-uniwersalna-56x38cm-i6255598633.html

b/ wywalić do śmieci cudo pod nazwą ZeoMax;) bo to zwykły zeolit zupełnie nie na start baniaka a dawno już nie działający.

nie mam pewności czy ten ZeoMax pozwolił dojrzeć wodzie o czym przekonałyby mnie pomiary kropelkami JBLa NO2 i NO3

w jego miejsce proponuję w tym koszu dać Purolite A520E z 1/2 -1l w siatkach gęstych równo w całym koszu w jednocentymetrowych warstwach przyciśnięte tym  BioCeramax Pro ( to też wypłucz w wodzie z akwarium razem z gąbką która tam też jest).

i to by było na początek:D

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, deccorativo napisał:

Oczywiście możesz przeczytać post #16 pamiętając jednak że oba baniaki rózni zasadniczo okres pracy twoje 2 miechy a  nie 4 dni.

Moim zdaniem nie masz pierwotniaków  bo raczej to "choroba" baniaka w pierwszych dniach od zalania ale oczywiście nie znaczy że nigdy nie wystąpią w dawno dojrzałym akwarium jeśli twoje jest dojrzałe - podaj na to dowody kolego.

Mój słaby już wzrok widzi na twoich fotkach nie pierwotniakowe mleko tylko duże drobiny fruwające w wodzie znacznie większe od pierwotniaka.

Piasek masz gradacji - malinka:P  więc odpada pylenie z piasku a sam podajesz że super wypłukany.

Zastanawia mnie jedno - jak w tak krótkim czasie udało ci się wyhodować sinice a co najważniejsze jak je skutecznie usunąć ??? czekam na rozwinięcie tego wątku z opisem jak je usunąłeś. - może archiwalne fotki masz?

Proponuję zacząć działania systemowe:

1/ od pomiaru wypływu z kubła czyli powrót wody do góry i nalać 2l pet po coli mierząc czas i przeliczyć na l/h.

2/ zmienić w profilu miejscowość lubelskie na prawdziwą :angry:- może parametry wody kranowej poznam

3/ najwyższy czas kupić podstawowe testy kropelkowe JBLa i podać parametry wody bo to dojrzewanie baniaka nie na parametry a na zegarek  świadczą że poza oglądem wzrokowym wody nic więcej o niej nie wiesz???

4/ czas najwyższy wreszcie otworzyć ten fabrycznie zamknięty kubeł i zrobić tam porządek - czyli

a/ wymienić watę najlepiej na podwójnie złożone wycięte i wypłukane pod kranem to http://allegro.pl/filtr-weglowy-do-okapu-mata-uniwersalna-56x38cm-i6255598633.html

b/ wywalić do śmieci cudo pod nazwą ZeoMax;) bo to zwykły zeolit zupełnie nie na start baniaka a dawno już nie działający.

nie mam pewności czy ten ZeoMax pozwolił dojrzeć wodzie o czym przekonałyby mnie pomiary kropelkami JBLa NO2 i NO3

w jego miejsce proponuję w tym koszu dać Purolite A520E z 1/2 -1l w siatkach gęstych równo w całym koszu w jednocentymetrowych warstwach przyciśnięte tym  BioCeramax Pro ( to też wypłucz w wodzie z akwarium razem z gąbką która tam też jest).

i to by było na początek:D

Sinice pojawiły się po około 3 tygodniach od zalania. Od razu jak tylko pojawiły się na piasku, zebrałem je mechanicznie łącznie z piaskiem. Przestałem świecić w akwarium przez około 5 dni i to pomogło. Zastanawiałem się nad wlaniem Chemiclean gdyby jednak nie ustąpiły.

Wstyd przyznać, ale żadnych testów nie wykonywałem, po weekendzie zamówię polecane tutaj testy i wstawię wyniki.

Mieszkam w Lubuskiem, a dokładnie Gorzów Wlkp.

Na pewno zastosuję się do Twoich rad :)

Na początku października będę miał Unimax 700 i jeden moduł MultiKani. Wystarczy po prostu przełożyć ze starego filtra wkłady do nowego? (z uwzględnieniem tego co napisałeś wyżej) Co dać jako mechanik do MultiKani?

 

 

 

1 godzinę temu, deccorativo napisał:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DigiBirds napisał:

Na początku października będę miał Unimax 700 i jeden moduł MultiKani. Wystarczy po prostu przełożyć ze starego filtra wkłady do nowego? (z uwzględnieniem tego co napisałeś wyżej) Co dać jako mechanik do MultiKani?

Tak wystarczy że przełożysz złoże do nowego kubełka,nawet wystarczy tylko sama ceramika....

Rozumiem że moduł z MultiKani będzie służył jako prefiltr podłączony do Unimaxa 700?

Jeśli tak to do modułu dałbym gąbkę o gradacji ppi 45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wystarczy że przełożysz złoże do nowego kubełka,nawet wystarczy tylko sama ceramika....

Rozumiem że moduł z MultiKani będzie służył jako prefiltr podłączony do Unimaxa 700?

Jeśli tak to do modułu dałbym gąbkę o gradacji ppi 45



Dokładnie tak, będzie jaki prefiltr.

A czy coś takiego mogę dać do biologa, zaczynajac od dołu.

- 2 litry Ceramix Ultra Pro 1600 (Aquael)
- 1 litr Matrix
- Fosgard
- Wata JBL




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DigiBirds napisał:

Dokładnie tak, będzie jaki prefiltr.

A czy coś takiego mogę dać do biologa, zaczynajac od dołu.

- 2 litry Ceramix Ultra Pro 1600 (Aquael)
- 1 litr Matrix
- Fosgard
- Wata JBL

 

Aha jeszcze jedna sprawa odnośnie Unimaxa 700...Ten filtr ma po dwie rurki wylotowe i wlotowe więc jak ty podepniesz ten moduł MultiKani pod jeden zasys to co zrobisz z drugim zasysem?...A podłaczając dwa moduły po dwa zasysy znów możesz zdławić przepływ w kubełku,więc moim zdaniem to bez sensu...

Możesz też zrobić tak że pod jeden zasys podepniesz ten moduł,a na drugi zasys założysz gąbkę...Ale czy to się sprawdzi tego nie wiem,może Henryk coś doradzi w tej kwestii ;) ...

Co do wkładów do biologa to dałbym 1-2l Matrixa+gąbki w zestawie i to wszystko ogarnie twoja biologię na cacy :D ...Dasz to co zaproponowałeś 2 litry Ceramix Ultra Pro 1600 (Aquael)- 1 litr Matrix- Fosgard- Wata JBL  to zdławisz znów przepływ...

Do modułu dałbym gąbkę ppi45+ewentualnie watę,bo i tak najczęściej będziesz go otwierał w celu czyszczenia wkładów...

Wywołuje Henryka do tablicy ;) co on o tym powie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, egon44 napisał:

Wywołuje Henryka do tablicy ;) co on o tym powie :D 

Andrzeju ja się śmieję i ignoruję co autor wyczynia.

Może choć jedną twoją radę wykona dając gąbkę ppi45 bo moje wszysciutkie równo olał.

Nawet tego Gorzowa Wkpl nie wstawił :cry: bo pomiar wypływu z tego kubła Unimax250  to już wymagało pójścia do sklepu i kupienia wody mineralnej albo coli 2l:D no i trzeba wypić

Cierpliwie czekam jak tego Unimaxa700 uruchomi i dalej będzie płakał na ten pył w wodzie.

Autor  jeszcze myśli że jak da do baniaka 200l (tylko ze 150l wody ) tak 3 x większy kubeł to woda kryształ sama wyjdzie.;)

Chłopie 2 litry Cera1600 + 1 litr Matrixa  po pierwsze nie da ci wcale biologii i NO2 pod sufit poleci bo rybcie pływają tylko jak wszystkie nówki wymaga czasu.

2l Cera1600 + 1l Matrixa to wkład do baniaka 2000l a nie do 200l  - co za dużo to nie zdrowo - znasz to powiedzenie?

Andrzeju na moje oko on ma za mały wypływ z kubła i mu wodę muli - dlatego prosiłem o pomiar

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.