Skocz do zawartości

Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Czujnik w drodze od kilkunastu dni. Idzie z Chin, za pół ceny mogę jeszcze chwile poczekać. 

Przespałem dokładnie ten fragment z pierwszego postu:

Cytat

Wkładasz  zaginasz przewód ustalając oczekiwany poziom wody i lejesz aż 120 db cię nie obudzi że trzeba kran zakręcić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 21.04.2016 o 16:59, deccorativo napisał:

Wersja II - Ustrojstwo czyli Zestaw do nalewania kranówy z NO3 pow 10ppm

 

 

 

 

Jest to dokładnie ten sam co powyżej uzupełniony o korpus liniowy 2" z wkładem żywicy jonowymiennej Purolite A520E która pochłąnia z wody kranowej NO3 i po tym korpusie woda wpadająca do akwarium nie tylko jest pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych i chloru ale także azotanów NO3 które w zależności od stanu żywicy i szybkości nalewania utrzymują się od 0,5ppm aż do poziomu jak w kranie dla zapchanej żywicy - wtedy potrzebna regeneracja solą próżniową tabletkową albo taką do zmywarek ( nie nabłyszczacz) sól spożywcza szybko niszczy żywicę i nie jest polecana przez producenta Purolite.

Pozwoliłem sobie wrócić do posta nr 1 z tego względu , że naszły mnie pewne refleksje. Nie podważam stosowania tego typu "ustrojstwa" , gdyż sam używam do nalewania wody ustrojstwo wersji nr 1 i jestem z tego powodu bardzo zadowolony ( patrz link poniżej) i to nie podlega żadnej dyskusji.

Natomiast zastanawia mnie zasadność stosowania ustrojstwa wersji nr 2 czyli ustrojstwa z korpusem wypełnionym purolite  a52e , gdzie poziom  NO3 w wodzie kranowej wynosi powyżej 10 ppm. Co budzi moje wątpliwości ? Jego skuteczność  ale nie sama  w sobie tylko w konkretnych warunkach. Dlaczego ? Już opisuję.

Otóż...mamy przykładowo akwa o pojemności 240 litrów. NO3 w akwa niech wynosi 30 ppm,  natomiast  w kranie 12 ppm. Podmiany dokonujemy raz w tygodniu 20% ( często zalecane na forum) czyli 48 litrów. Ja w 240 robiłem 1/3 słupa wody czyli 80 litrów ( wszystko brutto  aby łatwiej się tutaj liczyło). Wróćmy do tych 20% z 240 litrów czyli 48 litrów podmienianej wody. Jeżeli tam ( w kranówie)  NO3  wynosiło te 12 ppm i teoretycznie spadło do 5 ppm z 12 ppm w kranie to do akwa wlaliśmy 48 litrów wody z NO3  5 ppm po przejściu przez purolite. Pytanie..ile w takim razie wynosi NO3  w akwa 240 litrów gdzie wlaliśmy 48 litrów wody o wartości NO3 5 ppm  .Do ilu wtedy spada? Czy ktoś to sprawdzał. Teraz teoretyzuję..ale nie wierzę aby 48 litrów wody z NO3 5 ppm drastycznie zbiło NO3 w akwa  240 litrowym , gdzie  NO3 jest na poziomie 30 ppm. Osobiście uważam , że jednak lepiej umieścić odpowiednią ilość purolite a250e w jakimś korpusie czy też kubełka ale żeby woda przepływała  przez znajdującą się w nim żywicę ( a25e) non stop czyli od podmiany do podmiany. Weźmy też pod uwagę , że jak zbijemy jednak NO3 w akwa za pomocą tych 48 litrów wody To ryby i tak na bieżąco będą nam podnosić NO3. Czy ma sens zbijanie NO3  w dolewanej wodzie zamiast zbijania NO3  w wodzie będącej w obiegu w danym akwarium?

W dniu 21.04.2016 o 17:32, deccorativo napisał:

Jeśli zastosujemy ten Purolite w wodzie nalewanej do baniaka to pozostaje tylko problem narastania NO3 w wyniku cyklu życiowego ryb i w zależności od tego jak to narasta i jak jesteśmy leniwi i nie chce nam się co tydzień robić podmianek to sam decydujesz czy dajesz jeszcze w baniaku blok na Purolite czy już nie.

Tutaj autor częściowo odpowiada na moje pytanie. Ale jak jest w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
On 4/21/2016 at 4:59 PM, deccorativo said:

Już to wielokrotnie w różnych tematach podawałem, ale ciągle mam pytania i dziesiątki różnych zestawów do oceny sklecanych w najniższych cenach z allegro, albo żle wybranych elementów ze sklepów i marketów budowlanych.

Podam nie najtańszy ale z jednego żródła wszystko i najlepszy w niskiej cenie:D nie z wkładem węgla za 5zł bo nie może to być wkład z Europy z dobrym węglem. Oba zestawy podłączamy do wody mieszanej ciepła/zimna więc najlepiej w miejsce słuchawki prysznica bo mamy regulację temperatury, szybkości nalewania wody i jak coś przecieka to nie zaleje mieszkania bo ścieka do wanny lub brodzika prysznica.

 

 

Wersja I  - Ustrojstwo czyli zestaw do nalewania kranówy z NO3 do 5ppm

 

 

 

 

49846ae04ac93f05gen.jpg

 

 

Zestaw zastępuje chemiczne uzdatniacze wody wodociągowej i usuwa wszystkie formy chloru stosowane w wodociągach do odkażania wody, usuwa też zanieczyszczenia mechaniczne do 3um a także metale ciężkie, pestycydy, i wiele innych związków szkodliwych dla ryb bez użycia chemii tylko za pomocą węgla aktywnego.

 

Skład zestawu w kolejności od słuchawki prysznicowej:

 

1/ Przyłącze w miejsce słuchawki prysznicowej - 1 szt

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0608-jg-p-378.html

 

2/ Korpus 10" z gwintami 1/4" do wyboru biały lub przeżroczysty.- 1 szt

http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14wwaq-biala-p-139.html

 

3/ Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2

https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp38gz14-p-1463.html - 2 szt

 

4/ Wkład do korpusu z prasowanego blokowego węgla aktywnego który jednocześnie usuwa zanieczyszczenia mechaniczne do 3um - szt 1

http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-gw-do-osmozy-filtrow-kuchennych-p-732.html

 

5/ Wężyk 3/8" na tyle długi by starczył do akwarium - x metrów

http://sklep.osmoza.pl/przewod-38-ktpe38-p-155.html

 

Całkowity koszt bez przesyłki z wężykiem długości 10m - 101zł.

Wyjaśniam że Wężyk 3/8" a nie 1/4" bo ten cieńszy stawia tak duży opór że woda odkręcona na max płynie do akwarium w tempie 2-3l/min więc może ktoś uważać że za wolno.

 

 

 

Wersja II - Ustrojstwo czyli Zestaw do nalewania kranówy z NO3 pow 10ppm

 

 

 

 

Jest to dokładnie ten sam co powyżej uzupełniony o korpus liniowy 2" z wkładem żywicy jonowymiennej Purolite A520E która pochłąnia z wody kranowej NO3 i po tym korpusie woda wpadająca do akwarium nie tylko jest pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych i chloru ale także azotanów NO3 które w zależności od stanu żywicy i szybkości nalewania utrzymują się od 0,5ppm aż do poziomu jak w kranie dla zapchanej żywicy - wtedy potrzebna regeneracja solą próżniową tabletkową albo taką do zmywarek ( nie nabłyszczacz) sól spożywcza szybko niszczy żywicę i nie jest polecana przez producenta Purolite.

 

Skład zestawu - jak w wersji powyżej uzupełniony o dodatkowe elementy:

 

3/ dodatkowe Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2 czyli w tej wersji razem 4 szt

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html

 

6/ Obudowa filtra liniowego 2" z siateczkami i gąbkami w komplecie

http://sklep.osmoza.pl/obudowa-liniowa-2-p-770.html

 

 

7/ Żywica jonowymienna usuwająca azotany NO3 Purolite A520E - 1 litr za 38 zł

http://sklep.osmoza.pl/zloze-do-usuwania-azotanow-a520e-p-461.html

 

Do korpusu liniowego wejdzie max 0,5l i nie należy zbyt ubijać - powinno być lużne by przepływ wody był swobodny.

 

Korpus liniowy podłączamy 30-50cm za filtrem węglowym by wszystko było w wanie lub brodziku. W tej konfiguracji nie należy dawać wysokich przepływów wody przez złoże Purolite by zdążył wyłapać azotany NO3.

 

Razem koszt wzrasta do ok 176 zł.

 

Edit z upgrade

 

Trzeba było kilka lat by zauważyć bardzo poważną wadę ustrojstwa  na którą zwrócił mi uwagę kolega @wojtekr któremu udało się lejąc wodę powoli acz skutecznie zapomnieć że trzeba kran zakręcić . Ja przelałem wode tylko w tym akwarium w pracy i to troszkę a podłoga z płytek ceramicznych więc problem żaden - ścierka i po sprawie.

Przy baniakach małych raczej pilnujemy by ciekło 3-6l/min więc szybko podmianka się odbywa ale dla baniaków tak od 500l wzwyż zabrania się używania ustrojstwa wersji I oraz II bez tego

HTB1X6FNbqmgSKJjSsphq6Ay1VXat.thumb.jpg.247563eda5d0d7652b0beb8bba650230.jpg

https://pl.aliexpress.com/item/LESHP-Przelewem-Wody-Bezprzewodowy-Czujnik-Alarmu-Detektor-Wycieku-Pracowa-Samodzielnie-120dB-Alarm-Poziomu-Wody-System-Alarmowy/32832184179.html?spm=a2g17.search0104.3.2.G9ZOBm&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10152_10065_10151_10344_10068_10345_10342_10343_51102_10340_10341_10609_10541_5130013_5000013_10084_10083_10304_10307_10301_5080013_5870020_10312_10059_10313_10314_10534_100031_10604_10103_10605_5060013_10594_10142_10107%2Csearchweb201603_25%2CppcSwitch_4&algo_expid=3f95cdd3-23d0-4fdb-9de1-3c8bc202ab99-0&algo_pvid=3f95cdd3-23d0-4fdb-9de1-3c8bc202ab99&rmStoreLevelAB=5

to jest niezbędne wyposażenie ustrojstwa  za 12,60 zł i bez tego zabraniam stosować ustrojstwo - to alarm przelania wody w akwarium + strażnik uszczelek w kubłach .

Wkładasz  zaginasz przewód ustalając oczekiwany poziom wody i lejesz aż 120 db cię nie obudzi że trzeba kran zakręcić.

W okresach poza podmianą wody służy jak czujnik uszczelek  w kubłach albo  luznych wężyków czy choćby  kapiącej wody z pod pokrywy by więcej tak się wam nie zrobiło.

42446dcb5b2fd92879e4f30b9bf5b7eb.thumb.jpg.6f15bf8cacb3279cf50e5fde95752d80.jpg

z podziękowaniem Wojtkowi :D

Hej.

Czy ktoś podłączał alarm np. do uszczelek w kubłach.

Mam na myśli taką sprawę. Jak podłączyć alarm żeby wyłączył filtr z obiegu prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/21/2016 at 4:59 PM, deccorativo said:

Już to wielokrotnie w różnych tematach podawałem, ale ciągle mam pytania i dziesiątki różnych zestawów do oceny sklecanych w najniższych cenach z allegro, albo żle wybranych elementów ze sklepów i marketów budowlanych.

Podam nie najtańszy ale z jednego żródła wszystko i najlepszy w niskiej cenie:D nie z wkładem węgla za 5zł bo nie może to być wkład z Europy z dobrym węglem. Oba zestawy podłączamy do wody mieszanej ciepła/zimna więc najlepiej w miejsce słuchawki prysznica bo mamy regulację temperatury, szybkości nalewania wody i jak coś przecieka to nie zaleje mieszkania bo ścieka do wanny lub brodzika prysznica.

 

 

Wersja I  - Ustrojstwo czyli zestaw do nalewania kranówy z NO3 do 5ppm

 

 

 

 

49846ae04ac93f05gen.jpg

 

 

Zestaw zastępuje chemiczne uzdatniacze wody wodociągowej i usuwa wszystkie formy chloru stosowane w wodociągach do odkażania wody, usuwa też zanieczyszczenia mechaniczne do 3um a także metale ciężkie, pestycydy, i wiele innych związków szkodliwych dla ryb bez użycia chemii tylko za pomocą węgla aktywnego.

 

Skład zestawu w kolejności od słuchawki prysznicowej:

 

1/ Przyłącze w miejsce słuchawki prysznicowej - 1 szt

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0608-jg-p-378.html

 

2/ Korpus 10" z gwintami 1/4" do wyboru biały lub przeżroczysty.- 1 szt

http://sklep.osmoza.pl/obudowa-eg14wwaq-biala-p-139.html

 

3/ Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2

https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp38gz14-p-1463.html - 2 szt

 

4/ Wkład do korpusu z prasowanego blokowego węgla aktywnego który jednocześnie usuwa zanieczyszczenia mechaniczne do 3um - szt 1

http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-gw-do-osmozy-filtrow-kuchennych-p-732.html

 

5/ Wężyk 3/8" na tyle długi by starczył do akwarium - x metrów

http://sklep.osmoza.pl/przewod-38-ktpe38-p-155.html

 

Całkowity koszt bez przesyłki z wężykiem długości 10m - 101zł.

Wyjaśniam że Wężyk 3/8" a nie 1/4" bo ten cieńszy stawia tak duży opór że woda odkręcona na max płynie do akwarium w tempie 2-3l/min więc może ktoś uważać że za wolno.

 

 

 

Wersja II - Ustrojstwo czyli Zestaw do nalewania kranówy z NO3 pow 10ppm

 

 

 

 

Jest to dokładnie ten sam co powyżej uzupełniony o korpus liniowy 2" z wkładem żywicy jonowymiennej Purolite A520E która pochłąnia z wody kranowej NO3 i po tym korpusie woda wpadająca do akwarium nie tylko jest pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych i chloru ale także azotanów NO3 które w zależności od stanu żywicy i szybkości nalewania utrzymują się od 0,5ppm aż do poziomu jak w kranie dla zapchanej żywicy - wtedy potrzebna regeneracja solą próżniową tabletkową albo taką do zmywarek ( nie nabłyszczacz) sól spożywcza szybko niszczy żywicę i nie jest polecana przez producenta Purolite.

 

Skład zestawu - jak w wersji powyżej uzupełniony o dodatkowe elementy:

 

3/ dodatkowe Szybkozłączki wkręcone do korpusu do podłączenia wężyka 3/8" - szt 2 czyli w tej wersji razem 4 szt

http://sklep.osmoza.pl/zlaczka-af-mc-0604-jg-p-380.html

 

6/ Obudowa filtra liniowego 2" z siateczkami i gąbkami w komplecie

http://sklep.osmoza.pl/obudowa-liniowa-2-p-770.html

 

 

7/ Żywica jonowymienna usuwająca azotany NO3 Purolite A520E - 1 litr za 38 zł

http://sklep.osmoza.pl/zloze-do-usuwania-azotanow-a520e-p-461.html

 

Do korpusu liniowego wejdzie max 0,5l i nie należy zbyt ubijać - powinno być lużne by przepływ wody był swobodny.

 

Korpus liniowy podłączamy 30-50cm za filtrem węglowym by wszystko było w wanie lub brodziku. W tej konfiguracji nie należy dawać wysokich przepływów wody przez złoże Purolite by zdążył wyłapać azotany NO3.

 

Razem koszt wzrasta do ok 176 zł.

 

Edit z upgrade

 

Trzeba było kilka lat by zauważyć bardzo poważną wadę ustrojstwa  na którą zwrócił mi uwagę kolega @wojtekr któremu udało się lejąc wodę powoli acz skutecznie zapomnieć że trzeba kran zakręcić . Ja przelałem wode tylko w tym akwarium w pracy i to troszkę a podłoga z płytek ceramicznych więc problem żaden - ścierka i po sprawie.

Przy baniakach małych raczej pilnujemy by ciekło 3-6l/min więc szybko podmianka się odbywa ale dla baniaków tak od 500l wzwyż zabrania się używania ustrojstwa wersji I oraz II bez tego

HTB1X6FNbqmgSKJjSsphq6Ay1VXat.thumb.jpg.247563eda5d0d7652b0beb8bba650230.jpg

https://pl.aliexpress.com/item/LESHP-Przelewem-Wody-Bezprzewodowy-Czujnik-Alarmu-Detektor-Wycieku-Pracowa-Samodzielnie-120dB-Alarm-Poziomu-Wody-System-Alarmowy/32832184179.html?spm=a2g17.search0104.3.2.G9ZOBm&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10152_10065_10151_10344_10068_10345_10342_10343_51102_10340_10341_10609_10541_5130013_5000013_10084_10083_10304_10307_10301_5080013_5870020_10312_10059_10313_10314_10534_100031_10604_10103_10605_5060013_10594_10142_10107%2Csearchweb201603_25%2CppcSwitch_4&algo_expid=3f95cdd3-23d0-4fdb-9de1-3c8bc202ab99-0&algo_pvid=3f95cdd3-23d0-4fdb-9de1-3c8bc202ab99&rmStoreLevelAB=5

to jest niezbędne wyposażenie ustrojstwa  za 12,60 zł i bez tego zabraniam stosować ustrojstwo - to alarm przelania wody w akwarium + strażnik uszczelek w kubłach .

Wkładasz  zaginasz przewód ustalając oczekiwany poziom wody i lejesz aż 120 db cię nie obudzi że trzeba kran zakręcić.

W okresach poza podmianą wody służy jak czujnik uszczelek  w kubłach albo  luznych wężyków czy choćby  kapiącej wody z pod pokrywy by więcej tak się wam nie zrobiło.

42446dcb5b2fd92879e4f30b9bf5b7eb.thumb.jpg.6f15bf8cacb3279cf50e5fde95752d80.jpg

z podziękowaniem Wojtkowi :D

Hej.

Czy ktoś podłączał alarm np. do uszczelek w kubłach.

Mam na myśli taką sprawę. Jak podłączyć alarm żeby wyłączył filtr z obiegu prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja mam w piwnicy potrójny filtr czyli sznurkowy, taki żółty nigdy nie pamiętam jak się nazywa :D oraz węglowy.

A i tak nalewam przez ustrojstwo. Koszta w sumie żadne a zawsze chloru jeszcze mniej w akwa :D

Edytowane przez Radzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @TomekT takie plany długoterminowe plany zazwyczaj się nie spełniają, lepiej kuć żelazo póki gorące.
    • Sprzedam książkę Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi (1 wydanie) . Książka w bardzo dobrym stanie + autograf współtwórcy Wojtka Sierakowskiego 🙂  Cena razem 100zł z wysyłką do paczkomatu Inpost.  Zainteresowane osoby zapraszam na priv.
    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.