Jump to content

Pierwsze malawi


Casamio
 Share

Recommended Posts

Casamio

Witam

Mam na imię Kamil i właśnie zaczynam przygodę z pielęgnicami malawi.


Akwarium jakim dysponowałem jest nie duże, mianowicie 200 L(100*40*50h). Niestety na razie musi takie zostać, może jak dzieciaki podrosną to pomyślę nad większym. To póki co mam dość ładnie (tak uważam) zabudowane i nie bardzo nawet jest jak je powiększyć.


Odnośnie strony technicznej to oświetlenie zrobiłem na modułach LED Samsung 5630 * 4sztuki, i RGB * 5 sztuk, steruje nimi sterownik TC420.


Tło, i piasek (0,6-1,5mm) z allegro, kamienie ze składu ogrodniczego. Na dno pod piasek i kamienie dałem styropian.


Filtracja jest następująca:

-mechanik Aquael turbo 1500,

-biolog Eheim 2028 z dwoma prefiltrami narurowymi. Niestety póki co walczę z nieszczelnością 2028 i tymczasowo śmiga stary 2213 classic.


Odnośnie obsady to zdecydowałem się na pseudotropheus ice blue zebra i metriaclima msobo magunga. Na początek zdecydowalem się na zakup po osiem sztuk, do późniejszej redukcji. Za namową żony dokupiliśmy jeszcze dwie sztuki synodontis petricola.


Generalnie to chyba wszystko, jestem otwarty na uwagi i życzenia powodzenia w hodowli :)

post-15802-14695722645404_thumb.jpg

post-15802-14695722645643_thumb.jpg

post-15802-14695722645892_thumb.jpg

post-15802-1469572264619_thumb.jpg

post-15802-14695722646437_thumb.jpg

post-15802-14695722646679_thumb.jpg

post-15802-14695722646907_thumb.jpg

post-15802-14695722647151_thumb.jpg

post-15802-14695722647395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bezprym

Zanim zdecydowałeś się na zakup trzeba było zawitać na to forum. Tutaj szybko wyperswadowano by ci taką obsadę do takiego małego akwarium, te ryby rosną po prostu za duże do takiego litrażu. Tak na przyszłość nie słuchaj żony w sprawie obsady bo ten synodontis raczej nie występuje w Malawi, czytaj, czytaj i się ucz.

Tak przy okazji ładny baniaczek, szkoda tylko że dając tak szerokie tło ograniczyłeś rybom jeszcze miejsce do pływania. Czeka cię chyba jednak zakup większego zbiornika albo wymiana obsady, bo jak ryby podrosną to zrobią ci tam Sajgon.

Link to comment
Share on other sites

Casamio

Czytałem na temat obsady i to dość sporo, oba gatunki dorastają do 11-12 cm. Zobaczymy jak podrosną i będzie za ciasno to coś pomyślę, czas pokaże. Rozważałem jeszcze maingano zamiast ice blue, ale zapadła decyzja taka a nie inna. Nie ma co dramatyzować ;)


Tło nie jest takie grube na jakie wygląda ale na pewno trochę miejsca zajmuje. Zależało mi aby całe akwarium wyglądało w miarę estetycznie.


Dziękuję Ci za twoją opinię Bezprym.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

eljot

Czy to akwarium nie jest czasem panoramiczne? jeśli tak to nie ma nawet 200l.

Co do obsady popieram przedmówcę ale o tym nie w tym dziale.

Akwa wyszło estetycznie.

Link to comment
Share on other sites

MALAWI MBUNA WORLD
... Zobaczymy jak podrosną i będzie za ciasno to coś pomyślę, czas pokaże. Rozważałem jeszcze maingano zamiast ice blue, ale zapadła decyzja taka a nie inna. Nie ma co dramatyzować ;)

Słusznie - czas pokaże.

Akwarium prezentuje się świetnie, msobiaki na tym tle i w tym oświetleniu - rewelka.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
Czytałem na temat obsady i to dość sporo, oba gatunki dorastają do 11-12 cm.


Ten pseudotropheus ice blue zebra to poprawnie M. Callainos o ile się nie mylę. A jeżeli tak to samce spokojnie dorastają do 15 cm w dość szybkim tempie. Msobo też spokojnie osiągnie te 15 cm.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Callainos czy msobo magunga osiągną 15 cm ? 12 czy 13 cm to maks. nie zmienia to faktu że 2 takie gatunki w tak małym szkle to dworzec kolejowy. No ale to temat do innego działu.

Link to comment
Share on other sites

MALAWI MBUNA WORLD

Kamil - rozwijaj skrzydła.

Już sobie wyobrażam jak będzie wyglądała Twoja 500, a następnie 1000czka.

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

MatiK

Ja bym tam dał tylko trochę inne kamienie, ale i tak bardzo mi się podoba Twój baniak, gratulacje i jak napisał demasoni, rozwijaj skrzydła! Pewnie za jakiś czas pokażesz nam co najmniej dwa razy większy zbiornik bo tak to działa mniej więcej :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.