Jump to content

Akwarium 130x40x50, mocowanie pokrywy


mariuszes
 Share

Recommended Posts

Witam


Chciałbym Was zapytać o opinię dotyczącą akwarium, które chciałbym zamówić na wymiar 130x40x50. Sam wymiar to nic szczególnego ale myślę o tym aby zrobić coś podobnego jak w akwarium Aquael Glossy. Tzn do bocznych ścian od wewnątrz wkleić na wysokości wzmocnienia - poprzeczki w przekroju np. 10x10mm na którym można by oprzeć po całej długości listwę alu z modułami LED oraz zakrywające płyty wycięte na wymiar z czarnego PCV. Tak aby po zakryciu licowało z górną krawędzią ścian akwarium. Czy takie poprzeczki będą w stanie utrzymać całość? Czy sądzicie że są jakieś przeciwwskazania? Bo wydaje mi się, że to proste i łatwe do wykonania rozwiązanie, ale jakoś do tej pory nie widziałem aby ktoś to tak wykonał.

Myślę jeszcze nad zakryciem z zewnątrz - może jakaś folia samoprzylepna PCV albo korona aluminiowa.

Rysunek - oczywiście proporcje przypadkowe.


Edit: jeszcze jedno pytanie.. czy takie akwarium to jeszcze grubość 8mm czy 10mm?

post-14387-14695720586469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hmm, na moje oko, skoro wszyscy robią pokrywy, czy belki oświetleniowe oparte nie o wzmocnienia, a o akwarium to coś w tym musi być ;) Moim zdaniem nie ma co z tym kombinować. Co do rozmiaru, na Twoim miejscu przemyślałbym sprawę i postawił 130x50x40, otrzymujesz przez to większą powierzchnię dna, która jest ważniejsza przy akwariach dla Cichlids niż ogólny litraż. Szkło przy tych wymiarach (czy zrobisz po swojemu, czy wg mojej propozycji) to generalnie grubość 8mm ze wzmocnieniami, ale dla pewności możesz dać te 10 (chociaż przy wysokości 40cm nie ma najmniejszego sensu)...

Link to comment
Share on other sites

Lepiej zrób koronę bo oświetlenie i tak musi być nad wodą z 5 cm conajmniej a akwa zalane na całą wysokość prawie uniemożliwi to że będziesz chciał dać wszystko na równi z wysokością akwa. Ja mam np tak że na podłużnych wzmocnieniach szyby a belkę led wieszam nad akwa. Może to wygląda starodawnie ale mnie szyby nie przeszkadzają. Co podmianę je czyszczę i gra.
[300] Malawi

Link to comment
Share on other sites

Właśnie raczej nie mogę pójść w większą głębokość bo determinuje mi to położenie w przejściu i tak już dość zawężonym oraz głębokość samej szafki. Pierwotnie to miało być standardowe 240l ale jeśli bym się zdecydował na szkło na wymiar to jeszcze mogę powiększyć obecną szafkę o te 10 cm.

O wzmocnienie było by to tylko delikatnie oparte. Cały ciężar miałby się utrzymać na tych bocznych wspornikach. Z resztą.. ludzie kładą szyby nakrywkowe, a lampa led + nakrywki PCV to chyba nie jest znowu aż takie obciążenie.. :/

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Spokojnie możesz to wykonać ale dobrze by to wyglądało gdybyś na koniec po zewnętrznej ściance akwarium przykleił chociaż 5cm pasek okleiny do mebli w kolorze szafki lub czarny. Chodzi o to aby ukryć lustro wody i świecące po oczach ledy. Tym sposobem akwarium już nie poszerzysz i powinno dobrze wyglądać.

Co do grubości szkła to miałem 140x40x50h i polecano mi 10mm - u Ciebie też bym tak zrobił.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak planuję. A te 10mm to miałeś ze wzmocnieniami czy bez?


Bo jeśli bez, to myślałem jeszcze żeby wkleić po całym obwodzie ok 8cm pasek czarnego lacobel'u od wewnątrz - tym maskować lustro i zrobić podparcie dla pokrywy. Nie wiem tylko na ile to możliwe, żeby nie było widać kleju od zewnątrz, ani pęcherzów powietrza.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Miałem wzmocnienia wzdłużne. Według mnie to klejenie od środka będzie widoczne bez zamaskowania na zewnątrz. Zawsze możesz zrobić i jak będzie rzucało się w oczy to dokleisz na zewnątrz okleinę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.