Jump to content

Moja woda ze studni głębinowej


Arit
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj dotarły do mnie testy JBL. Posiadam studnię głębinową ponad 30 m. Oto wyniki

PH 7.7

GH 10

KH 11

Zastanawia mnie KH większe od GH czy to jest możliwe? I czy taka woda nadaje się do podmian bezpośrednio od akwarium.

P.S. Zbiornik dopiero w drodze więc nie ma paniki.

Link to comment
Share on other sites

eljot - a jak z dopuszczeniem wody - jako wody zdatnej do picia? dzisiaj wody gruntowe są tak zanieczyszczone, że głowa mała, pestycydy inne badziewia które rolnicy opryskują swoje pola, to przechodzi przez glebę i wpada do wód podziemnych.

Link to comment
Share on other sites

Głębinowe ujęcie a wody podskórne to różnica,to się tak łatwo nie miesza. Chyba że przy samym ujęciu. Ale yaro masz rację czasem studzienna woda jest aż słodka od azotanów.

Link to comment
Share on other sites

Ponad 30 m to już dość głęboko jak na mieszanie co słusznie zauważył nabe, ale dla pewności może oddać próbkę do sanepidu czy innej instytucji.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Nie chcę zakładać kolejnego tematu "dojrzewanie wody" ale potrzebuje opinii. Wstawiam tabelę z wynikami i datami pomiarów.

c58ff87e68a5.jpg

Zbiornik 160x60x60 zalany 20.01 filtr zew. Eheim 2180 cały zasypany ceramiką, filtr wew. Eheim 2252. Wczoraj dodałem 70 g. sody oczyszczonej, jest to ujęte w tabeli. Mam pytania: czy skok NO2 na 0,1 i spadek na 0,025 to już koniec wahania NO2? Dlaczego dzisiaj spadło NO3, czy ma to coś wspólnego z dodaniem sody? W sobotę wlałem około 20 litrów wody ze starego zbiornika w której wypłukana była gąbka filtra (niezły syf). Mogło to podnieść NO3 ale czemu już dzisiaj spadło?

Podejrzewam, że będzie pytanie jak zmierzyć twardość na 9,5 - więc jest wtedy jak po dziewiątej kropli woda zacznie zmieniać kolor ale nie zmieni go do końca ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • bobanr
   Pewnie jest to wykonalne, choć nie łatwe.   Całość Kostrzyn nad Odrą. Szczegóły pod telefonem.
  • ziemniak
   Długo rozmyślałem nad zakupem, ostatecznie szukałem tego ze zdjęcia poniżej. Akurat była aukcja produktu pokazowego i udało się go wylicytować za całe 13 złotych. Działa na zasadzie obracającego się zegara i ma 14 przegródek. Fajną opcją jest to, że da się do niego podłączyć wężyk powietrza, który ma zapobiegać wilgoci w przegródkach z karmą. Dodatkowo chcę go zamieścić na wiaderku 1 L aby był wyżej i łapał mniej wilgoci. Wkrótce zaczynam testy, bo za około miesiąc szykuje się do dwutygodniowego wyjazdu.
  • Andrzej Głuszyca
   @triamondNie wiem jak masz na imię a nie lubię zwracać się nickiem. Dlatego będę pisał per Ty .   Osobiście uważam , że warto wykorzystać Twoją wiedzę  jeszcze w inny sposób tutaj na forum i to w taki sposób aby nikt Ci nie zarzucał pisania akademickiego .  Oczywiście jeżeli wyrazisz tego chęć. Jest u nas dział ARTYKUŁY.  Jest to dział gdzie jak nazwa wskazuje umieszczasz swoje artkuły dotyczące  akwarystyki związanej z naszym biotopem. Ale równie dobrze , można pisać o chemii wody , o sprzęcie , o różnego rodzaju procesach zachodzących w wodzie itp.  itd. Plusem tego jest to , że w samym artykule nie ma dyskusji z innymi użytkownikami. Jest ale tylko w brudnopisie..potem to się usuwa. (  posty innych). Nie będę tutaj pisać o stronie technicznej bo to już będzie w kwestii modów.  Jest na forum też copywriter i można z tą osobą porozmawiać aby pomogła od strony merytorycznej odnośnie samego pisania , budowania tekstów  itp.  Nie chce mówić za tę osobę bo może nie mieć czasu  czy ochoty. Aczkolwiek kiedyś była bardzo pomocna i za to jej chwała. Dlaczego w ogóle o tym wspominam ? Z tej prostej przyczyny , że masz bardzo dużą wiedzę i warto tutaj zostawić trochę tej wiedzy dla potomnych. Owszem..udzielasz się w wielu tematach ale to ginie w natłoku innych tematów, postów. Artykuł ma to do siebie , że jest w osobnym dziale, zawsze jako nowy art. był podwieszany  czyli z automatu pozycjonowany i co bardzo istotne jest go bardzo łatwo znaleźć i jak wspomniałem zostaje dla potomnych.  Traktuj to jako moją sugestię. Decyzja należy d Ciebie.  
  • triamond
   Teraz na spokojnie Mój błąd (skrót myślowy) z "wydalaniem amoniaku z kałem". Nietrawione przez rybę białka zawierają azot. Bakterie heterotroficzne przekształcają go do NH3. Tak jak pisałem, to tylko kilkanaście % azotu. Większość ląduje w wodzie przez skrzela. Żywica nie rozwiąże tutaj problemu. Start na dojrzałej gąbce to dobry start! Płucząc dojrzałą gąbkę (wiele miesięcy dojrzewania) "nie zniszczysz" biologii (jak piszesz w #2 poście).      
  • triamond
   Karmnik automatyczny JBL nie ma najbardziej przemyślanej konstrukcji. Jedzenie pleśnieje i zbija się na wylocie spirali. Umieszczanie wyżej nad pokrywą  nie pomaga. Klapka przestaje się zamykać. Wilgoć dostaje się do środka pojemnika ? Czyszczenie klapki i okolicy trudne. Brak dostępu - sklejone plastiki ? Teraz Sera ma szansę... Mechanizm zamykający ze sprężyną... zobaczymy.
  • Falcowski
   No w rogu stoi, to duże na brązowej szafce ------------------------------------ Kurcze, nie łatwa to sprawa takie coś wynieść i przewieźć.
  • suricade
  • przemo95
   Okej. Wylot ma być skierowany wzdłuż dłuższej szyby oczywiście ? 
  • aro600
   PO4 mam wysokie bo 1 mierzone testami Salifert więc wynik prawidłowy, miałem już atak sinic i pomógł dopiero chemiclean, a tani nie jest na moje akwarium 1 dawka to około 100,  kupię może Phos-out 4  Microbe-lift i zbije do niższego poziomu fosfor.
  • Nath_147
   Szkoda ze nie zmierzyłeś  no3 po zmetnieniu wody. U ciebie akwarium jest narażone na swiatlo dzienne a to może potrngowac efekt (stąd masz takie fajne glony na kamieniach i szybie), gdzie u mnie przy polnocnych oknach i glona nie taki, i rosliny w hydro słabo rosną ;(.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.