Skocz do zawartości

Jurgenwanna 300x110x100


jurgen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam nowy, mam nadzieję ciekawy wątek.

Wszelkie sugestie mile widziane.


W skrócie:

-akwa biotopowe MALAWI

-zbiornik betonowy z przedną szybą w ścianie na wysokości 80 cm i wysokości 100 cm

-filtracja najprawdopodobniej przez komin/sump na gąbkach, na dwóch eheimach

-zawór denny do oprózniania zbiornika

-stała podmiana

-oświetlenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze pytania


Proponowane przykłady mocowania szyby. Wszystkie oparte o kątownik 45x45*4.


W pierwszym przypadku szyba dochodzi do lica ściany i zdecydowanie efektowniej wyglada.

Rozwiąznie ma też tą zaletę, że szybę doklejamy do ramy i z ramą przenosimy do wanny. Do kątownika dospawane będą wasy, co 50 cm, celem przkręcenia konstrukcji do betonu. Problemem może byc uszczelnienie pomiedzy kątownikiem a wanną. Myślałem o żywicy epoksydowej i macie, która zresztą posłuzy do wyłozenia całej wanny.


W drugim przypadku mamy kątownik wbetonowany w ściany wanny. Daje to lepsze mozliwości uszczelnienia. Zostaje jeszcze problem wbetonowania ramy w podciąg na ścianie nośnej, co jest raczej problematyczne. Niestety ze wzgledu na grubość ścian (oczywiście zbrojone) szyba wchodzi głęboko do środka (ok 21 cm). Druga zasadnicza wada to wstawienie szyby. Wanna z postumentem bedzie miała wysokosć 180 cm.


Osobiście preferuję pierwszy wariant ze względu na estetykę i dogodne wstawienie szyby. Problem pozostaje idealne zwymiarowanie ramy i wanny oraz ich uszczelnienie.


Pozdrawiam i czekam na sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurgen gratulacje i czapka z głowy za podjęcie takiego wyzwania.

W swoich przemyśleniach jesteś jednak już daleko z przodu, a ja maluczki nie do końca kumam sposób montażu tego akwa w ścianie. Dlatego, czy mógłbyś wyjaśnić o jaką wannę chodzi? W sensie: rozumiem, że z przodu będzie szyba, ale co z resztą tego pojemnika zanurzonego w ścianie?


Co do sugestii odnośnie szukania info etc. proponuję, byś uderzył na forum duńskich malawistów i spróbował po ang. do nich zaszprechać i podpytać jak oni to robili. Wszak są tam u nich dosłownie baseny w ścianach porobione, więc technologię muszą mieć obcykaną.


Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pomysł wydaje się być ciekawy. Jeśli będziesz miał jakieś problemy to proponuję poprzeglądać stronki ze stanów lub Niemiec chłopaki specjalizują się w mega betonowych baniakach. Z niecierpliwością czekam na jakieś szczegółowe fotki z całego przedsięwzięcia. Ale czy możesz powiedzieć dlaczego przy takich wymiarach baniaka poszedłeś w beton a nie zostałeś przy szkle? Z tego co się orientuję to w Polsce można kupić szyby do 320cm, dłuższe tez ale są droższe bo trzeba już je ciąć z 6 metrowych tafli. Szkło jest lżejsze a cenowo to nie wiem czy beton jest tańszy. Jeśli chodzi o koszty budowy baniaka z innego materiału niż szkło to mam jakąś wiedzę bo przymierzałem się do baniaka ze sklejki szalunkowej, po obliczeniu kosztów wyszło to samo co szło. Moim zdaniem przy baniakach mniejszych niż 320cm warto zostać jeszcze przy szkle. Ale jak już powiedziałem wcześniej pomysł świetny czekam na rozwój posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurgen pewnie liczy na jakąkolwiek pomoc klubowiczów, a tu wszyscy go odsyłają, no ale temat bardzo trudny i projekt ambitny.

Swoja droga miło widzieć na forum właściciela jednego z najładniejszych baniaków, bo chodziły słuchy że się całkowicie na ornitologię przerzuciłeś. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja robiac takie cos to chyba zdecydowal bym sie na przednia szybe jak najwieksza i w miare mozliwosci jak jak najwieksze dno [zeby ksztalt mial blizej do kwadratu niz do prostokata]


Tylko jak wtedy oglądać rybska jak będą pływały dwa metry od ciebie? :lol: No i istotny problem byłby tez z konserwacją/obsługą takiego basenu :wink: Już w 110 to trzeba chyba płetwonurka zatrudnić :mrgreen: No ale powodzenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego beton - dla bezpieczeństwa, będzie kamieniołom :)

Dlaczego tylko 3 metry - ponieważ mam tylko od 4 do 5 metrów wolnej ściany, zbiornik musi grać z wnętrzem, trzeba także zachować proporcje samego akwa (jamnikowi mówię nie), poza tym dugośc szyby determinuje również wielkosc zaplecza akwarium, które i tak jest pokaźne (ponad 13 m^2)


Dzieki za podpowiedzi, Niestety wątek się przeciagnie w czasie. Taki zbiornik trzeba planować już na etapie budowy domu. Stan surowy zamknięty mam nadzieje skończyc do grudnia. Do uruchomienia zbiornika został pewnie cały rok. :)


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.