Skocz do zawartości

[840 L] Filtr narurowy tylko jako mechanik


g.pajak

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałem powitać wszystkich kolegów "pyszczakomaniaków" :D


Obserwuję to forum już od jakiegoś czasu, na razie tylko karmiąc się waszą ogromną wiedzą, nie zabierając głosu w dyskusjach. Niemniej jednak szykuję się do zmiany zbiornika z 500 L (200x50x50) na 840 L (200x70x60). Nowe akwa zakładam w nowo wybudowanym domu będzie to akwarium przewzierne: z jednej strony kuchnia z drugiej będzie salon. Mam okazję i możliwość założyć całe orurowanie na które zaplanowałem miejsce pod akwa od strony kuchni. Planuję start i zabudowę wszystkiego już za jakiś tydzień. Chciałbym od was drobnej porady.

Otóż mam aktualnie dwa pracujące kubły TetraTec ex1200 jako biologi oraz dwa wewnętrzne filtry 1000 l/h i 500 l/h jako mechaniczne. No nowego zbiornika na pewno przeniosę kubły. Ale zamiast obecnych mechanicznych filtrów chciałbym zabudować trzy filtry narurowe jako mechaniki. Wymyśliłem sobie taki oto układ:


100 lub 80 mikron --1''--> pompa obiegowa CO ---3/4''--> 50 mikron --3/4''--> 20 lub 10 mikron --> odpływ


Czy ten konkretny układ trzech filtrów będzie wystarczający jako układ oczyszczający mechaniczne? Czy może proponujecie jakiś inny mikronaż poszczególnych wkładów?


Gdzie w miarę tanio mógłbym kupić filtry narurowe na śląsku lub jaki sklep internetowy polecacie?


Dodatkowo jak by ktoś był zainteresowany, mogę wrzucić zdjęcia z nowego akwa w miarę jego rozwoju.

Na razie tylko zbiorniczek stoi na swoim miejscu... :twisted:


Z góry dziękuję za poradę :!:


Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie potrzeba tylu tych filtrów, po drugie nie widziałem jeszcze filtrów 80 i 100 mikronow, najczęściej dostępne to 20 o 50 już trudniej a to najlepszy filtr do tego co zamierzasz.

Po tym jak zmienilem filtrację biologiczną z filtrów narurowych na hydroponikę to postanowiłem właśnie z narurowych zrobić tylko mechanik, nie musze mówić o łatwości wymiany wkładów i o tym że nie trzeba się męczyć przy wyciąganiu gąbek z akwarium, jednak mam to zrobione w całkowicie inny sposób.

W akwarium za kamieniami ustawiony mam OR3500 który wypompowywuje wodę z akwarium rurkami do jednej komory z filtrem narurowym 20 mikronów, nie stosuję więcej bo i tak żadna gąbka w filtrach wewnętrznych i tak nie ma takiej jakości filtrowania, z filtra z powrotem woda juz po filtracji wpada do akwarium z drugiej strony. Funkcjonuje to już u mnie dłuższy czas i jestem zadowolony z tego rodzaju filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój pomysł nie jest taki najgorszy. Sądzicie więc, że nie opłaca się robić dwóch lub nawet trzech stopni filtracji: od wyłapywania największej frakcji do najmniejszej?? Jeśli miał by być to jeden stopień to jaki mikronaż?


Dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 za mały :)

spokojnie 50 wystarczy 100 gdybyś znalazł również, poniżej 20 nie ma co się bawić bo będziesz wymieniał co dwa dni wkład.


no i właśnie to miałem w zamyśle, co by wkładu co dwa dni nie wymieniać. :D Także jak dam dwa lub trzy stopnie 100 / 50 a na końcu 20 lub 10 to myślę, że będzie ok.


A mógłbym prosić jeszcze o odpowiedź gdzie w miarę tanio można się zaopatrzyć w filtry i wkłady? Gdzie wy kupujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi :!:


Niem niej jednak:


jak dasz 3 stopnie to nie będzie ok.

Ale to już Twoja bajka.



Mógłbyś mi proszę "opowiedzieć tą bajkę" :D dlaczego 3 stopnie nie będą chodzić? Próbowałeś może?

Jedyne co mi przychodzi do głowy jako wytłumaczenie to zbyt duży opór na pompie, ale czy naprawdę pompa by miała "nie wyciągnąć"?


Yaro, Mam nadzieję ,że nie zniechęca Cię moja dociekliwość :wink:

Jestem typowo techniczny umysł, a "te typy tak mają" :lol::lol:


Dzięki za zaangażowanie w wątek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt duży opór,

po drugie zastanów się ile mikronów ma gąbka w filtrze mechanicznym?

do wkładu sznurkowego nie ma co raczej tego przyrównywać bo raczej to nie będzie rząd tych wielkości, to że dasz 10 mikronów to z czego chcesz to akwarium filtrować? bo juz na 50 wszystkie stałe elementy Ci się zatrzymają.

U mnie funkcjonuje jeden filtr narurowy 20 mikronów i nie ma po co stosować juz mniejszej gradacji bo z czego tu już filtrować, gdybym miał dostęp do 50 mikronów to pewnie kupował bym 50 nie 20 i też dały by radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.