Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!

Jako że to mój pierwszy post na forum miło mi powitac wszytskich uzytkowników.Ale do rzeczy, od paru dni zaczęły mi zdychac rybki. Są to przeważnie 1-2 sztuki dziennie z róznych gatunków i o różnej wielkości. Ryby nie wykazują żadnych objawów chorobowych - poprostu rankiem lub w ciągu dnia natrafiam na zwłoki ;(


Wygląd zewnętrzny ryb - bez zmian chorobowych.

Jedzą normalnie, pływają normalnie - jedynie czasami ocierają się o piasek na dnie, ale nie wyglada to zbyt niepokojąco.


Zbiornik to 400 litrów


Dekoracja:

żwir 2-4 mm + wapiń filipiński

roslinki to dwie kryptokoryny, dwa anubiasy i nurzaniec olbrzymi


Media:

oświetlenie standardowe - 2 świetlówki

filtr wewnetrzny aquael fun 3 plus + dyfuzor napowietrzania

filtr kubełkowy Tetratec 1200


Obsada:


Tu musze dodać, że skorzystałem z kilku rad osób, które juz pyszczaki hodują, że lepiej mieć akwarium przerybione, aby uniknąć walk terytorialnych, i sugerując sie wielkością ryb obawiam się, że mogłem przesadzić z ich ilością, która miała byc zredukowana gdy ryby podrosną i będzie można wybrac te najładniejsze osobniki do dalszej hodowli.




Demasoni - 19 sztuk (rybki po około 5-6 cm)

Maingano - 20 (5-7 cm)

Yellowki - 16 (3-4 cm)

red red - 18 (2-3 cm)

Gębach Haplochromis - 16 (2-3cm)

Saulosi - 20 (2-4 cm)


Glonojad syjamski albinos - 4 szt.



Podmiany wody na poziomie 50 litrow co tydzień.


Karmienie: dość często kilka razy dziennie płatkami ogólnymi Tropical zmieszanymi z Malawi Tropicala, żadnych mrożonek nie podaję,


Parametry wody:


Temperatura - normalnie 27, teraz w upały skoczyła do 30 stopni


pH - 7,8

KH - 9

GH - 18

NH3 - 0 ( tu nie mam pewności czy pomiar jest prawidłowy na testach Zoolek)

NO2 - 0

NO3 - 40 mg /l

PO4 - 1,0 mg/ l


Zaopatrzyłem sie już w Metronidazol, ale nie podaje go, gdyż nic nie wskazuje na jakiekolwiek choróbsko.


Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi, co może być nie tak z mojej strony? Zbiornik ma około trzech miesięcy. Ryby wpuszczane zdrowe i wcześniej nic sie nie działo. Wykluczam także działanie czynników chemicznych itp przypadkowo wprowadzonych do akwarium.

Opublikowano
  arek2202 napisał(a):
Demasoni - 19 sztuk (rybki po około 5-6 cm)

Yellowki - 16 (3-4 cm)


Absolutnie niedupuszczalne połączenie

  arek2202 napisał(a):
żwir 2-4 mm
Również nie za ciekawie

  arek2202 napisał(a):
kilku rad osób, które juz pyszczaki hodują, że lepiej mieć akwarium przerybione, aby uniknąć walk terytorialnych


hmmm...sądząc po obsadzie i tym najgorszym "lepiej miec akwarium przerybione" łatwo stwierdzić, że te osoby się nie znają. Akwarium proponuje zmienić obsade, żwir.

Reszta do poczytania FAQ

Opublikowano

Prosze o rozwinięcie mysli, czemu Yellowki nie mogą być z demasoni? Musiałem czegoś nie doczytać, bo dośc wnikliwie studiowałem różne obsady i bardzo czesto te dwie rybki pojawiały sie razem.


Żwir jest tez drobnijeszy, ale nie jest to typowy piasek biały kwarcowy. Na jaki to wymienić? Pyszczaki widze łądnie w nim kopią.


Jaka zmiana obsady bedzie odpowiednia?

Opublikowano

Jest za gruby, więc pysie nie pokazują całkowicie swoich możliwości.

A co do yellowka i demasona...Demason to stricte roslinozerca, a yellowek miesożerca (często trzymany z drapieżnikami, które jedzą tylko miesko :) )

Wiec albo yellowek bedzie miał za mało mieska w diecie, albo demason za dużo...Podstawy

Opublikowano

No i ryb masz do obsadzenia na 4 takie zbiorniki...

Kto to widział trzymać 100 ryb w takim szkiełku, widać fachowcy którzy ci doradzali wiedzą tylo co ty...

Ryb jest tyle, że nie mają gdzie pływać i najzwyczajniej się wybijają by zrobić trochę miejsca.A to dopiero początek bo ryby są małe...

Opublikowano

Czyli jak pisze kolega Zdrowy Zab - yellowki powinny wyjechac całkowicie z tej obsady? Z oczyweisstych powodów nie da się ich karmić wybiórczo, a nie chcę narobić większych szkód poprzez niewłasciwe karmienie.


Kolego Perez666 - ile z tych ryb powinno zostać tzn o ile zredukować zarybienie, biorąc pod uwage własnie to, że ryby sa małe? Brałem ich więcej własnie z racji tego, że zawsze któras moze aklimatyzacji nie przeżyć i chciałem wyselekcjonowac najsilniejsze i najładniejsze osobniki. Zakładając , że ryby sa juz dorosłe, ile ich powinno być? Na różne przeliczniki natykam sie na forach i na dobrą sprawę, rozpietości są duże...


BTW - jak parametry wody? Mogą mieć jakiś negatywny wpływ na rybki? Oosbiście nie odnajduję żadnych nieprawidłowości, ale zastanawia mnie zerowy wynik NH3

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

113 ryb na 400 litrow daje nam 3,5 litra na jedna rybke. Jak zamieszkasz w kawalrece z zona 5 dzieci i psem bedziesz wiedzial jak sie te ryby czuja.

Nie ma co sie dziwic , ze lapia choroby , jak zadna z nich nie ma spokoju.


Co do choroby to moze byc to Ichtioftirioza - ospa rybia. ( skoro sie te ryby czesto ocieraja o dno i chca zdjac z siebie pasozyta ).


Chore ryby nalezy natychmiast przeniescdo innego zbiornika i zastosowac kąpiel w zieleni malachaitowej podnosząc jednocześnie temperaturę wody o kilka

stopni. Mozna tez dodac soli , nie wiem jakie dawki sie dokladnie podaje , proponuje popytac kolegow z forum. Lub udadac sie do apteki po specjalne preparaty.


Moga to byc tez zranienia przez pasozyty, objawy podobne do ospy. Ocieranie się ryb o przedmioty.Na skorze okrągle, obrzmiale i zaczerwienione miejsca.


Kolejno dalej moze to byc plesniawka ...


Musisz napisac wiecej szczegolow , zrobic zdjecia itp.

Opublikowano

pytanie jest które najczęściej padają?

bo mam takie wrażenie że nie losowo....

pomijając że ja tej wielkości ryb w 720l mam ~50szt i czuję straszny tłok co 2 tyg redukując :D ale co chowający to chów, bo o hodowli nie może być tutaj mowy :P

Opublikowano
  MavNZ napisał(a):
Co do choroby to moze byc to Ichtioftirioza - ospa rybia. ( skoro sie te ryby czesto ocieraja o dno i chca zdjac z siebie pasozyta ).

Ocieranie, wcale to nie musi być ospa było o tym dużo na forum


  arek2202 napisał(a):
ile z tych ryb powinno zostać tzn o ile zredukować zarybienie, biorąc pod uwagę właśnie to, że ryby są małe?

Pozostaw sobie yellowa, red-reda, maingano i sulosi po 10sz jezeli tak jak napisłeś że są młode Później natura zrobi swoje Docelowo zostaw sobie jakieś 24 rybki

Pierwsz podstawowa zasada zmniejsz obsade a może masz za mało tlenu i rybcie się duszą

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możesz mieć korzenie w Malawi, aczkolwiek ja byłbym ostrożny, bo niektóre gatunki drewna mogą zakwaszać wodę dlatego nie jestem ich zwolennikiem. Ale niektórzy koledzy z forum posiadają je w swoich akwariach i nie mają z tym problemu.
    • Skoro założyłeś podobny temat w dziale oświetlenie, ten zamykam aby nie robić bałaganu. Poniżej link dla kogoś kto chce odpowiedzieć, a nie chce mu się szukać.  
    • Prawdę mówiąc światło w Malawi zależy tylko od upodobań właściciela. Rybom w zupełności wystarczy światło dzienne, roślin w Malawi nie ma więc w tym temacie także nie ma wymogu. Światło jest dla nas, aby cieszyć oko widokiem ryb. Jak zrobisz tak będzie dobrze, ważne aby Tobie się podobało.  Wszystko zależy od konstrukcji pokrywy, mam tu na myśli to, jak połączone są świetlówki. Często jest tak, że po wyjęciu jednej druga też gaśnie, także wtedy jesteś skazany na dwie. Sprawdź najpierw jak to u Ciebie wygląda. Możesz. Tak jak wspomniałem, jeśli uznasz, że dla Ciebie jest ok, to ...ok. Może się okazać, że ta konfiguracja, która już jest też będzie spoko, może wystarczy tylko przysłonić folią alu końcówki świetlówek tak aby światło padało na środek akwa, a boki zostały niedoświetlone, też fajny efekt. Na Twoim miejscu światłem przejmowałbym się na końcu, a na razie skupiłbym się na aranżacji zbiornika, filtracji i odpowiedniej obsadzie, ale to już w oddzielnych działach tematycznych naszego forum. Powodzenia. 
    • Witam forumowiczów ponownie! Kolejny miesiąc minął a razem z nim nadeszły zmiany… Nie było ich jakoś dużo, natomiast myślę, że były znaczące. Aktualizację zacznę od omówienia zmian we wnętrzu akwarium. Po pierwsze dodałem wspominane wcześniej moduły, które zrobiłem sam metodą prób i błędów. Co do ich jakości nie jestem zadowolony, natomiast wiem jakie błędy popełniłem i zgarnąłem sporą dawkę nauki na przyszłość. Odwzorowanie koloru nie wyszło mi tragicznie, porównywałem go do kamienia świeżo zamoczonego w wodzie - nie do tych które już w niej leżą od kilku miesięcy. Oczywiście kamień był ten sam jakich użyłem do aranżacji. Dodatkowo wymieniłem falownik z 2000l/h na 6000l/h co poskutkowało brakiem syfu na dnie akwarium. Temat całej cyrkulacji wody w akwarium dość długo sprawdzałem i analizowałem, wszystko po to aby efekt przy takim a nie innym gruzowisku był jak najlepszy. Finalnie jestem zadowolony. Ostatnia kwestia to w końcu ryby! Po miesiącach przeciągania w czasie, garści problemów i innych niechcianych rzeczy udało się. Postawiłem na 3 gatunki rozdzielone po mniej więcej jednakową ilość sztuk. Łącznie ryb jest aż 38 co przy 320l w teorii zrobi sporą zupe rybną. W tym miejscu chciałbym od razu sprostować mój wybór. Postawiłem na spore gatunki i dużo ryb z prostego powodu - w niedługim czasie zmienię akwarium na 700l. Plany o tym kłębiły się w mojej głowie już od jakiegoś czasu, teraz to już tylko formalność. Kosztorys został zaakceptowany przez kierownika płci żeńskiej a schemat wykorzystania przestrzennego salonu nie zachwiał naszej wspólnej przyszłości. Teraz już z górki. Wpuszczenie ryb do 320l wynikło z racji, że akwarium już długo chodziło zalane, włożyłem w nie sporo pracy i stwierdziłem, że jak już jest to niech posłuży. Ryby troche w nim podrosną i pójdą do docelowej bańki. Starałem się wybrać tyle sztuk, żeby później w 700l nie musieć dodawać danych gatunków w rozmiarach 3cm do większej obsady. Dodatkowo chciałbym już do docelowego dodać ostatni gatunek - tutaj pewnie postawie na Metriaclima hajomaylandii. W takim razie jak już wymieniłem jeden gatunek, którego na pewno nie ma w akwarium przyszła pora na omówienie tych które są. 1.Metriaclima Fainzilberi Makonde - wybór tego gatunku podyktowany był tym, że jeszcze w moim starym malawi bardzo o nim marzyłem. Z lektur w internecie można wyczytać, że rośnie do 15-16cm a to kawał ryby. Teraz w końcu będę miał na ten gatunek miejsce więc nie mogłem się oprzeć. Aktualnie pływa 15 sztuk. 2.Metriaclima Msobo Magunga - ryba, która swoimi kolorami oraz dymorfizmem płciowym skradła moje serce. Ten gatunek też długo był na liście moich marzeń. W 700l mam nadzieje, że nie będą robić rabanu. Aktualnie pływa 11 sztuk - tutaj myślę, że będę się w przyszłości rozglądać za dorosłymi samicami. 3.Metriaclima Kingsizei Lupingu - gatunek nietypowy, rzadko wybierany - to są niektóre powody dla których go wybrałem. Jest to ryba, którą już kiedyś posiadałem w akwarium i zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Bardzo ciekawski oraz non stop widoczny pyszczak, dodatkowo niebanalny wygląd samca - mi się podoba. W akwarium 12 sztuk. Podsumowując jak widać postawiłem na Metriaclima x3, w przyszłości x4, a więc szykuje się takie Metriaclimarium. Rybki zakupione w hodowli Malawian. Tutaj mogę z czystym sercem pochwalić za super kontakt i oczywiście najważniejsze - jakość ryb. Wszystkie sztuki przyszły bez uszczerbku, były ruchliwe i żwawe. Jak można się domyślać dostałem też gratisową sztuke Msobo i 2 sztuki Kingsizei. Aktualnie obsada pływa już od 4 dni i wygląda na zadowoloną. Zrobiłem im 2 dni głodówki i zacząłem powoli karmić. Póki co dostają małe porcje i nie szaleje jeszcze z różnorodnością pokarmu. Od tej chwili wątek będzie ciekawszy do czytania. W akwarium w końcu coś się dzieje - jest o czym pisać i co oglądać. Skoro o oglądaniu mowa to kilka fotek na rozgrzanie. Grupka Msobo i Kingsizei - te dwa gatunki są zdecydowanie bardziej widoczne niż Fainzilberi. Mini ławiczka Metriaclima Kingsizei Lupingu. W tle skitrane dwie sztuki Metriaclima Fainzilberi Makonde - ten gatunek zdecydowanie preferuje chowanie się w kamieniach. Na zakończenie zdjęcie baniaka w chwili obecnej. Moduły jeszcze mocno rzucają się w oczy.  Ps. Kwadraciak na środku nie jest tak kwadratowy na żywo… Póki co to by było na tyle. Relacjonował będę oczywiście dalej, więc jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam do śledzenia. Pozdrawiam
    • OK sorki poczytam FAQ. Co do wody mam ph 7,8 , gh 15, No2 0, No3 20 co do ph to taką wode ma łódzka kranówa i myślałem że soda podnosi ph. Ale jestem początkujący więc pytam.
    • Witam Mam 300 litrowe akwarium. Chce mieć biotop Malawi. Po porzednim roślinnym biotopie zostały mi korzenie. Moje pytanie, czy w biotopie malawi mogą one być? Jeden jest całkiem spory. Pozatym kupiłem sobie skałki i część już ich włożyłem do akwarium.
    • Poczytaj FAQ, zadajesz pytania na które wiele razy już odpowiadaliśmy. Po co chcesz dodawać sodę? Jakie masz parametry wody?
    • Witam Jestem świeży w temacie Malawi. Będą dziś na giełdzie akwarystyczne dowiedziałem się że do akwarium z rybami Malawi warto dodawać sode oczyszczoną. Kupiłem sobie książke "Pielęgnice jezior Malawi i Tanganika" i tam też radzą że warto dodawać sode oczyszczoną. A jeśli tak to w jakich ilościach? Mam baniak 300 litrów.
    • Witam Jestem tutaj nowy i tutaj zostałem skierowany z moim zapytaniem w sprawie oświetlenia. Posiadam akwarium 300 L (120x50x50) mam pokrywe Aquastel i w niej dwie świetlówki LED, jedna plant druga Power. Obie o mocy 30 wat.  Wygląda to tak: https://aquastel.pl/lampy-glass-led/48-lampa-glass-led-plant-7w.html Czytałem już że światło powinno być zimne. W tym sklepie są jeszcze: https://aquastel.pl/lampy-glass-led/57-lampa-glass-led-plant-7w.html https://aquastel.pl/lampy-glass-led/64-lampa-glass-led-plant-7w.html Czy jedna świetlówka o mocy 30 wat wystarczy czy muszą być dwie? Skoro mają być zimne to czy moge zostawić sobie power, wywalić plant a w jej miejsce dać np. blue??   Albo może tylko jedną 30 wat blue???
    • Witaj. Oświetlenie jest sprawą drugorzędną. Stosujemy w swoich akwariach oświetlenie o barwie zimnej. Poczytaj trochę postów na forum, w dziale oświetlenie znajdziesz dużo tematów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.