Skocz do zawartości

Sump czy to wypali?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,serdecznie wszystkich mam takie małe pytanie odnoszące się Sumpa

Nie chce robić dziur w akwarium i nie chce komina w akwa. :)

I mam takie pytanie czy taki projekt by wypalił? można, coś polepszyć,po zmieniać itp:

Nie wiem czy to zadziała tak więc nie krzyczcie ktoś kiedyś mówił,że to wypali ale nie wiem czy to prawda więc proszę o odpowiedzi czy to jakoś zadziała. hehe :)




Gdy wody jest za dużo spływa ona do dolnego zbiornika (sump) przez rurkę pcv lub podłączony do niej wąż.


W dolnym zbiorniu przepływa przez komory filtracyjne wypełnione na przykład gąbką, ceramiką, bio kulkami, gąbką i trafia do szerszej części gdzie siedzą urządzenia jak grzałka i inne co tam sobie kto chce.


W tej części znajduje się też pompa która wpompowuje wodę spowrotem do akwa (z prawej strony).


W ten sposób mamy zamknięty obieg.


Łącznie w sumpie nie może być więcej wody, niż zmieści się w akwarium NAD poziomem ustalonym. Czyli jeśli mamy 2 cm wolnego nad taflą w akwarium to obliczamy sobie pole powierzchni akwa razy 2 cm /1000 i mamy max ilość wody jaka może znajdować się w dolnym zbiorniku w litrach - oczywiście musi być troche mniej! Odpowiednio do tego musimy wykonać ścianki w dolnym zbiorniku. Chodzi o to, żeby przy zamkniętym zaworze/zatkanym odpływie nie było możliwości przelania akwa.




Oczywiście elementy pcv można poprowadzić za akwa na tylnej ściance i do wlewu podłączyć jaką się chce końcówkę kierunkową lub filtr denny (chyba:P).


Co Wy na to?


EDIT: jeszcze jedna sprawa - martwiła mnie możliwość zalania wodą mieszkania w wypadku awarii pompy itp. Przydałby się zatem jakiś system z "prawej" strony systemu przy wlocie wody do akwa który uniemożliwiałby zassanie wody w dół. Rozwiązanie pod tytułem zawór przeciwzwrotny jest ok, ale zwiększa opory dla pompy i jet to jeszcze jeden element który może się odłączyć:P Poza tym trzeba by zamontować odpowiednio duży (średnica) zawór.


Dlatego też zamiast ostatniego kolanka w systemie - tego który kieruje wodę z poziomu w dół do akwa - można by użyć trójnik. Wolną końcówkę (ewentualnie trochę przedłużoną) kierujemy do góry. W ten sposób woda wpadająca do akwa swobodnie spływać powinna w dół, a przy próbie zassania w drugą stronę spowoduje zassanie powietrza z górnej końcówki i w rezultacie - brak ssania:)


filtr2.jpg

filtr.jpg

343d87e8e6c79760.jpg

47d0cf5112fee3a3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytelne fotki, czytelne rysunki, ale - człowieku, kto uczył Cię języka polskiego? Nie byłeś na lekcji, na której pani mówiła o stosowaniu przecinków, kropek i znaków zapytania? Pod tym względem Twój wątek to masakra, nie kumam, o co Ci chodzi? Przy okazji, jedna z perełek:

Tak jestplan, ale trzeba to przepraktykować

Ale o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te rurki zastępujące komin buduje się nieco inaczej - tymi dziurami nie ustanowisz poziomu wody... bierz przykład z tego gościa:


reszta to już standardowy sump - a o tym nakręciłem masę filmów - zapraszam na mój YT w podpisie

--

to na tych zdjęciach to odpływy do ścieków... a ściek jak wiadomo jest nieskończenie pojemny... :P takich nie chcesz zbudować jako overflow do sumpa ;)

--

pomijając że miałem kiedyś sumpa w 240l malawi i był to zwyczajny przerost formy nad treścią :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytelne fotki, czytelne rysunki, ale - człowieku, kto uczył Cię języka polskiego? Nie byłeś na lekcji, na której pani mówiła o stosowaniu przecinków, kropek i znaków zapytania? Pod tym względem Twój wątek to masakra, nie kumam, o co Ci chodzi? Przy okazji, jedna z perełek:


Ale o co chodzi?



Wiem, kolego tekstu wziąłem trochę z innego forum bo tam nie było odpowiedzi.

A post pisałem wczoraj na wieczór. A wczoraj dopiero wróciłem z szpitala. : /

Powiecie, że tylko tak pisze, żeby na idiotę nie wyjść. :)

Jeszcze raz przepraszam po zmieniam trochę heh (:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, tak tylko napisałem :), dla porządku. Nie chciałem Cię urazić. Przepraszam.

A przy okazji - te otworki na wlocie są stanowczo zbyt małe. Policz sobie ich łączną średnicę, weź pod uwagę filmik wrzucony przez Makoka i przekonasz się, że wydajność odpływu jest żadna. Wywal zatyczkę na rurze, daj tam gąbkę, a przede wszystkim zbuduj odpływ wg zasad z filmu - wlot u góry, a nie z dołu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.