Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Nie wyobrażam sobie czegoś takiego, totalnie by nie spełniało swojej funkcji. Schowasz taką pompę z gąbką za kamienie i ile Ci brudów zbierze?
Masz lichą wyobraźnię :) schować to nie oznacza zawalić kamieniami tak aby nic nie doleciało, sekret to dobra cyrkulacja.

http://www.klub-malawi.pl/index.php/galeria/?g2_itemId=119557 tu masz fotkę mojej starej 240-tki, znajdź na obrazku sprzęt z opisu ;)

Opublikowano

Cóż można kombinować, ale i tak uważam, że jakiekolwiek maskowanie gąbki i wkładanie jej do akwa pełnego dekoracji znacznie ogranicza jej skuteczność i nie zastąpi to ręcznego odmulania. Pompka z gąbką najlepiej sprawdza się w sklepach, gdzie poza rybami w akwarium nie ma nic. Poza tym nie jestem miłośnikiem dużych prądów. Jak często ręcznie odmulasz swoje akwa?

Opublikowano
Jak często ręcznie odmulasz swoje akwa?

Raz na miesiąc ale nie z uwagi na zalegające odchody a tylko w ramach przemieszania piasku i odessaniu tego co ryby ew. zakopały.

Coś wydaje mi się że masz doświadczenia z akwa "towarzyskiego" i chcesz je zaimplementować do malawi, IMHO szybko to zweryfikujesz ;)

Opublikowano

WZobacz w galerii zdjęcia baniakow top 10, większość ma mechaniki, a ich nie widac. Zadanie spełniają na 100% chodzi o to, aby przed mechanikiem był kamień. I mow co chcesz, ale mechanik.widoczny? Estetyczny? Bazujesz na teoriii albo boisz się, ze ci kubel wyleje wode. 2 mechaniki sa drozsze,.niz jeden.kubrl i brzydsze.

Opublikowano

Coś wydaje mi się że masz doświadczenia z akwa "towarzyskiego" i chcesz je zaimplementować do malawi, IMHO szybko to zweryfikujesz ;)


Możliwe, wówczas najwyżej hydor pójdzie w ruch. Póki co najbardziej chcę zweryfikować tezę producentów matrixa i substrat pro jakoby na tych materiałach osiedlało się kilkakrotnie więcej bakterii niż na ceramice. Objętość biologicznego wkładu z moich dwóch filtrów unifilter i eheim wyniesie ok. 800cm3, więc wg. producentów oraz przytaczanego testu powinno się to równać biologii zewnętrznego kubła z kilkulitrowym wkładem ceramiki. Mam nadzieję, że tak się stanie, a jak nie tzn, że ściemniali:mad:


WZobacz w galerii zdjęcia baniakow top 10, większość ma mechaniki, a ich nie widac. Zadanie spełniają na 100% chodzi o to, aby przed mechanikiem był kamień. I mow co chcesz, ale mechanik.widoczny? Estetyczny? Bazujesz na teoriii albo boisz się, ze ci kubel wyleje wode. 2 mechaniki sa drozsze,.niz jeden.kubrl i brzydsze.

Te baniaki bazują głównie na filtrach zewnętrznych, a wewnętrzny to tylko dodatek i w takim układzie ludzie zamiast kupować badziewia w stylu unifiltrów za 100zł albo chińczyków wolą nabyć tanią pompę za 50zł i nadziać na nią gąbkę. Natomiast inni jak ja, dla kogo zewnętrzna filtracja nie jest priorytetem, inwestują w lepsze, markowe rozwiązania filtracji wewnętrznej biologiczno-mechanicznej, z naciskiem na dużo zagospodarowanego miejsca na biologię, które przy okazji wykonane są z wysokiej jakości materiałów i nie straszą w akwarium.

Opublikowano

Zewnętrzna filtracja nie jest priorytetem? Przecież imho to jedyna słuszna filtracja biologiczna. Czym się różni głowica nadziana gabka od 4x droższego'ladnie' opakowabego? U mnie przed at-203 jest duży serpentynit i widać jedynie z przodu dysze wylotowa. Nie odmulam. Kup brak, wszystko gra. A ty bazujesz jedynie na teoriiu. W teorii teoria nie różni sie od praktyki, w praktyce różni się.

--

Zewnętrzna filtracja nie jest priorytetem? Przecież imho to jedyna słuszna filtracja biologiczna. Czym się różni głowica nadziana gabka od 4x droższego'ladnie' opakowabego? U mnie przed at-203 jest duży serpentynit i widać jedynie z przodu dysze wylotowa. Nie odmulam. Kup brak, wszystko gra. A ty bazujesz jedynie na teoriiu. W teorii teoria nie różni sie od praktyki, w praktyce różni się.


Eljot...oj tam czepiasz sie ;p. Pisałem na szybko i wylecialo. Ale podobna funkcje pełni' najpopularniejsze pozycje'

Opublikowano
Natomiast inni jak ja, dla kogo zewnętrzna filtracja nie jest priorytetem, inwestują w lepsze, markowe rozwiązania filtracji wewnętrznej biologiczno-mechanicznej, z naciskiem na dużo zagospodarowanego miejsca na biologię, które przy okazji wykonane są z wysokiej jakości materiałów i nie straszą w akwarium.


:D :D :D

z twoich wczesniejszych wypowiedzi juz zauwazylem ze masz jakies uprzedzenia do np. chinskich filtrow.Czy moglbys mi powiedziec czemuz to? Masz jakies doswiadczenia czy tez tylko teoretyzujesz i po prostu piszesz aby napisac?

Czy myslisz ze EHEIM, JBL czy cokolwiek innego nie jest z Chin?;)


i nie straszą w akwarium.


Rozumiem ze w tak malym akwarium, dwa filtry wew. po przeciwleglych rogach wcale nie beda straszyc? No chyba ze zalozyles akwa aby wszystkim pokazywac jakie to dobre filtry i beda one graly glowna role w akwariuima,a ryby to tylko dodatek do filtrow.;)

Opublikowano
Zewnętrzna filtracja nie jest priorytetem? Przecież imho to jedyna słuszna filtracja biologiczna.


Nie jest priorytetem w mniejszych akwa jak moje. Tym bardziej, że dla bakterii to rybka, czy będą pracowały w filtrze wewnętrznym, czy w zewnętrznym, a skoro będę ich miał na matrixie tyle co w zewnętrznym kubełku 3L czy większym ze zwykłą ceramiką, to gdzie widzisz różnicę?



Czym się różni głowica nadziana gabka od 4x droższego'ladnie' opakowabego?


Tym, że markowy ma większe prawdopodobieństwo, że będzie efektywniejszy, cichszy, z lepszym wirnikiem i przede wszystkim poza mechaniką będzie miał dużo miejsca na wkład biologiczny. To tak poza kwestiami estetycznymi i jakości materiałów/wykonania.


:D :D :D

z twoich wczesniejszych wypowiedzi juz zauwazylem ze masz jakies uprzedzenia do np. chinskich filtrow.Czy moglbys mi powiedziec czemuz to? Masz jakies doswiadczenia czy tez tylko teoretyzujesz i po prostu piszesz aby napisac?

Czy myslisz ze EHEIM, JBL czy cokolwiek innego nie jest z Chin?;)


EHEIM jest made in germany, przynajmniej ten model filtra, który kupuję. Jednak mógłby być nawet made in china to nie jest istotne. Ważne jest to kto to robi i jaką to ma jakość. Chińskie filtry w większości mają wirniki metalowo-plastykowe i głośne to moje główne uprzedzenie, mają również słabo zagospodarowaną przestrzeń i tandetne materiały.



Rozumiem ze w tak malym akwarium, dwa filtry wew. po przeciwleglych rogach wcale nie beda straszyc? No chyba ze zalozyles akwa aby wszystkim pokazywac jakie to dobre filtry i beda one graly glowna role w akwariuima,a ryby to tylko dodatek do filtrow.;)


Na pewno będą wyglądać bardziej estetycznie od zagównionej gąbki nadzianej na pompę jakiegoś aquela, czy innego szuta ;) Podkreślam po raz kolejny - nie jestem zainteresowany nawracaniem na filtry zewnętrzne, więc oszczędź sobie uszczypliwości nie ja pierwszy i nie ja ostatni zakładam takie akwa z biotopem malawi i nie jeden taki biotop z powodzeniem utrzymuje, więc mógłbyś się wypowiadać mniej autorytatywnie :) Póki co zakładam, bazując na przytaczanym wcześniej teście i poradach kilku osób, że sprawdzą się filtry z matrixem i substratem pro o wydajności biologii tej samej co znacznie większe zewnętrzne kubły ze zwykłą ceramiką. Jeśli będzie tragedia oznaczać to będzie, że matrix i substrat pro to ściema, jak również wspomniany test, który go zachwala. Wówczas do akwa dołączę zewnętrznego hydora, ale to ostateczność przy tak małym baniaku.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.