Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

nie jest ani lepsze ani gorsze, moim zdaniem trudno je porównywać, głównymi zaletami jest przezroczystość, wytrzymałość i waga, wadą niewątpliwie łatwiejsze rysowanie, chociaż na to są skuteczne metody....


różnią się ceną i to jest chyba główny powód dlaczego w tym kraju ten rynek praktycznie nie istnieje...


tym niemniej każde następne akwa jakie postawię postawię z akrylu, bo spodobał mi się ten materiał :P co widać po podpisie zresztą

Opublikowano

chyba bardzo istotnym argumentem jest możliwość osiągnięcia nietypowych formatów/rozmiarów nieosiągalnych w technologii szkła, największe akwaria na świecie budowane są właśnie z akrylu, daje on dodatkowo niemal nieograniczone możliwości modelowania kształtu akwarium.


Oczywiście to zalety nie dla nas, zwykłych, domowych akwarystów.


Kolejną zaletą jest to, że możemy w bardzo prosty i bezstresowy sposób dokonywać potrzebnych nam modyfikacji zbiornika, potrzebujesz dowolnej wielkości otwór w akwarium, nie ma kłopotu - w szkle już nie każdy się odważy, prostokątne wycięcie w bocznej ściance - no problem :)

Opublikowano
Lepsza powiadasz a skąd takie twierdzenie ? Z zasłyszenia ? Czy posiadasz dane na temat przenikalności swiatła


http://www.plexi-heko.pl/pliki/karta_plyta_PLEXPOL.pdf


tutaj masz charakterystykę - polskiego producenta, przenikalność światła podaje w swoim produkcie 92% - co jest już znacznie wyższe od szyb.

Float ma przezroczystość rzędu 80-83% OW w zależności od grubości szyby od 3 do 6 % wyższą.

Firma Heko nie robi natomiast płyt najwyższej przejrzystości - gdy kiedyś rozmawiałem z jakimś człowiekiem od akwarii akrylowych mówił o przejrzystości rzędu 99% - co jest niedoścignionym wynikiem w szkle.

Opublikowano
tym niemniej każde następne akwa jakie postawię postawię z akrylu, bo spodobał mi się ten materiał co widać po podpisie zresztą

sam kleisz te akwaria? Interesuje mnie rodzaj kleju, jakiego użyć i jak w praktyce wygląda klejenie akrylu?

Opublikowano

Jest bardzo dobry poradnik jak skleić taki akrylowy zbiornik na YouTubie(http://www.youtube.com/playlist?list=PL40AC1075FCEA10CB&feature=plcp) krok po kroku wraz z opisem kleju, w sumie nic trudnego dla kogoś z zacięciem diy.


Minusy zbiorników akrylowych

-akryl żółknie z czasem

-latwo sie rysuje(często wystarzczy przetrzec ubraniem by powstała rysa)

-nie jest sztywny jak szkło(wymaga pełnego podparcia od spodu)

-cena!!!


Plusy


-przejrzystosc(oddanie koloru)

-szczelność(trudniej rozbić ale jest to możliwe:P)

-możliwość uzyskania dowolnych kształtów zbiornika

-mniejszy efekt "soczewki" niż dla zbiornika szklanego

-waga, zbiornik akrylowy jest kilkakrotnie lżejszy(x8) niż ten sam wymiar ze szkła


Czasem jeden minus przesadza wszystkie plusy:D


P.S

Makok nie będzie zadowolony z linka:P

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.