Skocz do zawartości

Nieudany start akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie ma czegoś takiego jak "wicienie".

Są wiciowce i są nicienie.

Odmul porządnie dno. Nie karm ryb, napowietrzaj. Kup sobie/pożycz testy kropelkowe na PH (jest tani), NH4, NO2 i NO3. Sprawdż czy kranówka jest chlorowana, zmierz też jej parametry.

Opublikowano
Biodigest różni się tym od tego jbl, że biodigest to są bakterie BEZ POŻYWKI. Teraz, robisz bład dolewając ciągle bakterii z pożywką (pożywka teraz to gówienka ryb etc.) Dolewasz nh3/no2 które ciągle truje ryby. Biologia sama wystartuje, zapewne już wyhstartowała, ale potrzeba czasu na wybudowanie flory. A ta biologia w tym mechanicznym...szkoda gadac, przeciez nie wejdzie tam 3l bioceramiki...500 l/h, przy obciążeniu z 300 l/h może ma, zupełnie za słabo, nie od tej strony zaczęte...cierpliwości, szkoda ryb, jedyna opcja to

-codzienna podmiana wody 20% (bez czyszczenia filtrów i dolewania bakterii tych jbl)

oraz zakupienie biodigest prodibio.


Biodigest zakupiłem 2 ampułki. Jeśli chodzi o filtr to weszło w niego 30 pierścieni ceramicznych po rozbudowie o dodatkową komorę, więc raczej tragedii nie ma. Do tego kilkadziesiąt kamyków zeolitu no i wkład gąbkowy. Przepływ nie jest zapchany to dobry filtr jak robię podmiany najpierw odmulam woda schodzi i odsłania wylot filtra, z którego woda wypływa bardzo szybko z bardzo dużą siłą. Wydaje mi się, że filtr dobrze pracuje, cały czas chodzi na maxa robiąc bardzo silny prąd w akwarium. Nie wyobrażam sobie filtra o mocy 1000L/h do akwa 112L, wówczas ryby nic innego by nie robiły poza walką z prądem wody, a nie zamierzam im urządzać wodnego tornada...



Pytalem juz we wczesnieszym poscie i nie odpowiedziales, jakiego gatunku/ow, jakiej wielkosci i ile ryb masz akwa?


Było 15 ryb, zdechły 4, więc teraz jest 11. Dwa gatunki, które były mi polecone do mojego zbiornika - Cynotilapia afra Hai oraz Pseudotropheus saulosi . Rybki młode, rozmiar na oko koło 3-4cm.


Nie ma czegoś takiego jak "wicienie".

Są wiciowce i są nicienie.

Odmul porządnie dno. Nie karm ryb, napowietrzaj. Kup sobie/pożycz testy kropelkowe na PH (jest tani), NH4, NO2 i NO3. Sprawdż czy kranówka jest chlorowana, zmierz też jej parametry.


Kupiłem paskowe JBL, wiem, że są gorsze od korpelkowych, ale o wiele bardziej ekonomiczne zapłaciłem 30zł za 50 pasków. Coś tam zawsze pokażą, nie zależy mi na perfekcyjnej precyzji każdego wskażnika, tylko ogólnej orientacji co trzeba robić z wodą. Myślę, że te paskowe jakby były takie totalnie bezużyteczne to by ludzie ich nie kupowali, a JBL swojej marki by nie szargał.


Dziś spanikowałem i wlałem 30ml Sera Toxivec, ponieważ wczoraj zdechła 4 ryba. Ktoś się orientuje jak ten specyfik wpływa na bakterie, czy ich czasem nie niszczy? Kiedy po toxivecu można uzupełniać bakteriami? Akwa odmulam codziennie, po wlaniu toxivecu planuję ograniczyć podmianki do częstotliwości co 2-3 dzień 20%. Po każdej podmianie trzeba wlewać toxivec?

Opublikowano

Kolego bez dokładnych testów nie będziesz wiedział czy biologia działa (paski orientacyjnie możesz stosować przy dojrzałym akwa). Filtr jak i akwarium sprawdzi się przy max 5 rybach (to akwa to absolutne minimum dla haremu małej i "spokojnej" mbuny) Po co dodajesz chemii nie znając dokładnych parametrów?

Opublikowano
Po co dodajesz chemii nie znając dokładnych parametrów?

Żeby ratować ryby :) Akwa ma dopiero tydzień i już ryby w nim pływają. Toxivecu dałem by zbić przede wszystkim amoniak, który na 90% jest odpowiedzialny za śmierć rybek. Zachowywały się jakby były "pijane" w ten sposób, że pływały ospale przy dnie, albo przy tafli wody, były bojaźliwe, ciężko oddychały, potem skrzela czerwone, bujanie się i przewracanie na boki. Jak dla mnie to sprawka NO2. Nie ma co czekać na dojrzewanie akwa, bo mi ryby wszystkie pozdychają... Wiem, że to chemia i to mocna, ale trzeba obsade ratować. Teraz najbardizej mnie interesuje, czy trzeba uzupełniać toxivecu przy podmianach i jak do niego mają się bakterie...

Opublikowano
Żeby ratować ryby

Chemia...kiepski pomysł, bez tego też sie da. Wyżej Ci pisalismy jak.

Nie ma co czekać na dojrzewanie akwa

A jak inaczej wyjdziesz na prostą ?


To wszystko wyłącznie twoja wina :( Oszukujesz samego siebie testami paskowymi czy taką małą ilością bioceramiki + dodawania chemii.


Sorki aarset, już poprawione ;)

Opublikowano

Bez sensu męczyć je w tym za małym szkle. Kolego, usiądź, popatrz spokojnie na to co robisz a dostrzeżesz bezcelowość swoich pochopnych działań.Wiem,że wszysto to lane jest do wody w dobrej wierze, ale w niestabilnym, niedojrzałym akwarium bez możliwości dokładnego pomiaru parametrów na nic to się nie zda. Paskiem zmierzysz i wyjdzie ci, na oko NO2 między 0.1 - co powinno dać do myslenia o wydolnosci biologii i skłonić akwarystę do zapewnienia lepszego złoża dla bakterii a powiedzmy >0.5ppm, gdzie takie stężenie już rybom wyraźnie szkodzi i reagować należy natychmiast.

Wykrywalny jon amonowy w wodzie? Cała do kibla, naprawdę.

Opublikowano
Toxivecu dałem by zbić przede wszystkim amoniak, który na 90% jest odpowiedzialny za śmierć rybek. Zachowywały się jakby były "pijane" w ten sposób, że pływały ospale przy dnie, albo przy tafli wody, były bojaźliwe, ciężko oddychały, potem skrzela czerwone, bujanie się i przewracanie na boki. Jak dla mnie to sprawka NO2.

To w końcu czyja sprawka amoniaku czy azotynów? Bez testów wróżysz z fusów, (podaj chociaż te wyniki z paskowych) chcesz ratować ryby to zrób to co należy a nie po omacku lejesz to co gdzieś wyczytasz lub ktoś ci podpowie.

Opublikowano

Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic to pojedź do sklepu Diskus na ul. Radzymińskiej. Porozmawiaj z ludźmi którzy tam pracują może Ci pomogą. Może przechowają twoje ryby w dojrzałym akwarium. Warto zapytać. Zapomnij o Kakadu.

Wylej wodę z akwarium, oczyść żwir i dekorację, zalej akwarium wodą, wprowadź bakterie, pożywki i czekaj aż dojrzeje.

Jak będzie ok wprowadź pyski.

Nie kombinuj pyski to istoty żywe.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.