Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich :)

Do tematu Malawi powracam po paru latach przerwy i czuje się jak dziecko, które czeka na wymarzoną zabawke, chociaż określenie "zabawka" nie jest adekwatne do poruszanego tematu. Niestety przez remont i zmiane mebli jakiś odległy czas temu musiałem porzucić dwa zbiorniki Malawi i Tanganika, a robiłem to z żalem w sercu; jedynym pocieszeniem było pozostawione akwarium ogólne, które pomimo upływu lat i zmiany szkła stoi po dziś dzień. Na całe szczęście, teraz, udało mi się wygospodarować na tyle wolnej przestrzeni, aby pyszczakami zaopiekować się na nowo :D


Zaplanowane wymiary akwarium to 120x35x40/45 cm, co daje około 170l.


Pomimo tego, że nie temat cichlidae nie jest mi obcy, przez te kilka lat przerwy trochę zardzewiałem, dlatego prosze o rady i wskazówki, a także wyrozumiałość :P


Oświetlenie:

Pomimo bogatej oferty postanowiłem zawężyć grono kandydatów. I tak jako oświetlenie główne pplanuje dwie świetlówki:

1. Hagen Power-Glo T8 lub Juwel Elite Day 9000K T5/Sylvania Grolux 8500K T5

2. Sylvania Aquastar 10000K T5

3. Oświetlenie nocne


1. będzie się palić od 7:30 do 20:30, 2. włączy się o 11:00 i wyłączy o 18:00, do tego 3. będzie się palić od 20:00 do 8:00, tak żeby pracować jeszcze pół godziny po włączeniu i przed wyłączeniem 1., co mam nadzieje zmniejszy choć troche stres związany z nagłym zapaleniem się światła


Zbiornik będzie otwarty z górną zabudową DIY plus podnoszona/opuszczana siatka na stelarzu żeby żadna ryba nie wyskoczyła, do tego brzegi "pokrywy" będą na tyle wysokie żeby odbić wychlapywaną wode, a przednia część dla mojego komfortu będzie opuszczana.


Filtracja:

Jako filtr zastosuje termofiltr Eheima Professionel 2, który bez problemu obsługuje baniaki powyżej 300 i przerabia około 950l/h, będzie on służył głównie jako filtr biologiczny, a wspomagany będzie przez Hydor'a Crystal R05 DUO 2 EU, ktry będzie odpowiadał za filtracje mechaniczną, a w pogotwiu czekać będzie inny patent fabryki Hydor, Pompa Ekip 350 Thermal Filter, a dokładnie moduł grzewczy z pompą.


Wszystko dopełnią bakterie EasyLife-Easystart i Nutrafin-Wastecontrol. Gdyby zaszła potrzeba zwiększenia twardości węglanowej, do akcjo wkroczy Easylife Easycarbo.


Aranżacja:

Ponieważ po poprzednich akwariach została spora ilość różnego rodzaju kamieni, z wyborem odpowiednich nie powinno być kłopotu. Jako podłoże zastosuje piasek kwarcowy, nie biały ale zapewne szary lub brązowy. Tło będzie, a dzięki zamontowaniu świetlówek bardziej z przodu zbiornika, da to efekt toni wody. Będę dążył do efektu, jaki osiągnięto w tym zbiorniku:



Obsada:

Wybór padnie pewnie pomiędzy:

1. Pseudotropheus saulosi

2. Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"

3. Labidochromis perlmutt

4. Labidochromis chisumulae

5. Iodotropheus sprengerae



Tyle z planów, teraz krok po korku trzeba wprowadzać je w życie. Mam nadzieje, że akwarium zacznie działać pod koniec czerwca.

Jak już wcześniej wspominałem proszę o wszelkie dodatkowe wskazówki i poprawki do projektu.

Pozdrawiam :)

Opublikowano

Pomysl o wiekszym akwa;) ,chociaz o standardowej 240.

Jezeli drugi wymiar to szerokosc i jezeli dasz tlo wew. to IMHO bedzie to akwa na jeden gatunek, maks 2 i to z tych mniejszych.

Opublikowano

siatka na górę imho nie ma sensu, jeśli dajesz sobie kleić akwa... daj sobie skleić ze wzmocnieniami dookoła - 90% ryb wyskakuje płynąc do szyby i w górę, więc wzmocnienie blokuje...


no i zwiększ akwa ;)

Opublikowano

brazylia i makok, z większą pojemnością szkła cały czas kombinuje :D na upartego można dołożyć 10cm do długości i 5 cm do szerokości, czyli zbirnik miałby wymiary 130x40x45cm, co daje około 230l; tło będzie czarne, jak w zbiorniku na filmiku; zdrowy_zębie jak najbardziej myślałem o oświetleniu hqi, ale ponieważ mam stateczniki pod świetlówki, na początek zmniejsze koszty, a jak uzbieram odpowiednie fundusze wstawie hqi i masz racje, że świecenie całą noc to chyba przesada ale mój znajomy wynalzł gdzieś zestaw oświetlenia nocnego z regulacją natężenia światła, może też coś z tym pokombinuje :)

Opublikowano

to jak na upartego tak można, to można i pewnie docisnąć dodatkowe 5cm na szerokości i już będzie super zacnie... baniak może wystawać z tyłu poza szafkę, jak dołożysz dodatkowy blat ;)


przy 45cm wystarczy Ci szyba ósemka spokojnie... no no 130x45x45h byłby juz całkiem spoko...


jesli wzorujesz się na tym filmie to wiedz że w 40cm szer nie uda Ci się tak udekorować.... będzie za wąsko do układania kamieni w ładny wiidoczek ;)

tak z moich doswiadczeń ;)


EDIT: a co do nocnego - ryby powinny spać - między 1:00 a 4:00 bym jednak wyłączał a nie świecił - nawet przy lekkim nocnym potrafią pływać... co zdrowe pewnie nie jest

Opublikowano

blat jak najbardziej będzie dodatkowy do szafki, z tym, że sama szafka ma 35 cm więc max dołożyć można 5 cm bo z tyłu musi być jeszcze miejsce na węże od filtra pomiędzy ścianą a całą konstrukcją; co do oświetlenia nocnego myśle, że zakres świecenia będzie pomiędzy 20:00 a 23:00 i 6:00 a 8:00, w zasadzie mógłbym go wcale nie montować ale nie chce narażać ryb na stres związany z gwałtownym zapaleniem oświetlenia dziennego

Opublikowano

Możesz też odsunąć szafkę 15cm od ściany, położyć blat 45cm, który podeprzesz z tyłu dwoma pionowymi beleczkami do podłogi (żeby zakrywało boki i poddtrzymywało blaat) i też będzie 5 cm na węże :P akwa będzie stało ;)

--

moim zdaniem nocne jest tylko ze względów estetycznych akwarysty... możesz założyć, jjednak nie po to żeby ryby nie były płochliwe, bo ono nic nie wnosi w temacie


ryby nie są płochliwe, jeśli:

- są stabilne dobre parametry wody

- oświetlenie jest stałe, a nie włączane "jak leci"

- oświetlenie nie emituje szkodliwych UV

- oświetlenie zachowuje rytm dobowy

- ryby są adekwatne wielkością, temperamentem, obsadą do danego baniaka

- nie ma przerybienia lub skrajnego niedorybienia

- są odpowiednio żywione

Opublikowano
siatka na górę imho nie ma sensu, jeśli dajesz sobie kleić akwa... daj sobie skleić ze wzmocnieniami dookoła - 90% ryb wyskakuje płynąc do szyby i w górę, więc wzmocnienie blokuje...


no i zwiększ akwa ;)



Wczoraj przekonałem się że te 10% to zbyt wielkie ryzyko. 14cm borlej poszedł w kibel, wyskoczył właśnie ze środka tafli.Dmuchajcie na zimne, korona,siatka - cokolwiek.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.