Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

jak to nie stosuje :]

czytac dokladnie. alex pisze, ze paruje 6litrow na dobe, wiec ok.42 litry tygodniowo. dolewana jest deszczowka.

a co za roznica, czy woda sama wyparuje, czy zlejesz ja wezem?

Opublikowano
jak to nie stosuje :]

czytac dokladnie. alex pisze, ze paruje 6litrow na dobe, wiec ok.42 litry tygodniowo. dolewana jest deszczowka.

a co za roznica, czy woda sama wyparuje, czy zlejesz ja wezem?



no teraz pokazałeś się Sławek :P


przecież paruje czyste H2O, wszystko co było w wodzie zostaje i zwiększa się stężenie ;)


czyli parowanie i dolewka nie równa się podmiana ;)

Opublikowano
przecież paruje czyste H2O, wszystko co było w wodzie zostaje i zwiększa się stężenie
Tu chyba też nie do końca bo "wyparowują" też częściowo sole mineralne. U mnie wyparowuje do 14 litrów tygodniowo i po półtora roku powinienem mieć kh i gh dużo wyższe niż w kranówie a tak nie jest, muszę wspomagać się sodą.
Opublikowano

to jest ciekawe Eljot, w sumie wszelkie dolewki jakie się stosuje w akwa są RO, poza tym nie jest czasem tak, że paruje samo h2o, a sole wytrącają się wokół wzmocnień, na nich itd.? a Ty jak i każdy inny czyści to potem co tydzień gąbeczką? ;)

w końcu nie mówimy o kolosalnych stężeniach przy 14l wody ;)


niech się lepiej jakiś chemik wypowie - nie będę się spierał

Opublikowano
a sole wytrącają się wokół wzmocnień, na nich itd.? a Ty jak i każdy inny czyści to potem co tydzień gąbeczką?

Czyszczę ale gąbeczkę płukam w akwa :). A czy na pokrywie / szybkach nakrywkowych zbiera wam się osad z z pary która się na nich skropliła? bo mnie się zbierał na pokrywie i teraz zbiera się na wzmocnieniach (nie leję wody na równi ze wzmocnieniami)

Oczywiście sole mineralne same nie parują ale są unoszone przez cząsteczki pary wodnej.

Opublikowano

mocno to naciągane, bo ja też cośtam właśnie ze szkoły pamiętam, ale nie będę się spierał bo nie aż tak dobrze


nie ulega natomiast wątpliwości że dolewka nie równa się podmiana, bo nawet jak Ci jakieś lekkie sole jak mówisz unosi, to jednak cięższe DOC'i zostają w baniaku ;)


i tak czy inaczej bym tego swoim rybom nie robił ;)

Opublikowano

Makok też się nie będę spierał ale gdyby była taka kumulacja soli mineralnych i innych związków to woda musiała by być twardsza niż ta którą dolewam (nie mam RO) Zaokrąglając dolewam miesięcznie 40 litrów z powodu odparowania przy akwa 337,5l brutto to wcale mało nie jest ;) A biały osad z odparowanej wody jest a przy czystym H2O być go nie powinno:) Ale może znajdzie się jakiś chemik i wytłumaczy nam w sposób prosty, jasny i przyjemny ten proces :) (ja chemię miałem grubo ponad dwadzieścia lat temu;))

-------

Żeby było jasne też uważam że podmiany wody to nie to samo co dolewanie odparowanej :)

Opublikowano
chemię miałem grubo ponad dwadzieścia lat temu:wink:)



Ja jeszcze grubiej :D ale zapamiętałem jedno - to, co odparowuje, jest wodą w najczystszej postaci - po prostu woda destylowana. W akwa zostają wszystkie rozpuszczone w wodzie związki chemiczne i, gdyby nie hydroponika, ich stężenie rosłoby w postępie geometrycznym.

Makok, trochę sobie zaprzeczasz. Sam napisałeś wcześniej, że hydroponika wchłania sole rozpuszczone w wodzie. Widzę to codziennie w każdym z pięciu (już) zbiorników, które mam.


żółta woda to nie tylko azotany, to głównie związki DOC (Dissolved Organic Compounds/Carbon) i w większości są wchłaniane przez hydroponikę...



Fakt, w pierwszym odpalonym z filtracją hydroponiczną (tym 500 l) woda ma żółtawy odcień. Ale czy ktoś widział w naturze idealnie przezroczystą słodką wodę?

Po drugie - testuję hydroponię w systemie zraszanego złoża i w systemie NFT. W baniaczku z NFT jest prawie (wiem, robi dużą różnicę :P ) full total bezbarwność. Na starcie (75 l) dodałem zbyt dużo szyszek olchowych i po dniu zrobiła się czarna herbata, totalna masakra, nic nie było widać. Duża podmianka i pomogło. Teraz mam przejrzysty, biały kryształ i muszę co jakiś czas dorzucić szyszkę, żeby moje zbrojniki poczuły się jak w domu.

I to by było na tyle :D - "Z pamiętnika zatwardziałego zwolennika hydroponiki" :P

Opublikowano
Ja jeszcze grubiej ale zapamiętałem jedno - to, co odparowuje, jest wodą w najczystszej postaci - po prostu woda destylowana.
Tyle też pamiętam i nie zanegowałem że paruje woda :) ale z cząsteczkami pary unosi się również część (niewielka ale zawsze) pierwiastków. Woda destylowana to nie jest w czystej idealnej postaci H2O ;) (oczywiście ta standardowa po prostej destylacji :)) i proces destylacji ciut chyba się różni od naturalnego parowania.

--

W akwa zostają wszystkie rozpuszczone w wodzie związki chemiczne i, gdyby nie hydroponika, ich stężenie rosłoby w postępie geometrycznym.
Tu troszkę przesadziłeś ;) bo gdyby tak było to twardość wody zawsze była by wyższa i to znacznie od kranówy którą robisz podmiany, mówię o akwa malawijskim czyli bez roślin i hydro (chyba że podmienialibyśmy 100% :))

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.